Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Drożdże płynne Wyeast

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • buran
    Senior
    • 12-2005
    • 110

    Można dodać brzeczki ale dobrze napowietrzonej - może jeszcze ruszą.
    Ja też się trochę bałem ale moje dziś rano po 40 godzinach ruszyły!
    Jutro piwo "wędzone"!

    Comment

    • kishar
      Senior
      • 10-2003
      • 1691

      Wczoraj dałem moim drożdzom brzeczki w ilości coś ponad 100 ml, by głodne nie były, no i nareszcie wykazały jakieś oznaki aktywności, pojawiła się piana w ilości minimalnej, no i widac unoszące się z dołu bąbelki i słychać syczenie, czyli znaczy że coś się dzieje z nimi. Jak wróce z pracy zamierzam dać im więcej jeść. No i mam nadzieje ż jutro będa gotowe bo już zacierania doczekać się nie mogę.
      Last edited by kishar; 02-05-2006, 08:32.

      Comment

      • kishar
        Senior
        • 10-2003
        • 1691

        Jak ogladam starter ty chyba gotów jest do użycia dziś. Drożdze intenesywną pracę zaczeły po dodaniu większej porcji brzeczki było to jakieś 250ml, pózniej dodalem mniejszą porcję. Piany na powierzchni za dużej nie było, ale pokrywałą cala powierzchnię, a w starterze cały czas unosza się od dna bąbelki. Aha i czy jest normalne, że w drożdze górnej fermentacji spoczęły sobie na dnie tworząc tam osad????

        Comment

        • Shlangbaum
          Senior
          • 03-2005
          • 5828

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kishar
          Aha i czy jest normalne, że w drożdze górnej fermentacji spoczęły sobie na dnie tworząc tam osad????
          Tak. Ale nie martw się. W fermentorze będątam gdzie powinny W starterze po prostu są zbite razem z pożywką i cukrami na dnie.

          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

          Comment

          • kishar
            Senior
            • 10-2003
            • 1691

            W związku z wysokimi temperaturami zastanawiam się jak przechowywać płynne drożdze dodam że są one nadal w firmowym opakowaniu nie aktywowane gdyz czekają na bardziej sprzyjające warunki pogodowe.
            Czy lepiej wsadzić je do lodówki czy zostawić je w pokoju???

            Comment

            • Shlangbaum
              Senior
              • 03-2005
              • 5828

              Trzymaj bezwzględnie w lodówce bez oglądania się na to, czy jest lato czy zima Najmniejsza szansa na zepsucie się jest wtedy, gdy trzymasz je w stałej niskiej temperaturze.

              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

              Comment

              • Kane66
                Junior
                • 03-2008
                • 19

                odswieze temat:

                Browamator podaje ze jedna porcja drozdzy starcza na ~20l brzęczki. Czy to jest fakt sprawdzony przez Was ? Narazie uzywamy drozdzy suchych, chcemy przejsc na plynne.
                Czy jesli zrobimy z jednej paczki drozdzy plynnych jeden starter (wg instrukcji itp) a nastepnie rozdzielimy go na dwie brzęczki (dwa fermentory) to uzyskamy za niskie stezenie poczatkowe drozdzy ? Jesli tak to jak przygotowac prawidlowo i jednoczesnie dwa startery z jednej porcji drozdzy plynnych ?

                Comment

                • Marek-C
                  Senior
                  • 12-2005
                  • 848

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kane66 Wyświetlenie odpowiedzi
                  odswieze temat:

                  Browamator podaje ze jedna porcja drozdzy starcza na ~20l brzęczki. Czy to jest fakt sprawdzony przez Was ? Narazie uzywamy drozdzy suchych, chcemy przejsc na plynne.
                  Czy jesli zrobimy z jednej paczki drozdzy plynnych jeden starter (wg instrukcji itp) a nastepnie rozdzielimy go na dwie brzęczki (dwa fermentory) to uzyskamy za niskie stezenie poczatkowe drozdzy ? Jesli tak to jak przygotowac prawidlowo i jednoczesnie dwa startery z jednej porcji drozdzy plynnych ?

                  do brzęczków to se wraź sztrom!

                  a starter zrobiony wg. instrukcji to wlej cały do do 20-25l brzeczki.
                  Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marek-C Wyświetlenie odpowiedzi
                    do brzęczków to se wraź sztrom!

                    a starter zrobiony wg. instrukcji to wlej cały do do 20-25l brzeczki.
                    Ale może coś mu tam naprawdę brzęczy
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • Kane66
                      Junior
                      • 03-2008
                      • 19

                      hmm dziwny blad, zwykle nie uzywam polskich liter a tu sie uzyla sama nie tam gdzie trza. coz - zycie.
                      dziekuje za rzeczowe odpowiedzi !

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        Spokojnie wystarczy na dwie brzeczki, tylko zróbcie ten starter z odpowiednio dużej ilości brzeczki. Np. najpierw zróbcie 300ml, po czym zaszczepcie tym starterem 1l brzeczki. Następnie możesz to podzielić na 2 fermentory. W takim starterze są miliardy komórek drożdżowych i w tym momencie nie ma większego znaczenie, czy dodasz ich 20 miliardów czy 40 miliardów. Generalnie nawet nie trzeba by robić tego startera takiego dużego, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • Kane66
                          Junior
                          • 03-2008
                          • 19

                          hmm chyba wszystko jasne. Rozumiem ze zanim tym pierwszym starterem zaszczepie ten drugi wiekszy to mam poczekac te xx-24h na zastartowanie drozdzy ? I pozniej zanim uzyje tego duzego w dwoch fermentorach to znow czekam xx-24h ?

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kane66 Wyświetlenie odpowiedzi
                            hmm chyba wszystko jasne. Rozumiem ze zanim tym pierwszym starterem zaszczepie ten drugi wiekszy to mam poczekac te xx-24h na zastartowanie drozdzy ? I pozniej zanim uzyje tego duzego w dwoch fermentorach to znow czekam xx-24h ?
                            Za każdym razem czekasz, aż pojawią się objawy fermentacji.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kane66 Wyświetlenie odpowiedzi
                              hmm dziwny blad, zwykle nie uzywam polskich liter a tu sie uzyla sama nie tam gdzie trza. coz - zycie.
                              dziekuje za rzeczowe odpowiedzi !
                              To znak jakiś,omen zły i ostrzeżenie abyś jednak używał polskich znaków.
                              Jakieś mało poważne jest pisać tak jak Ty.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              • Marek-C
                                Senior
                                • 12-2005
                                • 848

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                                Spokojnie wystarczy na dwie brzeczki, tylko zróbcie ten starter z odpowiednio dużej ilości brzeczki. Np. najpierw zróbcie 300ml, po czym zaszczepcie tym starterem 1l brzeczki. Następnie możesz to podzielić na 2 fermentory. W takim starterze są miliardy komórek drożdżowych i w tym momencie nie ma większego znaczenie, czy dodasz ich 20 miliardów czy 40 miliardów. Generalnie nawet nie trzeba by robić tego startera takiego dużego, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.
                                hmm to jeszcze raz się wtrącę: początkującym odradzam takie 'wygibasy' bo o kwas nietrudno ....
                                W sumie wystarczy rozgnieść saszetkę z pożywką, poczekać aż napuchnie, wlać do brzeczki (ja to torebkę i nóż, którym rozcinam przemywam spirytusem) a drożdże to z odzysku.

                                powodzenia Marek

                                ps. sorry za żart ale brzęczka bardzo mnie razi.
                                Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎