Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Domowe piwo grodziskie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kham
    Senior
    • 01-2006
    • 751

    #91
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
    Tak, to jest trening przed Żywcem. W końcu ideą tego konkursu jest promowanie domowej produkcji piw różnego gatunku, czemu i ja się ochoczo poddałem. A że pszeniczka na jesień? - No cóż, pszeniczka fermentowana drożdżami Koelsch wymaga temperatur na pograniczu górnej i dolnej fermentacji. Ja mam w piwnicy 13 st. C, a więc spośród piw z udziałem pszenicy do wyboru było tylko piwo a'la Koelsch lub próba z Grodziszem, którą ciagle odwlekałem.
    Jak się powiedzie, to do sprawy powrócę wczesną wiosną, na trzy miesiące przed Żywcem
    To nie było złośliwe. Sam mam ochote potrenować pszenice tylko brak warunków obecnie. No i gdzie dostać słody pszeniczne po rozsądnej cenie?? Bo jakoś na jednym piwki to nie sądze by się skończyło.

    Comment

    • Wielki_B
      Senior
      • 02-2005
      • 1968

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham
      To nie było złośliwe. Sam mam ochote potrenować pszenice tylko brak warunków obecnie. No i gdzie dostać słody pszeniczne po rozsądnej cenie?? Bo jakoś na jednym piwki to nie sądze by się skończyło.
      Wiem, że nie było to złosliwe
      A jeśli chodzi o piwa pszeniczne, to grodziskie jest niemal zupełnie innym piwem niz tradycyjne niemieckie piwa pszeniczne. Zdecydowanie bliżej mu do delikatnych, klarownych Koelschów, niż do hefeweizenów.
      Słody pszeniczne, na dzień dzisiejszy, kupić można jedynie w Browamatorze. Cena, moim zdaniem, nie jest az tak zabójcza. Zwłaszcza, gdybys chciał robić piwa typu kolońskiego - tu udział w zasypie słodu pszenicznego chyba nie przekracza 15 %.

      Comment

      • kham
        Senior
        • 01-2006
        • 751

        #93
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
        Wiem, że nie było to złosliwe
        A jeśli chodzi o piwa pszeniczne, to grodziskie jest niemal zupełnie innym piwem niz tradycyjne niemieckie piwa pszeniczne. Zdecydowanie bliżej mu do delikatnych, klarownych Koelschów, niż do hefeweizenów.
        Słody pszeniczne, na dzień dzisiejszy, kupić można jedynie w Browamatorze. Cena, moim zdaniem, nie jest az tak zabójcza. Zwłaszcza, gdybys chciał robić piwa typu kolońskiego - tu udział w zasypie słodu pszenicznego chyba nie przekracza 15 %.
        Nigdy nie warzyłem niczego z dekoktem i wolał bym od najbardziej typowych piwek zacząć a kelsze ( nie ta pisownia wiem ) to już raczej wyższa szkoła jazdy. Na razie weizeny i czeskie pilznery za wzór mam zamiar brać.

        Comment

        • Wielki_B
          Senior
          • 02-2005
          • 1968

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham
          Nigdy nie warzyłem niczego z dekoktem i wolał bym od najbardziej typowych piwek zacząć a kelsze ( nie ta pisownia wiem ) to już raczej wyższa szkoła jazdy. Na razie weizeny i czeskie pilznery za wzór mam zamiar brać.
          Kelsze nie musisz warzyc dekokcyjnie. To raczej typowe weizeny i czeskie pilsnery wymagałyby tej metody. Natomiast Kelsze wymagają od piwowara zdecydowanie wiekszego reżimu temperaturowego - moim zdaniem najlepiej warzyć je jesienią, bo potem piwo potrzebuje coraz nizszych temperatur. Co, mam nadzieję, będzie można skutecznie zastosować do grodziskiego.

          Comment

          • kham
            Senior
            • 01-2006
            • 751

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
            Kelsze nie musisz warzyc dekokcyjnie. To raczej typowe weizeny i czeskie pilsnery wymagałyby tej metody. Natomiast Kelsze wymagają od piwowara zdecydowanie wiekszego reżimu temperaturowego - moim zdaniem najlepiej warzyć je jesienią, bo potem piwo potrzebuje coraz nizszych temperatur. Co, mam nadzieję, będzie można skutecznie zastosować do grodziskiego.
            Tia... Drożdże do alta mam, sło pszeniczny i pilźnieński też. No to chyba podpowiedziałeś mi następną warkę.

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #96
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
              Słody pszeniczne, na dzień dzisiejszy, kupić można jedynie w Browamatorze.
              A WES, że tak powiem, to pies?
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Maidenowiec
                Senior
                • 07-2004
                • 2287

                #97
                Biorąc pod uwagę, że wyczerpały im się zapasy czy nie ?
                Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                Thou shallt not spilleth thy beer!

                Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10739

                  #98
                  na dzień dzisiejszy pszeniczny jest w ofercie WESa
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • kham
                    Senior
                    • 01-2006
                    • 751

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                    A WES, że tak powiem, to pies?
                    Ano właśnie tam pszenicznego nie ma. Kiedy będzie nie wiadomo.

                    Comment

                    • Marek-C
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 848

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham
                      Ano właśnie tam pszenicznego nie ma. Kiedy będzie nie wiadomo.



                      ktoś leci w kule!
                      Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                      Comment

                      • anteks
                        maruda
                        • 08-2003
                        • 10739

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham
                        Ano właśnie tam pszenicznego nie ma. Kiedy będzie nie wiadomo.
                        jak nie ma jak jest
                        Mniej książków więcej piwa

                        Comment

                        • WES
                          Senior
                          • 11-2003
                          • 111

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kham
                          tam pszenicznego nie ma
                          Nieprawdą jest jakoby prawdą to było.
                          -
                          Wspiera i rozwija Piwowarstwo Amatorskie

                          Comment

                          • kham
                            Senior
                            • 01-2006
                            • 751

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika WES
                            Nieprawdą jest jakoby prawdą to było.
                            Jak zaglądałem to koszyk był jeszcze przekreślony. Nie smuci mnie bynajmniej, że uległo to zmianie.

                            Comment

                            • mapajak
                              Senior
                              • 12-2002
                              • 1187

                              piwo grodziskie - warka nr. 7

                              Po miesiącu od zabutelkowania pierwsza degustacja. Piwo bardzo udane.
                              Ładnie się pieni, lekko opalizujące ze względu na brak klarowania żelatyną.
                              Ładny wędzono-owocowy zapach i taki też smak zakończony wyraźną goryczką.
                              Pijąc czuć, że piwo jest mocne - w końcu to 14-ka.

                              Comment

                              • Wielki_B
                                Senior
                                • 02-2005
                                • 1968

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
                                Jutro zamierzam uwarzyć moje pierwsze piwo a'la grodziskie 8 Blg. Wykorzystam resztkę jęczmiennego wędzonego Weyermanna. Jako że temperaturę w piwniczce mam gdzies w okolicach 13 st. C, to zaaplikuję drożdże W. 2565 Kolesch.
                                No i chyba trzeba będzie w końcu się zmobilizować i wreszcie samemu uwędzić jakiś słód.
                                Moje pierwsze grodziskie 8 Blg nie jest najwyższych lotów. Główna wada to zbytnia kwaskowatość. Można je pić, ale to nie to, czego oczekiwałem. Zajrzałem do "Dziennika Piwowara", chcąc sprawdzić ile użyłem słodu zakwaszającego lub kwasu mlekowego, bo wrażenie jest takie jakbym któregoś z tych użył i przesadził. Okazało się jednak, że użyłem żadnego z nich...

                                Piwo nie jest klarowne, jest opalizujące - to skutek użycia drożdży Kolesch, które potrzebują dużo czasu na skłaczkowanie. Dlatego uważam, że bez użycia żelatyny nie nadają się. Czekanie pół roku na sklarowanie, przy piwie 8 Blg, nie rokuje niczego dobrego.

                                Reasumując: porażka.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎