Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Grodkowie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • Maggyk
    replied
    Byliśmy ostatnio z Piwowarem na wycieczce w Grodkowie. Budynki dalej stoją, służą miejscowym za miejsca imprezowe i toalety Tym razem marzenie Piwowara się spełniło i przez dziurę wszedł do budynku słodowni. Także pozostaje czekać na zdjęcia. Jakby kogoś to zainteresowało zarówno budynki browaru, jak i słodowni są na sprzedaż.

    Leave a comment:


  • Jerzy1960
    replied
    Powojenne losy nieczynnego browaru, słodowni i hurtowni piwa związane są z browarem (zakładami) w Brzegu. Zatrudnienie: 1946r. - 3 os., 1947r. - 7 os., 1948r. - 9 os., 1949r. - 11 os., 1950r. - 13 os., 1955r. - 14 os., 1960r. - 16 os., 1963r. - 18 os. Słodownia została uruchomiona we wrześniu 1958r. Produkcja słodu w t.: 1958r. - 32, 1959r. - 275, 1960r. - 277, 1961r. - 289, 1962r. - 308, 1963r. - 305. Nowszych danych nie mam. Głównym odbiorcą słodu był browar w Niemodlinie. Browar w Niemodlinie był również głównym dostawcą piwa dla hurtowni.

    Leave a comment:


  • Jerzy1960
    replied
    W roku gospodarczym 1936/37 browar nosił nazwę: Lagerbierbrauerei Max Scheffler, Grottkau. Podawał rok założenia 1861. Ważniejsze dane o wyposażeniu: warzelnia o zdolności 1,1 tony zasypu, urządzenia chłodnicze o zdolności 50 tys. cal., 2 ciężarówki, 4 woży. Charakterystyka produkcji: piwa dolnej fermentacji (marcowe), piwo słodowe górnej fermentacji, napoje bezalkoholowe, produkcja uboczna na zbyt. Roczna produkcja 7,2 tys. hl. Zatrudnienie: 28 osób.

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Byłem w Grodkowie i obejrzałem sobie browar, a ściśle mówiąc to co z niego zostało. Wygląd taki, że się chce płakać. Najlepiej zachowana jest słodownia, której zdjęcie zamieszczam poniżej.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • szostak
    replied
    O browarze w Grodkowie znam tylko dowcip ludowy, spisany przez prof. Dorotę Symonides w obszernym opracowaniu nt. humoru ludowego. Z góry zaznaczam, że z jednej połowy zamieszczonych tam dowcipów nie da się śmiać, a z drugiej można tylko płakać.
    Oto pewien pan zajrzał do kościoła na Opolszczyźnie i widząc rzeźbę Jezusa na krzyżu pyta, czy ta jego zbolała mina nie jest efektem wypicia piwa grodkowskiego.

    Leave a comment:


  • darek99
    replied
    Grodków.

    Grodków.

    Leave a comment:


  • Krzysiu
    replied
    Browar jeszcze stoi, ale sukcesywnie się rozlatuje. Jak byłem ostatnio, można już było łazić po całej części piwnej (część słodowniana jest w lepszym stanie i pozamykana).

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Piwowar spędzał swój urlop co prawda na zachodzie Niemiec, ale nie próżnował. Jak widać i tam można znaleźć ciekawostki dotyczące śląskich browarów. Zdjęcie jest powojenne i przedstawia browar w Grodkowie. Przy najbliższej okazji pojadę zobaczyć, czy to jeszcze stoi.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Zdjęcie nie wyszło rewelacyjnie, ale jest.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Byłem w poniedziałek u znajomego kolekcjonera, który ma bardzo ładny kufel grodkowskiego browaru M. Schefflera. Zrobiłem zdjęcie i jak wyjdzie to zamieszczę

    Leave a comment:


  • profesor
    replied
    Obecnie wykupiony przez mieszkanca Grodkowa. Zalozono alarmy w jednym magazynie, tabliczki zakaz wstepu ale nic ciekawego nie dzieje sie z reszta budynkow. Stoja i niszczeja.
    Mam pewne informacje ale tylko ogolne z ksiazki "Wypisy z dziejow Ziemii Grodkowskiej". Ale nic szczegolnego. Dotarlem rowniez do osoby z lepszymi informacjami, ale jeszcze nie moglem bezposrednio z nim rozmawiac. W przyszlym tygodniu bede wiedziec wiecej.
    Pozdrawiam

    Leave a comment:


  • zora
    replied
    Browary w Grodkowie

    Browar Maxa Schefflera mieścił się na ulicy Junkern Str.
    właściciel: do 1940 Max Scheffler.1941 syn Otto
    produkowane piwa :Helles- Lagerbier, Dunkles- Lagerbier i
    Scheffler- Bockbier
    Słodownia istniała do1970 obecnie magazyn?

    Dampfbrauerei Kunze
    Junkern Str. 22 - 1926 Gasthaus

    Leave a comment:


  • profesor
    replied
    No rozypytam sie w Urzedzie. W moim bloku (Pietro nizej) mieszka sam w-ce burmistrz Grodkowa spytam sie co mozna znalezc w archiwum lub o osoby ktore maja cos do powiedzenia na ten temat.

    Leave a comment:


  • Krzysiu
    replied
    Podobno browar produkował piwo jeszcze kilka lat po wojnie, a słodownia była czynna do połowy lat sześćdziesiątych. Są to niestety informacje niesprawdzone, uzyskane prawie dziesięć lat temu od miejscowego menela.
    Skoro już tam mieszkasz, to rozpytaj się ludzi w miasteczku, co wiedza na ten temat i napisz na forum.

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Z pewnoscia chodzi o browar Maxa Schefflera, ktory jako jedyny dotrwal do konca wojny. Wszystkie inne zostaly zamkniete duzo wczesniej. Browar wraz ze slodownia zostal zalozony w 1861 roku przez O. Schefflera, ktory byl wlascicielem do roku 1900. Nastepnym , ostatnim juz wlascicielem byl jego syn Max. Glownym piwowarem Maxa Schefflera byl Wilhelm Wimmer. Mam pare obrazkow na temat, ktore umieszcze w galerii.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎