Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Litwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Patrol piwny - Litwa

    Właściwie Wileńszczyzna i Żmudź, którą zjechaliśmy jak tylko mogliśmy.
    Dostępnośc piw jak i u nas, mnóstwo knajpek, parasoli, ogródków, barów gdzie w powyżej wspomnianych rejonach rządzą bezapelacyjnie Svyturys oraz w mniejszej ilości Kalnapilis, zarówno w wersjach beczkowych jak i butelkowych. Piw z malych browarów w tak duzych miastach jak Wilno, Kowno, Jurbarkas czy nawet Mariampol cięzko uświadczyć. Podobnie jak i u nas prym wiodą giganci. Na jakieś mikro ciekawostki najlepiej trafić w malych przywioskowych sklepikach. Tam udało mi sie dostać piwa z takich mikrusów jak Rinkuskiai w Birzai, Mazeikiai czy Klusauciai (pisownia bez litewskich znaczków). Jeśli chce sie coś ciekwszego upolować więc tylko tam.
    Wszędzie obecne oprócz szklanych opakowań są PET-y, więc też bez żadnej rewelacji.
    Jeśli chodzi o samo Wilno czy Kowno to warte opisania są browary restauracyjne z których relacje opiszę w Piwo-Gdzie
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10836

    #2
    Smaka mi zrobiłeś na Litwę Proszę napisz cos więcej na temat Kowna (jak podaje Beer.me jest tam 6 browarów). Ewentualnie o lokalnych browarach w Marijampole, Alytus'ie i Jonavie. Wybieram się tam na początku przyszłego roku, tak, więc garść praktycznych informacji przydałoby się.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Prawdę mówiąc nie nastawialem się na wycieczkę browarkową jedynie zamkową Browarki przebadalem pod kątem mojego wolnego czasu w danym mieście. Dlatego głównie kierowałem sie browarami restauracyjnymi w miejscach gdzie byłem.
      Co do uwag, w duzych miastach piw z małych browarów nie uswiadczysz, jedyne jakie udalo mi sie zdobyć to w supermarkecie IKI jedno w litrowej zamykanej na krachle butelce za jakieś 6,50 lita (ok 7zł) robionego własnie dla IKI. Jesli chcesz kupować piwa z duzych browarów to tylko w marketach, jest ich tam naprawde bardzo duzy wybór, a i o wiele tańsze niż w małych sklepach (1,20-1,90 lita za butelke 0.5l - przypominam kurs 1lit ok 1,20PLN). Portera Utenosa kupowałem za ok 2,50 lita (czyli ok 2,70zł).
      Piwa z malych browarów próbuj kupować wyłącznie w sklepikach po różnych wsiach (np w jednym, jedynym w Poniemuniu na Żmudzi (lit. Panemunde - polecam również tam zobaczenie wspaniałego zamku) było prawie 30 róznych piw z czego połowa to przeróżne gatunki z 3-4 mikrobrowarów. Czasem jest tylko jedno piwo ale warto właśnie w takich miejscach szukać.
      W Mariampolu w żadnym sklepie nie widziałem piwa z Mariampola
      Niektóre mikrusy wystepowaly tylko w PET-ach (w moim przypadku to browar w Klausuciai blisko Kowna)
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Zapomniałem o dość istotnej rzeczy dotyczącej głównie zmotoryzowanych, paliwo (pb95) jest na Litwie o ok 1 zł tańsze niż u nas
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • solozzo
          Member
          • 08-2006
          • 87

          #5
          a czy spotkaliście się może z piwem z browaru TROKI. tzn z miejscowości Troki. Lata emu piłem portera od nich, ale jak czytam forum brak znaków życia po nim. Piwo kupiłem w sklepie w Polsce. Zreszta znajomi którzy jeździli wtedy na Litwe b. chwalili wyroby tego browaru.
          vere sede vacante est

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #6
            W Trokach byłem ale w żadnym sklepie ichniejszego piwa nie zauważyłem, w knajpach to samo, osobiście stawiam, że browar ten jest już zamknięty.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • bastion
              PremiumUżytkownik
              • 10-2006
              • 1117

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka
              Smaka mi zrobiłeś na Litwę Proszę napisz cos więcej na temat Kowna (jak podaje Beer.me jest tam 6 browarów). Ewentualnie o lokalnych browarach w Marijampole, Alytus'ie i Jonavie. Wybieram się tam na początku przyszłego roku, tak, więc garść praktycznych informacji przydałoby się.
              Witam
              Jako osoba,ktora lubi kupowac piwo :u zrodla;,czyli w browarze
              [o ile jest tam sklep firmowy],bedac w Lipcu ,na malej peregrynacji piwnej
              na Litwie,nie omieszkalem rozpracowac Kowna.
              Jak Piszesz ,Beer me podaje istnienie-6 browarow.
              Niestety,dosc rzadko sie aktualizuje ten serwis,co obfituje w przykre niespodzianki,
              gdy stajesz,przed zdewastowanym budynkiem, w ktorym kiedys moze i byl browar.
              Ale po koleji:
              Najbardziej ekspansywnym jest Ragutis,ktorego produkty
              [Fortas,Horn]mozna kupic doslownie wszedzie.Browar jest polozony niedaleko centrum
              i wyglada dosc nowoczesnie.
              Browar Kauno polozony prawie w samym centrum ,to typowy maly browar,
              gdzie jest sklep firmowy [niespodziewanie bylo 9 gatunkow],a obok knajpka z nalewanym.
              Piwo,z tego browaru ,o dziwo jest dosc rzadkie w Kownie.
              Browar Ontarijas ,ktorego budowa,dominuje za dworcem autobusowym,w opinii wielu ludzi z Kowna[w liczbie 7]zaprzestal produkcji piwa,na korzysc mocniejszych destylatow,czyli zostal gorzelnia.
              Na pieknej starowce [Vilnius gatve34]jest rodzynek ,czyli minibrowar Avilys,ktory wedlug mnie ,na glowe bije ten Vilenski.
              Dluga droge zajela nam podroz na koniec miasta ,w czesc ktora potocznie nazywa sie ;zone industriale;
              Pod adresem,gdzie mial znajdowac sie Savanoriu,stal swiezo zbudowany kompleks hurtowni,ale pracujacy tam robotnicy ,ani stroz pilnujacy obiektu ,nigdy nie slyszeli aby tam robil ktokolwiek piwo.
              Najbardziej tajemniczy obiekt to Jargala.Nikt nawet taryfiarze[po gromadnej naradzie]
              nie umial powiedziec ,co to jest ,i gdzie to jest.
              Polecam wizyte w Kownie,i zycze udanych eksploracji piwnych!
              Jeszcze tam napewno wroce,a puki co za kilka dni,jade zmierzyc sie z niezmierzonym bogactwem Bawarii,czyli pszeniczny darze przyjdz!

              Comment

              • abernacka
                Senior
                • 12-2003
                • 10836

                #8
                Serdecznie dziękuję za garść cennych dla mnie informacji.
                A czy możesz potwierdzić informacje o działających browarch w Marijampolu, Alytus i Jonavie?
                Last edited by abernacka; 02-11-2006, 07:39.
                Piwna turystyka według abernackiego

                Comment

                • bastion
                  PremiumUżytkownik
                  • 10-2006
                  • 1117

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka
                  Serdecznie dziękuję za garść cennych dla mnie informacji.
                  A czy możesz potwierdzić informacje o działających browarch w Marijampolu, Alytus i Jonavie?
                  Czesc!
                  Bedac tylko cztery dni, na Litwie,z baza w Wilnie,
                  musialem zadecydowac,czy tylko oddac sie fascynacjom piwnym ,czy tez
                  polaczyc to ze zwiedzaniem.
                  Wybralem to drugie, ale ani w Marijampolu,czy Olicie[Alytus]nie bylem.
                  Kupilem ok.50 piw,ale niestety w duzych marketach,nie trafia sie prawie wcale,
                  na produkty malych browarow.
                  Ale wystarczylo jechac,do Trok,by w malej budce przy dworcu autobusowym ,
                  zobaczyc cala polke ''cudow".
                  Produktow,z Marjampola,Jonavy i Alytusu nie spotkalem.
                  Co wcale nie znaczy,ze ich nie ma.
                  Kiedy kilka lat temu wydrukowalem sobie liste browarow Litewskich,z "Beer me",
                  a zagladnalem na nia ,w tym roku ,doslownie zdebialem .
                  Ilosc ich mocno wzrosla,w tym nowa pozycja jest np.Jonava.
                  Mysle , ze ten boom,wiaze sie z ''poluzowaniem",przez panstwo obciazen podatkowych,
                  dla producentow.
                  Podobna sytuacja miala miejsce na Slowacji,w polowie lat 90-tych,gdy w ciagu,
                  roku powstalo kilkanascie minibrowarow,o dziwo w wiekszosci na wsiach.
                  Po 2,3 latach juz ich nie bylo.
                  Wniosek z tego taki ,ze nie ma co czekac,[chociaz zime warto chyba przeczekac]
                  i rzucic sie , w nurt powodzi piwnej Litwy,bo nigdy nic nie wiadomo, co polityka fiskalna panstwa ''wywinie''producentom napoju bogow.
                  Powodzenia!

                  Comment

                  • abernacka
                    Senior
                    • 12-2003
                    • 10836

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bastion
                    (...)
                    Ale wystarczylo jechac,do Trok,by w malej budce przy dworcu autobusowym ,
                    zobaczyc cala polke ''cudow".
                    (...)
                    Co pamiętam to były dwie "budki z piwem" rewelacyjnie zaopatrzone w piwa z małych browarów. Plus do tego sympatyczna spelunka koło dworca
                    Piwna turystyka według abernackiego

                    Comment

                    • zulu
                      Senior
                      • 04-2004
                      • 299

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bastion
                      ... Niestety,dosc rzadko sie aktualizuje ten serwis,co obfituje w przykre niespodzianki,
                      gdy stajesz,przed zdewastowanym budynkiem, w ktorym kiedys moze i byl browar...
                      To jest tak mniej więcej jakby się chciało zwiedzać polskie browary opierając się o info z BeerMe. Polecam za to bardzo dokładne opracowanie na:
                      Veikianèios alaus daryklos   A. Grigonio individuali ámonë [4839]  Adolfo Liukpetrio individuali […]


                      Aha, lewa strona - czynne, prawa - nieczynne.

                      Comment

                      • becik
                        Senior
                        • 07-2002
                        • 14999

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zulu
                        To jest tak mniej więcej jakby się chciało zwiedzać polskie browary opierając się o info z BeerMe..
                        (...)

                        Akurat Polska jest tam doskonale opisana więc przykład chybiony
                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        • zulu
                          Senior
                          • 04-2004
                          • 299

                          #13
                          Fucktycznie całkiem nieźle - dawno nie odwiedzałem BeerMe.

                          Comment

                          • RainG
                            Junior
                            • 11-2006
                            • 23

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka
                            Serdecznie dziękuję za garść cennych dla mnie informacji.
                            A czy możesz potwierdzić informacje o działających browarch w Marijampolu, Alytus i Jonavie?
                            jakoš juž zostalem obowiązany skladač informacje na ten temat, to niema drogi odwrotnej...

                            w Alytus'e teraz to niema browaru, tylko fabryka coca coli... byla Daiga, ale zbankrutowala, więc zostala pozbawiona licencji...

                            w Marijampole - jakoš nigdy nie slychalem žeby tam coš bylo...

                            Jonava - chyba tež nie...
                            Lubię smakowač... jakošč a ne ilošč (...i zbieram kapsle)

                            Comment

                            • RainG
                              Junior
                              • 11-2006
                              • 23

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zulu
                              To jest tak mniej więcej jakby się chciało zwiedzać polskie browary opierając się o info z BeerMe. Polecam za to bardzo dokładne opracowanie na:
                              Veikianèios alaus daryklos   A. Grigonio individuali ámonë [4839]  Adolfo Liukpetrio individuali […]


                              Aha, lewa strona - czynne, prawa - nieczynne.
                              tak, to dobry lnk, ale ne o wszystkich jest informacje... przyznam się, ne jestem specjalistą od malych browarow ...

                              dla tego zamieščię inny link -
                              to jest w litewskym forum piwnym preze mnię robione i dopelniane listy piw la Litwie... od roku 2003

                              pierwsza lista to litewskie piwa (negaminamas - to znacy nieprodukowany juž),
                              o inna - to te, ktore možna kupič w sklepach...

                              Last edited by RainG; 13-11-2006, 01:06.
                              Lubię smakowač... jakošč a ne ilošč (...i zbieram kapsle)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎