Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary dolnośląskie po wojnie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2543

    #91
    Rzeczywiście miasto Miedzianka - Kupferberg w roku 1939 liczyło 637 mieszkańców.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2543

      #92
      Temat Miedzianki jest na tyle interesujący, że pozwolę sobie zamieścić go osobno.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • a44444
        Junior
        • 10-2004
        • 20

        #93
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
        Ząbkowice Śl.

        Browar założony w 1827 r. Działał pod firma "Heinrich Kaestner & Sohn". W 1945 r. przejęty jako „Nieczynny Państwowy Browar nr 22, Słodownia, Palarnia Kawy i Łaźnia”. Zarząd komisaryczny sprawowała Genowefa Wolniak. Z wyposażenia pozostały jedynie kadź warzelnia, chłodnica i pompa do piwa oraz kilka ton jęczmienia, słodu i chmielu.
        Do ok. 1990 r. - rozlewnia piwa GS SCh Zabkowice, kilka lat budynki stały puste, ostatnio ktoś to zagospodarował.
        Witam
        Do 1990 właścicielem był PSS SPOŁEM .G.S ZĄBKOWICE ŚL posiadał rozlewnie piwa w Olbrachcicach

        Comment

        • dzidek1960
          Senior
          • 01-2003
          • 1548

          #94
          Ja mam pytanie do znawców Głogowa.
          Co wam mówią takie nazwiska Max Hubrich i H. Petzold. Czy to byli właściciele browarów, rozlewni a może wytwórni wód? Jeżeli to browary to jakie? Nazwiska te widnieją na porcelankach, nie wiem czy piwnych.
          "Ma jednak kraj polski napój warzony
          z pszenicy, chmielu i wody, po polsku
          piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego
          do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszą
          mieszkańców, lecz i cudzoziemców
          wybornym smakiem"
          Jan Długosz, Historie Piwne
          Moja strona www w początkowym okresie budowy

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika a44444
            Witam
            Do 1990 właścicielem był PSS SPOŁEM .G.S ZĄBKOWICE ŚL posiadał rozlewnie piwa w Olbrachcicach
            A rozlewnia w Ząbkowicach to niby czyja była?

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #96
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dzidek1960
              Ja mam pytanie do znawców Głogowa.
              Co wam mówią takie nazwiska Max Hubrich i H. Petzold. Czy to byli właściciele browarów, rozlewni a może wytwórni wód? Jeżeli to browary to jakie? Nazwiska te widnieją na porcelankach, nie wiem czy piwnych.
              Nie można się tak rozdrabniać Ówczesne browary robiły piwa, napoje i wody stołowe. Rolewnie miały piwa, napoje i wody stołowe. Paetzold to roizlewnia piwa i fabryka napojów i wód mineralnych.

              Comment

              • breslauer
                Senior
                • 05-2002
                • 2690

                #97
                We Wrocławiu wyburzono parę tygodni temu ostatni z zachowanych budynków dawnego browaru Kipke.

                Comment

                • Marcin76
                  Senior
                  • 11-2005
                  • 235

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                  Lądek Zdr.

                  Browar założony w 1543 r. (chociaż spotkałem się też z datą 1840 r. – być może na miejscu starego browaru wybudowano nowy). Od około 1895 r. „Landecker Brauhaus”, właścicielem był piwowar Franz Pietsch, od 1911 r. do 1945 r. (?) Alfred Scheunert.
                  Browar nie został przejęty przez państwowy Urząd Likwidacyjny. W latach 1945 – 50 właścicielami byli autochtoni – Emill Wessely i Michael Weyner. Browar został znacjonalizowany 1 stycznia 1950 r., właścicieli przegnano, a produkcje wstrzymano. Był to jedyny po wojnie prywatny browar na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
                  Nie był to jedyny prywatny browar na ziemiach odzyskanych. W latach 40-tych po wojnie przez kilka lat działał browar Józefa Bukowskiego w Gorzowie Wlkp., ale to nie Dolny Śląsk. I jeszcze ciekawostka dotycząca Witoszowa - w 1946 roku posiadał składy centralne w Świdnicy i Fryburgu ( to chyba potoczna nazwa Świebodzic z tamtych czasów ).

                  Comment

                  • Juby_piwosz
                    Senior
                    • 02-2006
                    • 254

                    #99
                    Mam basrdzo ładną buteleczkę z browaru M. Thienelt'a w Schlegel (Słupiec; dziś Nowa Ruda - Słupiec) ale nie mam jej gdzie pokazać, do galerii nie dodam, bo szkoda, a na założenie "kartoteki" browaru doczekać się nie mogę, choć temat zgłaszałem już dawno. A szkoda.

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23799

                      przykro mi że musisz tyle czekać, głupio mi ciągle wspominać tu i tam, że serwis z czegoś muszę utrzymać i że obecnie mniejwięcej połowa kosztów jest pokrywana z moich własnych funduszy które muszę zdobyć pracą pozabrowarbizową, a skoro ta praca nie jest związana z BrowarBizem, to w efekcie nie ma tyle czasu na aktualizacje serwisu w takim zakresie jakby się chciało.
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • margarita76
                        Junior
                        • 01-2006
                        • 24

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                        Po przejściu frontu w 1945 r. pozostało znacznie więcej browarów niż mogłoby się dzisiaj wydawać. Większość z nich została zamknięta w dwóch falach – latach 1948 – 53, oraz w połowie lat 70-tych. Część z nich w ogóle nie została po wojnie uruchomiona – zostały wyrabowane przez wojska sowieckie lub Grupy Operacyjne Rządu, których zadaniem było, aby ściągać „trofiejny” dobytek do centralnej Polski.
                        Z jakiego browaru we Wrocławiu pochodzi ta etykieta?
                        Attached Files

                        Comment

                        • Marcin76
                          Senior
                          • 11-2005
                          • 235

                          Etykieta pochodzi z browaru przy ul. Jedności Narodowej ( wtedy ul. Marszałka Stalina ). Prawdopodobnie z pierwszej połowy 1946 roku. Pod koniec 1946 roku zaczęła funkcjonować nazwa Państwowy Browar „ Piastowski ”.

                          Comment

                          • margarita76
                            Junior
                            • 01-2006
                            • 24

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin76
                            Etykieta pochodzi z browaru przy ul. Jedności Narodowej ( wtedy ul. Marszałka Stalina ). Prawdopodobnie z pierwszej połowy 1946 roku. Pod koniec 1946 roku zaczęła funkcjonować nazwa Państwowy Browar „ Piastowski ”.
                            pięknie dziękuje.

                            Comment

                            • toto
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 949

                              Barść

                              Barść to łużycka nazwa miasta Forst nad Nysą Łużycką (Niemcy).

                              Comment

                              • Krzysiu
                                Krzysiu
                                • 02-2001
                                • 14936

                                Wiem. Tylko że Państwowy Urząd Liwkidacyjny nie miał delegatury w radzieckiej strefie okupacyjnej Niemiec, więc nie o tę miejscowość chodzi.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎