Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

O „zwracalności” butelki zwrotnej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • SupeR_PiwosZ
    Senior
    • 05-2008
    • 300

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
    I dziwisz się? Ja oddaję je w Żabce.
    Pewnie, że się dziwię temu debilizmowi. Bo inaczej nazwać się tego nie da. Browar i tak przyjął by taką butelkę.

    Comment

    • dzemek
      Senior
      • 12-2010
      • 448

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika LESNICZYy Wyświetlenie odpowiedzi
      W oszołomie , zależy jakim , nie ma tak wesoło . Nie łyka nawet butli kupionych u nich i to na Górnym Śląsku ... Ale na pocieszenie ostatnio były puchy za 33% ceny startowej
      Potwierdzam Twoje słowa, chyba nawet pisałem o tym w tym temacie i jak to wyglądało w Żorach. Teraz niby znowu działa automat ale trzeba mieć paragon, jeszcze nie próbowałem, kiedyś pani w POK-u mnie o tym informowała. Kupiłem bodajże jakieś Tyskie IPA i Portera, Raciborskie (jak jeszcze było dostępne w Auchan) i nie przyjęło mi butelek.

      Jestem jak najbardziej za kaucją na butelki plastikowe, puszki, szkło po wódce, małpkach itp. Teraz w portfelu noszę paragony z 3 różnych sklepów, bo u siebie kupię piwo z kaucją 50 gr za butelkę, a w Kauflandzie za niektóre biorą tylko 30 groszy.
      Last edited by dzemek; 19-06-2022, 19:13.

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19159

        Ja jestem za powszechnym systemem zwrotnym, a nie półśrodkami. Paragonów w portwelu przybywa. Tylko sporadycznie nie żądają w sklepach. Tylko jak znam życie (i jak prawił Kopyr) zapłacą za to konsumenci i to dużo więcej niż obecnie, bo jak zwykle ktoś będzie musiał zrobić na tym biznes. Naszym kosztem...

        Comment

        • zgroza
          Senior
          • 03-2008
          • 3597

          Dopóki będzie wymóg dostępności w sklepie danego rodzaju piwa, to nie będzie powszechny system kaucyjny.'
          Ale to wymaga standaryzacji, i zrzucania niestandardowych bezpośrednio na stłuczkę (tak działa duński system).
          Lotna ekspozytura browaru

          Też Was kocham.

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            • 02-2003
            • 12118

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            Ja jestem za powszechnym systemem zwrotnym, a nie półśrodkami.
            Ja też. Najlepiej na wzór Niemiec. Tam za dany typ butelki jest jedna stawka, a dodatkowo (co bardzo mi się podoba) najwyższą kaucję nie mają butelki wielokrotnego użytku, a jednorazówki (25 centów) - puszki i jednorazowe butelki PET. Dzięki temu tereny zielone są tam czyste.

            8 Cent, 15 Cent oder 25 Cent? Hier gibrt's einen Überblick übers Pfand-Wirrwarr.



            Mam nadzieję, że będzie kaucja co najmniej 1 zł. za "małpki", które walają się po całym mieście. Jeśli sam konsument nawet ją wyrzuci, to znajdzie się chętny ekostrażnik, który ją zabierze.

            Comment

            • kosher
              Senior
              • 04-2005
              • 2291

              Na Słowacji ostatnio kupowałem w potravinach i markecie piwo z butelce, puszce i napój gazowany w plastiku.
              Wszystko już jest obarczone kaucją zwrotną na paragonie.
              U nas nadal niedasizm panuje, dużo bicia piany i dyskusji, żadnych konkretów wdrożonych w życie od lat.

              Comment

              • dadek
                Senior
                • 09-2005
                • 4538

                Butelki z browarów Miłosław i Grodzisk Wkp. już po 0,80 zł. Czyli inflacja im niestraszna, jak ktoś przetrzymał to będzie miał % jakiego nie dostanie w żadnym banku
                Last edited by dadek; 11-08-2022, 20:25.

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19159

                  W ramach przypomnienia, ale może ktoś nie wie... W Żabce oddać można tylko butelki które są w systemie kasowym danego sklepu (nawet jak ich już nie ma na półce), ale tylko za paragonem zakupu w tym sklepie. Aby to obejść można "oddać" komesowe bezzwrotne butelki z Kaufy czy innego punktu wymiennie za inne piwo w butelce zwrotnej (np. ŻGB). Oprócz tego, że na różnicy kaucji za te butelki zyskuje się 30 gr to jest bonus przy zakupie piwa w butelce zwrotnej 50 gr. De facto dostaje się 80 gr za bezwrotną butelkę. Oczywiście to jest ta sama zwrotna butelka, której browar potrzebuje, więc jak dla mnie eko do kwadratu

                  Comment


                  • Kazimierz_W
                    Kazimierz_W commented
                    Editing a comment
                    Bardzo skomplikowane.
                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4538

                  W Żabkach w mojej okolicy akurat paragonów nie wymagają, można przynieść i 20 sztuk, byle by kod zczytało. Ale każdą ilość butelek bez paragonów przyjmują duże Carrefoury. Miłosław, Grodzisk po 80 gr, czeskie (Holba, Litovel, Żubr, Radegast, Bernard, Budvar) po 70 gr, Bojan po 60 gr, koncernówki po 50 gr. Wróciły też wody mineralne w szklanych zwrotnych butelkach 1 l ale kaucji nie znam.
                  Last edited by dadek; 24-09-2022, 18:49.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    U nas dość konsekwentnie podchodzą do paragonów. Ba kupiłem piwo z Grodziska (z gruszką), ale nie pamiętam gdzie i od 2 miesięcy nie mogę jej oddać, bo w żadnej żabce mi nie przyjmują.

                    Comment


                    • otvirak
                      otvirak commented
                      Editing a comment
                      No ludzie... Bo trzeba lobbować za słowackim/czeskim systemem zwrotu butelek. W Czechach nawet powstał na tym tle (+-) świetny film Jana Sveráka "Vratne lahve" Dmuchać 'żabkę' - sklep/sieć - a nie miłego płaza
                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12118

                    Piłem puszkowe piwko z browaru Ostravar i z zaskoczeniem odczytałem, że jest "zalohovane" czyli kaucjowane. Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich puszek piwnych w Czechach, trzeba sprawdzić.

                    Comment

                    • Serokomlak
                      PIWOmaniaK
                      • 01-2009
                      • 3681

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                      Piłem puszkowe piwko z browaru Ostravar i z zaskoczeniem odczytałem, że jest "zalohovane" czyli kaucjowane. Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich puszek piwnych w Czechach, trzeba sprawdzić.
                      Wszystkich. To samo jest już także na Słowacji. To efekt nowych przepisów słusznie forsowanych przez UE, które mają dotrzeć i do Polski (choć obecny rząd RP zdaje się podchodzić do tego bez zrozumienia). Pierwsza puszka z kaucją pochodząca z państw z naszej strony dawnej żelaznej kurtyny jaką mieliśmy w sklepie była z Chorwacji i było to około dwa lata temu.
                      fb/PIWOmaniaK
                      www.piwomaniak.com
                      Sklep Roku 2022, 2021, 2019, 2017, 2016, 2015 Piwnej Mapy Warszawy
                      Drugie Miejsce na Piwnej Mapie Warszawy 2018, 2014

                      PIWOmaniaK jest czynny:
                      od wt do pt w godz. 13:00 - 21:00
                      w sb od 12:00 do 19:00
                      nd - pn: nieczynny

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        • 02-2003
                        • 12118

                        Dzięki za info.

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Serokomlak Wyświetlenie odpowiedzi

                        Pierwsza puszka z kaucją pochodząca z państw z naszej strony dawnej żelaznej kurtyny jaką mieliśmy w sklepie była z Chorwacji i było to około dwa lata temu.
                        Dzięki za info. W tej Chorwacji to już dość długo pamiętam, bo nawet na puszkach piw z Lidla jest info "povratna naknada".

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19159

                          Nie wiem jak ten system działa we wspomnianej Chorwacji, ale u nas do dupy. Wolałbym, aby dało się zwracać za tę samą kwotę w automatach szeroko rozsianych po Polsce niż w tych oszukańczysz kaufowych. Nie dość, że cena niższa (20gr na koncernach, 39 gr na Fortunie) to jeszcze z innego miasta kwit nie da się zwrócić w kasie w innym mieście.

                          Comment

                          • Petrus
                            Senior
                            • 10-2002
                            • 381

                            Od 2 lutego kaucja za butelki z grupy Żywca ma wynosić podobno 1zł.

                            Comment


                            • e-prezes
                              e-prezes commented
                              Editing a comment
                              No masz! A ja pozwracałem do Kaufy, bo mi zawadzały :|
                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎