Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Hannibal warzy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Hannibal
    Senior
    • 03-2004
    • 1426

    #16
    Jak robię warkę 20 litrową, to zacieram ok. 5 kg słodu z 17, 18 litrami wody. Po filtracji otrzymuję jakieś 12 litrów przedniej brzeczki, więc wylewam jeszcze ok. 15 litrów wody o temp. 78 stopni na złoże filtracyjne i mam już wszytko gotowe. Część mi w czasie gotowania z chmielem wyparuje i z reguły dostaję konkretną ilość brzeczki.
    Teraz część wód wysłodkowych gotuję w innym garnku, przez co szybciej mi wyparuje woda.
    "All the good things for those who wait"

    Comment

    • Hannibal
      Senior
      • 03-2004
      • 1426

      #17
      Kontynuuję pisanie historii mojego warzenia.
      Teraz kolej na warkę nr 16 - "Złociste"
      skład słodów: 3 kg sł. pilzn, 1,2 kg sł. monach., 0,4 kg sł. wiedeń.
      przerwy: 70 minut w tem. 65-67o C
      dawkowanie chmielu: 50 g chm. goryczk.+ 15 g chm. arom. na 15 min. + 15 g chm. arom. na 5 minut
      Chmiel goryczkowy, tak jak zresztą używany w poprzednich warkach, ma 7,6 % alfakwasów, natomiast aromatyczny ok. 3%
      Warka, standardowo, 20-litrowa
      Drożdże tym razem Saf-brew
      Ekstrakt początkowy to 12,5 Blg, końcowy to 6 Blg (na tych Safe-brew jakoś nie schodzi mi tak nisko)
      Rozlew: 9.12.2004
      Wrażenia smakowe są bardzo pozytywne. Zupełnie inny smak piwa, aniżeli w przypadku Safe-ale. Trudno powiedzieć, że lepszy. Na pewno jest inny. A to jest na pewno zaleta.
      "All the good things for those who wait"

      Comment

      • Hannibal
        Senior
        • 03-2004
        • 1426

        #18
        Warkę 17-tą wylałem to kibla, bo nie chciało mi się butelkować kwasiżura, który później musiałbym wypić. Niestety, znów coś nie tak poszło z gęstwą drożdżową.

        Warka 18-ta wyszła natomiast całkiem przyzwoicie.
        Skład słodów: 4,5 kg sł. pilzn., 0,4 kg sł. karm. ciemn., 0,4 kg sł. karm. jasn., 0,2 kg sł. czekol.
        Zacieranie: 30 minut w temp. 63o C; 30 minut w temp. 73o C
        Dawkowanie chmielu: 50 g chm. goryczk.+ 15 g chm. aromat.. na 15 min. + 15 g chm. aromat. na 5 minut
        Drożdże Safe-brew
        Warka 20,5 l.
        Ekstrakt początkowy to 15,2 Blg, końcowy ok. 6 Blg
        Zabutelkowane 27 grudnia 2004
        "All the good things for those who wait"

        Comment

        • emes
          Nadszyszkownik Chmielowy
          • 08-2003
          • 4275

          #19
          Hannibal, jestem pod wrażeniem, że wylałeś kwasiżura, a nie np przyniosłeś na jakąś impreze Kontrola jakości widać zaczyna działać
          Wesołych Świąt

          Comment

          • Hannibal
            Senior
            • 03-2004
            • 1426

            #20
            Nowy Rok 2005 zacząłem piwem "Noworocznym" - warka nr 19

            skład słodów: 4,5 kg sł. pilzn., 0,5 kg sł. wiedeńskiego., 0,26 kg słodu Cara-red
            przerwy: 20 minut w temp. 63o C; 50 minut w temp. 73o C
            dawkowanie chmielu: 45 g chm. goryczk.+ 10 g chm. aromat. na 15 min. + 10 g chm. aromat. na 5 minut
            Znów powróciłem do drożdży Safe-ale, ale będą to już ostatnie warki robione na tych drożdżach
            Warka 21-litrowa
            Początkowe Blg to 14, natomiast końcowe to 5 Blg
            Rozlane 4 stycznia nowego roku
            Spróbowałem już paru butelek, i dla mnie bez zarzutu. Pełny, wyrazisty smak, o wyraźnej goryczce (jak zresztą prawie zawsze u mnie). Trochę mocniejsze aniżeli wiele moich poprzednich warek, ale wcale to mi nie przeszkadza.
            "All the good things for those who wait"

            Comment

            • Hannibal
              Senior
              • 03-2004
              • 1426

              #21
              Drugą dziesiątkę - warka nr 20 - zamyka "Jasne Karmelowe" - nazwą nie należy się w tym przypadku sugerować
              skład słodów: 4 kg sł. pilzn., 0,54 kg s. wiedeńskiego, 1 kg s. karm. jasn.
              przerwy: 25 minut w temp. 62o C; 40 minut w temp. 72o C
              dawkowanie chmielu: 30 g chm. goryczk. + 10 g chm. goryczk. na 30 minut + 10 g chm. aromat. na 10 minut
              Standardowy czas gotowania brzeczki z chmielem wynosi u mnie ok. 70 minut, a więc nie będę pisał tego przy opisie każdej warki.
              Drożdże Safe-ale
              Warka 25 litrowa (od tego momentu wszystkie następne będą właśnie robione w takich ilościach)
              Początkowy ekstrakt to 12,5 Blg, końcowy zaś to 4,5 Blg
              Rozlane 7 stycznia 2005

              W przypadku tej warki popełniłem taki sam błąd, jak w niektóych wcześniejszych, a mianowicie, za szybko zawiozłem je do piwnicy, gdzie temp. w tym czasie wahała się między 0 a 1 stopień C.
              Musiałem więc przy następnym razie przywieźć butelki do domu, trochę nimi potrząsnąć, odczekać z tydzień (temp. ok. 19 stopni C) i wszystko wróciło do normy.
              "All the good things for those who wait"

              Comment

              • Hannibal
                Senior
                • 03-2004
                • 1426

                #22
                21 warka również znalazła swoje zaszczytne miejsce w ściekach. Szkoda było marnować, ale cóż zrobić. Błądzić rzecz ludzka.

                22 warka robiona było już na zupełnie nowych drożdżach - płynne drożdże Wyeast Irish Ale. Nazwałem ją "Master Stout"
                skład słodów: 3,6 kg sł. pilzn., 1,05 sł. monach., 0,5 sł. karm. jasn., 0,6 sł. karm. ciemn., 0,3 sł. czekolad.
                przerwy: 25 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                dawkowanie chmielu: 45 g chm. goryczk + 10 g chm. goryczk. na 10 minut
                Teraz zacząłem używać chmielu goryczkowego, który ma ponad 9% alfakwasów.
                Warka 24-litrowa
                Wystartowało z 14 Blg, a zeszło do 6 Blg
                Rozlew: 14.02.2005

                Jedną buteleczkę już spróbowałem. Piwo ciemne jak smoła. Po prostu rasowy stout.
                "All the good things for those who wait"

                Comment

                • akszeinga
                  Senior
                  • 03-2005
                  • 225

                  #23
                  To ja piszę się na pomlaskanie tej smoły.... w czwartek lub w piątek....
                  w zależności od okoliczności spotkania pod beczką tfuuuu, z beczką

                  Comment

                  • Hannibal
                    Senior
                    • 03-2004
                    • 1426

                    #24
                    No i powracam po "krótkiej" przerwie do uzupełnienia historii mojego warzenia.
                    Teraz kolej na warkę 23 - nazwałem ją "London Ale", ponieważ robiłem ją na płynnych drożdżach Wyeast 1028 "London Ale"
                    Zacząłem teraz używać nowych słodów z Wyermanna
                    Użyte słody: 2,5 kg sł. pilzn., 2,5 kg sł. pale ale, 0,6 kg sł. Caramunich typ I
                    Przerwy: 20 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                    Chmielenie: 35 g chm. goryczk. +10 g chm. goryczk. na 30 minut + 15 chm. aromat. na 10 minut
                    Wystartowało z 13 Blg, a skończyło na 5 Blg
                    Warka 24 litrowa
                    Zabutelkowane 16.02.2005

                    Miałem okazję wypić parę buteleczek tego piwka. Smak zupełnie inny od tych, robionych na standardowych suchych drożdżach - bogatszy, z plejadą najróżniejszych nut. Goryczka niezbyt duża - jak na to piwko w sam raz. Piana utrzymuje się z 5 minut.
                    Po 1,5 miesiąca piwo nadal pozostaje mętne - myślę, że to zasługa tych drożdży.
                    Zawiosłem parę buteleczek do dziadków na Wielkanoc, i wiele osobom bardzo to piwo smakowało. Mój brat cioteczny na początku stwierdził nawet, że to pszeniczniak.
                    "All the good things for those who wait"

                    Comment

                    • Hannibal
                      Senior
                      • 03-2004
                      • 1426

                      #25
                      Kolejna warka - nr 24 to "Marcowy Munich"
                      Użyłem gęstwy z poprzedniej warki, czyli drożdży London Ale
                      Słody: 3 kg sł. pilzn, 1,5 kg sł. Munich typ I, 0,5 kg sł. Caramunich typ I, 0,7 kg sł. Carahell
                      Przerwy: 30 minut w temp. 62o C; 40 minut w temp. 72o C
                      Chmielenie: 35 g chm. goryczk. +10 g chm. goryczk. na 30 minut + 15 chm. aromat. na 10 minut
                      Początkowy ekstrakt to 12,5 Blg, końcowy zaś to 4,5 Blg
                      Warka 24-litrowa
                      Zabutelkowane 2 marca 2005

                      Jeszcze nie miałem okazji spróbować. Niech sobie jeszcze trochę poleżakuje w chłodniutkiej i ciemnej piwniczce u mnie na działce.
                      "All the good things for those who wait"

                      Comment

                      • Hannibal
                        Senior
                        • 03-2004
                        • 1426

                        #26
                        Przechodzę teraz do warki nr 25 - "Master Stout II"
                        Użyłem gęstwy drożdży płynnych Wyeast 1084 Irish Ale
                        Słody: 3,1 kg sł. Pilzn., 2 kg sł. Munich typ I, 0,16 kg sł. Czekol., 0,35 sł. Caramunich, 0,7 kg sł. Karm. Ciemn.
                        Przerwy: 25 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                        Dawkowanie chmielu: 40 g chm. goryczk. + 10 g chm. goryczk. na 30 minut + 20 g chm. aromat. na 15' + 10 g chm. aromat. na 5 minut
                        Wystartowało z 13,5 Blg, a zeszło do 5,5 Blg
                        Warka 24-litrowa
                        Zabutelkowane 4.03.2005
                        "All the good things for those who wait"

                        Comment

                        • Hannibal
                          Senior
                          • 03-2004
                          • 1426

                          #27
                          Warka nr 26 to "Master Stout III"
                          Użyłem tu gęstwy drożdzowej z Master Stout II
                          Słody: 4 kg sł. Pilzn, 1 kg sł. Munich typ II, 0,4 kg sł. Carafa Spezial typ III, 0,7 kg sł. Caraaroma
                          Przerwy: 20 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                          Dawkowania chmielu nie zapisałem sobie, wiec tym bardziej nie pamietam. Na pewno jednak chmielu goryczkowego dalem cos miedzy 40 a 50 g
                          Warka 26-litrowa
                          Początkowy ekstrakt to 12,5 Blg, a końcowy zaś to 5,5 Blg
                          Rozlew 9.03.2005
                          "All the good things for those who wait"

                          Comment

                          • Hannibal
                            Senior
                            • 03-2004
                            • 1426

                            #28
                            Warka nr 27 to "Łagodne marcowe"
                            Użyłem drożdży Danstar Windsor. Ostatnio użyłem ich w "Strong Ale", robionym jeszcze z ekstraktów słodowych
                            Skład słodów: 2,5 kg sł. pilzn., 2,5 kg sł. pale ale, 0,7 kg sł. Munich typ II, 0,2 kg sł. Caraaroma
                            Przerwy: 70 minut w temp. 67-70o C
                            Dawkowanie chmielu: 25 g chm. goryczk. + 15 g chm. goryczk. na 30 minut + 20 g chm. aromat. na 10 minut
                            Warka 25l
                            Początkowy Blg to 12,5, końcowy to 5 Blg
                            Rozlany do butelek 16 marca 2005
                            "All the good things for those who wait"

                            Comment

                            • Hannibal
                              Senior
                              • 03-2004
                              • 1426

                              #29
                              Po prawie tygodniowej przerwie wracam do tematu:

                              Teraz kolej na 28 warkę o nazwie "Wielkanocne"
                              Użyte słody: 4 kg sł. pilzn., 0,5 kg sł. karm. jasn., 1 kg sł. Munich typ II, 0,6 kg sł. Carahell, 0,4 kg sł. Caramunich
                              Przerwy standardowe, czyli 25 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                              Chmielenie umiarkowane, bo 20 g chmielu goryczkowego + 10 chmielu goryczkowego na 30 minut + 10 g chmielu aromatycznego na 5 minut
                              Drożdże Danstar Windsor
                              Warka 25-litrowa
                              Początkowy ekstrakt to 13 Blg, końcowy zaś to 6 Blg. Widać, że na tych Danstarach, to końcowy blg jest trochę wyższy niż chociażby w przypadku Safe-ale. 30 warkę, którą robiłem na tych właśnie drożdżach, zostawiłem zatem na fermentację cichą, aby zobaczyć, czy uda się go trochę obniżyć.
                              Rozlew: 25 marca 2005
                              "All the good things for those who wait"

                              Comment

                              • Hannibal
                                Senior
                                • 03-2004
                                • 1426

                                #30
                                29 warka to znów stout, również nie zbyt mocny, a nazwałem ją "Master Stout IV" jako kontynuacja poprzednich.
                                Drożdże wiadomo jakie - Wyeast Irish Ale
                                Słody: 4,5 kg sł. pilzn., 0,5 kg sł. Caramunich, 0,5 kg sł. Caraaroma, 0,5 kg sł. Carafa Spezial typ III
                                Przerwy: 20 minut w temp. 62o C; 45 minut w temp. 72o C
                                Dawkowanie chmielu: 30 g chm. goryczk. + 10 g chm. goryczk. na 30 minut + 10 g chm. arom. na 5 minut
                                Warka 26-litrowa
                                Początkwy Blg to 12,5, końcowy zaś to 5,5
                                Rozlane również 25 marca. Pomagał mi mój znajomy z liceum, który choć na razie jeszcze nie warzy piwa (ale namawiam go nieustannie ), to właśnie jest jego zasługą, że dowiedziałem się o piwowarstwie domowym i firmie Browamator. Pierwszą warkę (z brew-kitu) warzyliśmy również wspólnie. Wspólnie też ją wypiliśmy.
                                "All the good things for those who wait"

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎