Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Wzorce" piwne różnych stylów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mmax88
    Member
    • 01-2017
    • 36

    "Wzorce" piwne różnych stylów

    Cześć

    Jako nowicjusz w temacie piwowarstwa ciągle szukam nowych smaków, nowych stylów. Mój problem polega na tym, że próbując piwa potrafię określić, czy mi smakują lub nie, potrafię wyczuć jakieś najbardziej podstawowe aromaty, ale nie potrafię za nic w świecie określić, czy dane piwo jest dobrym przedstawicielem stylu, który deklaruje producent. Mogę powiedzieć, że Witbier z serii "Podróże Kormorana" bardzo mi smakuje, ale czy jest dobrym witbierem? Owszem, opisy czytam, ale chyba to mi nie wystarcza. Dlatego też mam do Was ogromną prośbę. Poszukuję piw, które można uznać za coś w rodzaju wzorca danego stylu, tzn piwa, które w możliwie największym stopniu spełnia "wymagania" stawiane konkretnemu stylowi. Proszę tylko, abyście starali się proponować piwa, które są jako tako dostępne, a nie takie, które zostały uwarzone raz, a warka miała sto litrów

    Będę wdzięczny za wszelkie propozycje. Za jakiś czas postaram się to zebrać do kupy i stworzyć swego rodzaju listę, którą wrzucę w tym wątku
  • wpadzio
    Senior
    • 06-2011
    • 2645

    #2
    Zajrzyj może na początek na ratebeer.com
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020

    Comment

    • Prusak
      Senior
      • 07-2005
      • 4325

      #3
      Takie informacje możesz znaleźć w internecie, gdzie masz przykłady piw różnych stylów wymieniane przy definiowaniu stylu. Poza tym nie ma sensu taka zabawa, bo dziś wszystko się pomieszało i czystych stylowo piw coraz mniej. Jak smakuje, to po co się bawić w schematy?

      Comment

      • mmax88
        Member
        • 01-2017
        • 36

        #4
        Nie chcę się bawić w schematy, tylko wiedzieć jak powinien smakować RIS a jak IPA Tylko o to mi chodzi Poza tym, jak już będę warzyć swoje piwo, to też chcę móc to robić świadomie. I owszem, będę kombinować i dodawać różne dziwne rzeczy, ale wiesz, to jest tak samo jak w fotografii - możesz uzyskiwać genialne efekty łamiąc reguły - ale musisz te reguły znać, umieć zastosować i świadomie naginać

        Comment

        • Prusak
          Senior
          • 07-2005
          • 4325

          #5
          Trochę sztuczny problem. Jest mnóstwo źródeł.

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19168

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mmax88 Wyświetlenie odpowiedzi
            Nie chcę się bawić w schematy, tylko wiedzieć jak powinien smakować RIS a jak IPA Tylko o to mi chodzi Poza tym, jak już będę warzyć swoje piwo, to też chcę móc to robić świadomie. I owszem, będę kombinować i dodawać różne dziwne rzeczy, ale wiesz, to jest tak samo jak w fotografii - możesz uzyskiwać genialne efekty łamiąc reguły - ale musisz te reguły znać, umieć zastosować i świadomie naginać
            Aby wiedzieć jak smakuje coś musisz umieć czuć różnicę, wykrywać wady i pułapki (zmiana stylu, inny baling). Może 10 lat temu dałoby się wskazać takie nieśmiertelne ikony stylu, ale dziś to bardziej te nieikoniczne piwa uzurpują sobie prawo do określania się jako wzorzec. Słusznie, bądź nie ten temat ewoluuje. Dużą pomocą jest RateBeer, bo piwa z wysokimi notami ogólnymi zazwyczaj są wyśmienite, a czy w stylu to już inna kwesta. Zresztą BJCP co jakiś czas modyfikuje opisy stylów, więc nie są tak wieczne ja wzorzec metryczny.

            No i najważniejsze... wzorca dla siebie nie da się zbudować na jednym piwie. Im więcej spróbujesz z czołówki tym bardziej ten wzór będzie Ci bliższy.
            Last edited by e-prezes; 31-01-2017, 21:59.

            Comment

            • mmax88
              Member
              • 01-2017
              • 36

              #7
              e-prezes dziękuję za odpowiedź, dużo mi wyjaśniła :-)

              Comment

              • Marcin_wc
                Senior
                • 09-2005
                • 2115

                #8
                Temat bardzo przydatny, szczególnie na początku piwowarskiej drogi. Wymien moze na początek jakie style Cię najbardziej interesują.

                Comment

                • mmax88
                  Member
                  • 01-2017
                  • 36

                  #9
                  Marcin_wc póki co chodzi mi o te bardziej podstawowe style, takie jak Pale Ale, IPA, APA, AIPA, Belgijski Blond Ale, Bitter, Dry Stout, RIS, Hefeweizen (Paulaner?), Witbier (Hoegarden?), Porter Bałtycki.

                  Comment

                  • Latarnik
                    Premium Lamplighter
                    • 06-2004
                    • 4998

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mmax88 Wyświetlenie odpowiedzi
                    póki co chodzi mi o te bardziej podstawowe style.
                    Podstawowe style to sa czeski pils i niemiecki pils.
                    Zajrzyj sobie TUTAJ, albo TUTAJ albo TUTAJ.
                    Wszystko jest juz napisane, teraz musisz zaczac eksperymentowac z wlasnym smakiem.
                    5410 kapsli z wypitych piw
                    874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                    "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                    https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                    Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                    https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                    Comment

                    • mmax88
                      Member
                      • 01-2017
                      • 36

                      #11
                      Super, dziękuję bardzo

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎