Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Historyczny ślad - nazwy ulic itp.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2543

    #16
    Co do plantacji chmielu w miastach, to takowe istnieją do dzisiaj, na przykład w bawarskim Spalt. Dziś co prawda już tylko na skraju miasta, ale niegdyś sięgały do samego centrum.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • cororo
      • 04-2003
      • 766

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika peter007 Wyświetlenie odpowiedzi
      W starej części miasta Opoczno jest ulica Piwna. Znajdował się przy niej browar braci Kunkel. Na powierzchni ziemi nie ma po nim śladu ale podobno zachowały się piwnice.
      O ile mi wiadomo Browar znajdował się przy Kościelnej!

      Comment

      • pirackamuza
        Senior
        • 12-2004
        • 1903

        #18
        No to ja wracam do tematu zasadniczego:
        Ulica Browarna w Toruniu, na Nowym Mieście. Jeszcze parę lat temu nawiązywał do tradycji pub "Stary Browar"...
        Podobno drzewiej wytwarzano tu piwo sławne na całą bliższą i dalszą okolicę. Według niektórych historyków stąd się wzięły antagonizmy pomiędzy Brzydgoszczą a Toruniem - Brzydgoszcz, czy Bydłoszcz (albo Bydgoszcz... tfu, te przyzwyczajenia...) podrabiała, zresztą z miernym skutkiem, toruński rarytas i sprzedawała po konkurencyjnej cenie jako oryginał. Jak było naprawdę - trudno już dociec. Fakt, że ulica istnieje, a browar istniał jeszcze przed wojną.
        Chciano to nam wynagrodzic po wojnie, tworząc w Toruniu jeden z "Polmosów" oraz CPWI (Centralną Piwnicę Win Importowanych)... ale to qrna jakoś nie to...
        Toruń przeprasza za Radio Maryja
        www.bobofruty.pl

        Comment

        • Silbier
          Senior
          • 03-2004
          • 284

          #19
          Ulica Browarowa

          W Siemianowicach Śl. jest jeszcze browar, co prawda w rozsypce.
          Znajduje się przy Ul. BROWAROWEJ.
          Pozostałości po d. właścicielu P. Mokrski - Laurahütte O/S.
          Co jakiś czas pojawiają się informacje o różnych nowych właścicielach chcących coś z nim zrobić.
          Nadal jednak nic się nie dzieje. Brak pomysłów na zagospodarowanie.
          Może kiedyś coś ruszy i uda się uratować cenny zabytek.
          Załączam planik z ulicą.
          Attached Files

          Comment

          • Croolick
            Member
            • 04-2003
            • 40

            #20
            W moim mieście, Żarach jest ulica Browarna, ale wcale nie znajdował się na niej browar (ten był przy pobliskiej ul. Zamkowej), skąd więc ta nazwa? Ano przed wojna ulica nazywała się Brau Hauser ponieważ znajdujące tu domy zachowały najdłużej przywilej ważenia piwa (Vollhauser).
            POZDRAV!
            --
            Always look on the bright side of life
            Niezależny Portal Żar
            Najwieksze żarskie forum dyskusyjne
            Towarzystwo Upiększania Miasta

            Comment

            • Aldach
              Senior
              • 07-2003
              • 1269

              #21
              W Radzionkowie jest ulica Piwna. Od mojej współpracownicy (a ona z kolei od babci) dowiedziałem się, że podobno przed wojną był tam browar. Nic więcej jednak mi o tym nie wiadomo.

              Comment

              • skitof
                Senior
                • 11-2007
                • 2478

                #22
                Co ulica Piwna ma wspólnego z piwem

                Myślę, że warto wskrzesić temat dotyczący ulic, placów itp., na których nazwy wpływ wywarła historia lokalnego piwowarstwa. Nie wdając się w dysputy z początkowych postów można zebrać dane o genezie nazw ulic. Interesujące jest jeszcze, którym ulicom patronują osoby z branży.

                Akuratnie we Wrocławiu jest ulica Piwna i nie znam przyczyn tej nazwy podobnie jak nazwy ulicy Piwowarskiej.

                Poza tym we Wrocławiu istnieje ulica Chmielna, która znajduje się przy nieczynnym browarze Zakrzów. Jest również ulica Browarna na terenie dawnego browaru Piastowskiego i ulica Chmielarska na terenie Gospodarstwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego.

                Comment

                • Pancernik
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 9735

                  #23
                  Kiedyś pracowałem w Warszawie przy Chmielnej, potem przeniosłem się do Gdańska, gdzie pracowałem i mieszkałem przy Piwnej . Pracowała ze mną koleżanka, która mieszkała przy Browarnej...
                  W Zduńskiej Woli była ulica Browarna, ale wyszło, że swego czasu na tej ulicy przyszedł na świat Maksymilina Kolbe, no i ulica zmieniła nazwę. A browar przy niej pozostał...

                  Comment

                  • prima
                    Senior
                    • 06-2001
                    • 148

                    #24
                    W Sieradzu znajduje się ulica Browarek na zapleczu dawnego browaru Stanisława Danielewicza.

                    Comment

                    • Eszogo1970
                      Senior
                      • 03-2007
                      • 136

                      #25
                      W Przemyślu...

                      Front dawnego browaru w Przemyślu usytuowany jest przy ul. Grunwaldzkiej. Na zaplecze parceli browaru znajdującego się nad brzegiem Sanu dojechać można krótką drogą na planie miasta oznaczoną jako ul. Browarna.

                      Comment

                      • Wiktoria
                        Senior
                        • 07-2003
                        • 796

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
                        Akuratnie we Wrocławiu jest ulica Piwna i nie znam przyczyn tej nazwy podobnie jak nazwy ulicy Piwowarskiej.
                        Ulica Piwowarska wg. "Niemiecko-polskiego spisu ulic, placów i mostów Wrocławia 1873-1997" dawniej nazywała się Am Bierstieg. Ponieważ nie znam niemieckiego przytaczam tłumaczenie autora: "Wąska droga koło browaru".

                        Comment

                        • masumi
                          Senior
                          • 08-2001
                          • 289

                          #27
                          W Krakowie jest Piwna, ale nie nie znam powodu dla którego tak ją nazwano

                          Comment

                          • skitof
                            Senior
                            • 11-2007
                            • 2478

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wiktoria Wyświetlenie odpowiedzi
                            Ulica Piwowarska wg. "Niemiecko-polskiego spisu ulic, placów i mostów Wrocławia 1873-1997" dawniej nazywała się Am Bierstieg. Ponieważ nie znam niemieckiego przytaczam tłumaczenie autora: "Wąska droga koło browaru".
                            Nieopodal jest ulica Karczemna, gdzie kiedyś była elegancka karczma. Czy przy Piwowarskiej był jakiś browar nie wiem. A ulica nie nazywała się chyba Am Bierstieg, bo to nic nie znaczy. Mogło być Am Biersteig, lub co bardziej prawdopodobne Am Biersteg - odpowiadałoby to tłumaczeniu autora.

                            Comment

                            • Wiktoria
                              Senior
                              • 07-2003
                              • 796

                              #29
                              Jeśli chodzi o niemiecką nazwę ulicy, to nie wiem, może jest błędnie napisana. Nie znam niemieckiego, więc przepisałam tak, jak było w książce. Budynek dawnej karczmy na Praczach znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Brodzkiej i Piekarskiej, na przeciw wspomnianej ul. Piwowarskiej. Natomiast ulica Karczemna prowadzi na Nową Karczmę, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, również znajdowała się karczma.

                              Comment

                              • Krzysiu
                                Krzysiu
                                • 02-2001
                                • 14936

                                #30
                                Nazwami ulic aż tak bardzo bym się nie sugerował, zwłaszcza w wiekszych miastach. Ich geneza może byc całkiem zaskakująca. Podam przykład ze Świdnicy:

                                Jest u nas ulica Gdyńska. Zastanawialiśmy się, skąd taka nazwa. Po przeszperaniu różnych dokumentów okazało się:
                                1. przed wojna ulica nazywała się Heringstrasse. Hering to jakiś podrzędny niemiecki poeta, od którego nazwiska ulica wzięła miano, ale również po niemiecku śledź.
                                2. W 1945 r. lud prosty w postaci pełnomocnika rządu, idąc na łatwiznę, nadał nazwę ulicy Śledziowej.
                                3. Rok później musiało to już śmierdzieć, bo ulicę przemianowano na Morską.
                                4. w 1948 r. dla uczczenia osiągnięć Polski nad Bałtykiem, ulicę Morską przemianowano na Gdyńską.

                                I teraz idź, obywatelu, spokojnie tą cichą ulicą i zastanawiaj jakie były związki Świdnicy z Gdynią ...

                                A mamy jeszcze kino "Gdynia"

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎