Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jaki polski browar uwarzył piwo pszeniczne już w latach 1970-ych ? :)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Jaki polski browar uwarzył piwo pszeniczne już w latach 1970-ych ? :)

    Pytanie jak w tytule.
    Najprawdopodobniej była to druga połowa lat 70-ych.
    Jeśli powiedzmy do północy nie pojawi się poprawna odpowiedź a jest to dosyć prawdopodobne - podam ją.
    Producentem był typowy w tamtym okresie browar państwowy.
    Jednocześnie informuję iż wcale nie musiało to być pierwsze polskie pszeniczne piwo ale po prostu nic nie wiadomo mi o starszym produkcie tego typu Made in Poland
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Ups...sorry za to karygodne "żet" w tytule
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • kentaki
      Senior
      • 10-2002
      • 452

      #3
      Złoty Kłos z Ostrowa Wielkopolskiego był z dodatkiem słodu pszenicznego. Pamiętam to piwo z wyjazdów do Jarocina w latach 80-tych, ostatni moment na zaopatrzenie

      Comment

      • grzech
        Senior
        • 04-2001
        • 4592

        #4
        Pamiętam taką intrygującą informację zamieszczoną na etykiecie piwa ze Szczytna.

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Brawo Grzech , nie dałeś większych szans
          Odgadnięcie zagadki nie zajeło więcej niż godzinę a liczyłem że będzie trudno.

          Owe piwo to pszeniczne jasne pełne "Jurand" z browaru w Szczytnie. Poniżej skan etki z naszej Galerii. Napis "Pszeniczne" jest tam bardzo zakamuflowany ale jest. W tamtych czasach nikt nie sądził że 30 lat póżniej piwo pszeniczne będzie w naszym kraju napitkiem wręcz snobistycznym i poszukiwanym przez bardziej światłą klientelę.
          Oczywiście można teraz dyskutować czy nie jest to nazwa na wyrost i czy było to typowe piwo pszeniczne jakie pijemy obecnie. Być może jego technologia opierała się jedynie na małych domieszkach słodu pszenicznego jak we wspomnianym przez Kentakiego Złotym Kłosie z Ostrowa Wlkp (na etykiecie ze Szczytna też jest mała nazwa Złoty Kłos) jednak fakt faktem iż piwo szczytneńskie producent określił jako pszeniczne. Nie mi tutaj jednak dane wchodzić jest w technologię bo na tej się specjalnie nie znam ani nawet niestety nigdy tego piwa nie piłem.
          Attached Files
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Micho441
            • 04-2008
            • 812

            #6
            Jednak bym postawił na Grodzisk Wielkopolski:
            "...Piwo pszeniczne, dymione, jasne, lekkie, górnej fermentacji, klarowane, refermentowane, z osadem drożdżowym na dnie butelki, z lekką goryczką chmielową i charakterystycznym posmakiem wędzonego słodu, zawierające od 2,5% do 4,5 % alkoholu. Należące do piw żywych dojrzewających w butelkach"....
            ...."
            latach 1929-1993 piwo było objęte ochroną prawną jako wyrób regionalny..."
            ale może coś pokręciłem

            Comment

            • Pogoniarz
              † 1971-2015 Piwosz w Raju
              • 02-2003
              • 7971

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kentaki Wyświetlenie odpowiedzi
              Złoty Kłos z Ostrowa Wielkopolskiego był z dodatkiem słodu pszenicznego. Pamiętam to piwo z wyjazdów do Jarocina w latach 80-tych, ostatni moment na zaopatrzenie
              Co ciekawe tak z 20 lat temu kupiłem, to piwo w...Chorzowie blisko stacji(chyba przystanku osobowego-Chorzów Batory).Było w bączkach i bardzo nam smakowało.
              Ja osobiście stawiałem na piwo z Grodziska, które notabene wcale mi wtedy nie smakowało i do tego połowa wyleciała na zewnątrz


              Prawie jak Piwo
              SZCZECIN

              Comment

              • Micho441
                • 04-2008
                • 812

                #8
                Bo oni nawet na etykiecie pisali - .."piwo otwierać i nalewać ostrożnie bez wstrząsania,pozostawiając drożdże w butelce...".
                Według etykiety poj. butelki to 0.355l.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  "Złotego Kłosa" zaczął robić Krotoszyn, w Ostrowie do produkcji weszło później i produkowano je krócej i na mniejszą skalę.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎