Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Artykuł Adama Płoskiego o szczycieńskim browarnictwie - komentarze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23799

    Artykuł Adama Płoskiego o szczycieńskim browarnictwie - komentarze

    Adam Płoski: Nowy – stary browar. Przyczynek do historii szczycieńskiego piwowarstwa.

    Zapraszam do lektury artykułu na temat historii szczycieńskiego browarnictwa - o czym to opowiada nam Adam Płoski. Rzeczowo i konkretnie. Dla miłośników historii browarnictwa przez wielkie H:


    A tutaj zapraszam do komentowania, dyskutowania, pytania...
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • muzealnik
    Senior
    • 09-2007
    • 141

    #2
    Jak zwykle Adam pokazał na co go stać.
    Gratuluję kolejnego tekstu o browarnictwie.Ponieważ Adaś to osoba bardzo skromna informuję, że ukazaa się też nowy tekst - tym razem o browarach powiatu ostródzkiego.

    Trzeba się cieszyć, że znalazł się ktoś kto dzilnie rekonstruuje (w sposób naukowy) browarnictwo Prus Wschodnich.

    A ADAMA POZDRAWIAM I TWOJE ZDROWIE (PEWNIE TYM NOWYMŻYTNIM)
    coś z piwem zrobić... próbuję

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Dobry i ciekawy artykuł.

      Jeden błąd językowy: adoptować można dziecko. Budynki się adaptuje na inne cele.

      Comment

      • muzealnik
        Senior
        • 09-2007
        • 141

        #4
        To wielki zaszczyt, jeżeli Krzysiu zauważa tylko jeden błąd i to wyłapany na korekciew wydawnictwie papierowym.

        Swoją drogą to wielka przyjemność towarzyszyć Adamowi w jego poszukiwaniach.

        Raz jeszcze zapraszam do zapoznania się z artykułem o browarach powiatu ostródzkiego (Ostróda, Olsztynek, Miłomłyn i Dąbrówno). Ukazał sie w wydawnictwie "Okolice Ostródy".

        POzdrowienia dla wszystkich piwnych historyków.
        coś z piwem zrobić... próbuję

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23799

          #5
          poprawione
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • skitof
            Senior
            • 11-2007
            • 2478

            #6
            Tekst bardzo ciekawy i dobrze, że są ludzie zajmujący się historią lokalnego piwowarstwa. Przeczytałem cały tekst z uwagą i mam kilka pytań:
            1. O jakim okresie jest mowa z samego początku tekstu cytat: „Zgodnie z powszechnie panującym wówczas prawem także i w Szczytnie piwo mogli warzyć tylko mieszczanie posiadający całe parcele w mieście, co stawiało ich w rzędzie osób zdecydowanie uprzywilejowanych.”
            2. Czy wiadomo od kiedy do kiedy istniał browar na zamku?
            3. Wiadomo, że browar miejski spłonął w 1638, a wiadomo coś o jego początkach? I czy prawdą jest, że Szczytno otrzymało prawa miejskie w 1723 r. (dane za wikipedią).

            Do drobnych błędów językowych dorzucę jeszcze parę uwag. Może przydadzą się w pracach korektorskich:

            Zarządzenie Fryderyka Wielkiego z 1750 roku ustaliło liczbą tych pierwszych na 44
            Prowadził miejscowy kupiec W. Büchert, trudniący się także... (chyba chodzi o przedstawicielstwo browaru z Wielbarka)
            na przełomie wieków XIX i XX także i w Szczytnie miało miejsce powszechne w przemyśle piwowarskim tendencja do wypierania
            Jednak nawet na warunki wschodniopruskie nie było osiągnięciem imponującym
            Dotychczas nie było wiadomo, gdzie się mieścił i że istnieje do dnia dzisiejszego budynek, będącego ponadto obiektem starszym od browaru Daumów
            co było wówczas powszechną praktyką, mająca świadczyć o kontynuacji
            cytat nr 9: wielokopoleniowe tradycje
            cytat nr 10: Regierungbezirk Allenstein (poprawnie: Regierungsbezirk, chyba, że tak było w oryginale)
            cytat nr 15: Adressbuch für die gesamte Brau (poprawnie: gesammte chyba, że tak było w oryginale)

            Comment

            • Wujcio_Shaggy
              Senior
              • 01-2004
              • 4628

              #7
              Portal UM w Szczytnie podaje że:
              Na początku XVII w. rozwijające się osiedle uzyskało prawo warzenia i wyszynku piwa. Od 1616 r. określano je mianem miasteczka. Pełne prawa miejskie Szczytno uzyskało w 1723 r.
              Podejrzewam, że ten cytat odnosi się do początku XVII w. właśnie.

              Trochę może zabrakło historii najnowszej, po 1945 r.
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

              @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Dobrze napisany artykuł-opracowanie dotyczące piwowarstwa w Szczytnie (na początku widząc tytuł pomyślałem iż traktuje o piwowarstwie w Szczyrzycu ). Myślę że zebrany przez Adama materiał po lekkim rozbudowaniu (no chyba że ma więcej materiałów a tutaj tylko je nieco "spakował") i dodaniu jeszcze nieco zdjęć i reprodukcji birofiliów mogłby by być dobrym tematem kolejnej z broszur serii Pivarii. (książka jakby nie było to już większe przedsięwzięcie)
                Podobnie jak jeden z przedmówców również zauważyłem brak historii powojennej ostatniego szczycieńskiego browaru.
                Wszak nt piwowarstwa w Szczytnie jeszcze chyba nic nie powstało...
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  #9
                  Wysoki Browarze, Adminie, ja w kwestii formalnej - dlaczego artykułu nie ma na stronie głównej? Miejsce by się znalazło.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23799

                    #10
                    Nie wiem na ten moment, powinno było wskoczyć automatycznie.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • AdamP
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 111

                      #11
                      Dziękuję ARTowi za wrzucenie tekstu na browar.biz, no i te duże H. Ciekawe, co zmobilizowało ARTa, żeby już go zamieścić?!
                      Dobrze się stało, że jest możliwość komentowania tekstu, co w przypadku poprzedniego mojego artykułu w browarze nie miało miejsca (o co wcale nie mam pretensji!). Może też wykorzystam moment i wytłumaczę się szybko dlaczego tamten tekst mimo że w tytule miał „południowe Mazury” nie obejmował Działdowszczyzny, o co miałem pytania na PW. Krótko - tamten tekst, podobnie zresztą jak i ten komentowany ukazał się pierwotnie w Roczniku Mazurskim wydawanym w Szczytnie i obejmującym tereny związane z tym miastem, więc Działdowo i okolice siłą rzeczy nie zmieściły się…

                      Dziękuję szanownemu koledze MUZEALNIKOWI za ciepłe słowa Musze się podpytać znajomych, czy rzeczywiście jestem skromny, bo do dziś nie zdawałem sobie z tego sprawy!
                      Na dobre piwko czekam z niecierpliwością. Po weekendzie staniesz się koneserem, więc czekam na ciekawe propozycje

                      Rzeczywiście napisałem, ostatnio tekst o browarach d. powiatu ostródzkiego, zresztą z pomocą (w kwestii ikonografii) kilku forumowiczów, którym tu dziękuje i informuję jednocześnie, że jeszcze nie mam zwrotnego pliku w pdf z ostateczną wersją tekstu i dlatego też jeszcze im tego nie przesłałem.

                      Cieszę się, że tekst zainteresował kilka osób – w tym Krzysia - bo w sumie też o to mi chodzi, żeby nie zbierać materiałów tylko do szuflady. Krzyś wyłapał literówkę i wywołał wręcz całą lawinę podobnych uwag, ale „zmartwię” kolegów, bo do tzw. literówek nie będę się odnosił, bo i do czego? Mea pulpa, choć może część winy przerzucę na ARTa, że nie sprawdził przed opublikowaniem Mam nadzieję, że w wersji papierowej wszystkich ich nie ma.

                      Comment

                      • AdamP
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 111

                        #12
                        co do uwag SKITOFa
                        W tekście są pewne uproszczenia wynikające z faktu, że napisałem już 2 artykuły dotyczące browarnictwa w Szczytnie, o których wspominam w przypisie 1. Zakładam więc, że czytelnik zna już poprzednie. Pisząc kolejne teksty, odnoszące się w sumie do tego samego miasta, starałem się, aby każdy z nich wnosił coś nowego, jednocześnie jak najmniej powtarzając z wcześniejszego. W artykułach tych opisuję sprawy browaru zamkowego i miejskiego, a także kwestie prawa do warzenia i wyszynku piwa, które wyglądają jednak trochę inaczej niż to podaje portal UM Szczytno, a za nim Wujcio_Shaggy.

                        Nie znam dokładnej (rocznej?) daty powstania browaru na zamku, ale myślę, że możemy przyjąć, że funkcjonował od momentu wzniesienia budowli z tzw. względów oczywistych, czyli w skrócie powszechności konsumpcji piwa

                        W kwestii braku informacji o historii najnowszej (o czym też pisze m.in. Cooper) muszę podkreślić to, co już napisałem powyżej. Unikałem powtórzeń – o tym już pisałem w innych artykułach. Ten miał się skupić na „nowym” browarze, którego istnienie odkryłem podczas grzebania w temacie szczycieńskiego browarnictwa. Jak zauważyliście budynek ten nie miał swojej piwnej historii po 1945r., a nawet już dużo wcześniej, bo od dawna pełni funkcje mieszkalne.

                        Co do propozycji wydania materiałów w serii Pivarii to chyba inicjatywa nie należy do mnie, ale pomysł jest ciekawy Materiałów o historii browarnictwa w Szczytnie mam sporo, o czym m.in. świadczą artykuły, które już napisałem na ten temat, czyli jednak coś o piwie w Szczytnie powstało

                        Comment

                        • AdamP
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 111

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP Wyświetlenie odpowiedzi
                          Mea pulpa.

                          raczej culpa

                          to jeszcze może zabiorę głos w kwestii formalnej, która poruszył KOPYR i ja go popieram
                          Właśnie - dlaczego mojego artykułu nie ma na stronie głównej?!
                          to żart - pozdrawiam!

                          Comment

                          • skitof
                            Senior
                            • 11-2007
                            • 2478

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP Wyświetlenie odpowiedzi
                            co do uwag SKITOFa
                            W tekście są pewne uproszczenia wynikające z faktu, że napisałem już 2 artykuły dotyczące browarnictwa w Szczytnie, o których wspominam w przypisie 1. Zakładam więc, że czytelnik zna już poprzednie. Pisząc kolejne teksty, odnoszące się w sumie do tego samego miasta, starałem się, aby każdy z nich wnosił coś nowego, jednocześnie jak najmniej powtarzając z wcześniejszego.

                            No cóż po prostu nie znam poprzednich artykułów. A pytanie nasuwa się samo: gdzie można je przeczytać?

                            Dołączam się do głosów u umieszczenie tego artykułu na pierwszej stronie, tym bardziej, że kopyr nie ma nic przeciwko temu

                            I jeszcze własna poprawka, bo przeczytałem swój poprzedni post. Nie wiem czemu, ale źle podałem pisownię niemiecką słowa: gesamt. Poprawnie przez jedno m!

                            Comment

                            • muzealnik
                              Senior
                              • 09-2007
                              • 141

                              #15
                              Brnąc dalej w dyskusje o artykułach Adama uprzejmie prosze o rezygnację ze wszystkich wątków kamiennych, drogowych i folwarcznych i skupienie się na Browarach.

                              Po drugie odwołuję swe pierwsze słowa o skromności i wszelkich zaletach Autora.

                              Po tym jak mnie potraktował wczoraj wszystkie są nieaktualne.
                              Nie można dzonić o 20:35 do człowieka mieszkającego na drugim końcu miasta i proponować wspólnego oglądania finału LM w lokalu oddalonym o 3 minuty od własnego lokum.
                              Adaś mam nadzieję, że byłem za ManU.
                              Pozdrawiam Ciebie i twoją beczkę
                              coś z piwem zrobić... próbuję

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎