Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chwalmy się - ściąga:)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    Senior
    • 02-2003
    • 12226

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
    będę musiał się po nim obszerniej przejechać, ale to już w przyszłym tygodniu.
    No i od przyszłego tygodnia Skitof przestanie wreszcie być optymistą

    Comment

    • delvish
      Senior
      • 11-2004
      • 3508

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
      Naprawdę nie dostrzegasz różnicy pomiędzy:
      Pewnie wtedy nie miało sobie równych w całej Europie
      a
      Na pewno wtedy nie miało sobie równych w całej Europie?
      Jestem ogromnie ciekaw co, twoim zdaniem, uprawdopodobniło tezę, że piwo pijane przez polskich krółów nie miało sobie wówczas równych w całej Europie. To czy jesteś tego pewien w 100% (= na pewno), czy tylko w 50% (= pewnie), szczerze mówiąc, zupełnie mnie nie obchodzi.
      Last edited by delvish; 09-04-2011, 17:42.
      "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
      (Frank Zappa)

      "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

      Comment

      • lynx_lynx
        Senior
        • 03-2011
        • 119

        #33
        Jedno jest pewne w średniowieczu dla polskich królów i książąt piwo było sprawą bardzo istotną i z pewnością pijali piwa nie liche jak na owe czasy. Pierwszy nasz król – Bolesław, był miłośnikiem piwa i właścicielem sporego mięśnia piwnego o czym wspomina uszczypliwie w swej kronice Thietmar z Merseburga, nie darzył go zbytnia sympatią i myślał chyba, że to jakąś ujmę Bolesławowi przyniesie w śród potomnych. Ciało pięknie ukształtowane przez piwo wypomnieli Bolesławowi też Rusini za co wziął na nich Kijów. Piwo musiało być w tamtych czasach sprawą ogromnej wagi i czasem służyło jako usprawiedliwienie. Leszek Czarny pomimo złożonej przysięgi nie podążył na krucjatę gdyż jak jego skryba napisał do papieża "złożony chorobą, popłynąć na pomoc Ziemi Świętej w ogóle nie może, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej ani wina, ani prostej wody pić nie może, przyzwyczajony tylko piwo, względnie miód pić". Z kolei Konrad książę Ścinawski miał rzekomo odmówić objęcia biskupstwa w Salzburgu gdy dowiedział się, że nie ma tam piwa pszenicznego, które pijał był od lat dzieciństwa. Powinniśmy chyba zatem mówić „wykręcić się piwem” zamiast „wykręcić się sianem”. Piwoszy mieliśmy nie lada, i piwo też niczego sobie. Świdnica była jednym z większych ośrodków produkcji piwa w Europie. Piwo świdnickie było rarytasem serwowanym w specjalnie otwieranych Piwnicach Świdnickich we Wrocławiu, Brzegu, Oleśnicy, Krakowie, Toruniu, czeskiej Pradze, węgierskiej Budzie, niemieckim Heidelbergu czy włoskiej Pizzie. Podobno raczył się nim sam papież. Z powodu kilku beczek tego szlachetnego trunku pod koniec XIV w. doszło do „wojny piwnej”- konfliktu o rozmiarach międzynarodowych a w ruch poszły miecze i klątwy i interdykty. Więc jeśli chodzi o przeszłość to chyba mamy się czym chwalić

        Comment

        • darekd
          Senior
          • 02-2003
          • 12226

          #34
          Czytając Twoje posty przypomina mi się pewien hit zespołu Fasolki. Tekst w linku

          Fasolki - Moja fantazja - tekst piosenki, tłumaczenie piosenki i teledysk. Zobacz słowa utworu Moja fantazja wraz z teledyskiem i tłumaczeniem.

          Comment

          • lynx_lynx
            Senior
            • 03-2011
            • 119

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
            Czytając Twoje posty przypomina mi się pewien hit zespołu Fasolki. Tekst w linku

            http://www.tekstowo.pl/piosenka,faso..._fantazja.html
            Rozumiem, że miło kojarzy Ci się to z dzieciństwem, czy masz jakieś konkretne zarzuty merytoryczne?

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19174

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
              Skitofie, no też nie mogę pojąć Twojego optymizmu.
              Właśnie rzuciłem okiem na opis piw z Białorusi /a przecież to tylko część produktów z tego kraju/. Na niespełna 10 mln obywateli - w naszym spisie: siedem porterów, trzy jasne pszenice, jedna pszenica ciemna, 2 wity, 4 ciemne piwa. Gdyby porównać to z ludnością Polski powinniśmy mieć

              ok 25 porterów
              ok 10 pszenic
              ok 3-4 ciemne pszenice
              ok 6-7 witów
              ok 15 piw ciemnych

              A to tylko na podstawie wycinku z przeglądu piw białoruskich - zatem i ten wynik powinien być przemnożony przynajmniej o dwa.

              Nie wiem czemu łączysz Festiwal Dobrego Piwa z polską kondycją browarów.
              Poza Lwówkiem to nie słyszałem, żeby nasz browar zorganizował cokolwiek. To sukces, że raz do roku możesz spróbować lanego polskiego piwa?

              W kwestii porterów - to jest zwykłe chciejstwo

              Uważasz, że jest coraz lepiej, ale ja nawet nie mam gdzie się napić lanego piwa z małego polskiego browaru. We Wrocławiu takich miejsc można policzyć na palcach jednej ręki sapera inwalidy. Podczas gdy czeskich piw regionalnych jest już masa, to takie polskie to egzotyka. Jak nie ma lanego piwa to jest katastrofa!
              Białoruś jako przykład dla Polski

              No teraz jest tam mniej porterów a za to więcej innych piw. Ciekawe jak by teraz wyglądało porównanie?

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎