Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Smak przedwojennego piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gonzo1
    Member
    • 12-2008
    • 65

    Smak przedwojennego piwa

    Jak smakowało przed wojną piwo? Czy którekolwiek z obecnie produkowanych jest podobne w smaku?
    Zacznę od siebie. Mamy letni dom pod Mińskiem Mazowieckim. W lato do ciotki przychodzi człowiek do pomocy- koszenie trawy, rąbanie drewna, itd. Facet ma 82 lata, świeży umysł i potrafi machać kosą przez pół dnia. Czasem po robocie lubię z nim pogadać przy piwie, bo to człowiek z gatunku takich "co wiedzą wszystko". No i ostatnio znalazłem w spiżarni dwa Raciborskie. Odkapslowałem, szklanki. Pijemy, on aż podskoczył, zamlaskał i mówi, że to piwo smakuje jak przed wojną i co to za piwo. Takie słodowe, pełne. Zawsze jakieś piwko popijaliśmy (Tatra, Goolman, Królewskie), ale nigdy tak mu jeszcze nie smakowało.

    Czy macie takie doświadczenia?
  • gwzd
    Senior
    • 01-2012
    • 622

    #2
    Skoro teraz ma 82 lata to przed wojną miał 8-9 lat (o ile myślimy o tej samej wojnie), więc ze smaku piwa raczej niewiele może pamiętać... Coś mi tu zwyczajnie nie gra w tej opowieści

    A Tatra, Goolman czy Królewskie nie zasługują na miano bycia piwem

    Comment

    • ksy
      Kur Domowy
      • 07-2011
      • 280

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gonzo1 Wyświetlenie odpowiedzi
      Czy macie takie doświadczenia?
      Owszem... nawet bardzo duże. Często spotykam sę z opinią, że kiedyś piwo było lepsze, wódka smaczniejsza, ludzie uprzejmi i w ogóle wszystko lepsze (zgaduje, że nawet gówno mniej śmierdziało). Takie oczucia wynikają stego, że wspomnienia smaków zchowują się słabo i łaczymy je ze wspomnieniami wydarzeń. Jeśli więc jako 8latek (??? z tym przedwojniem to troche przesadzł - mam nadzieje) twój kosiarz spędzał fajnie czas z kolegami przy piwku, to w jego pamięci było to najlepsze piwo na świecie. Teraz spróbował czegoś co zmakuje nieco lepiej niż tatra, i jego pamięc uznała że to musiało być coś podobnego.

      A jak smakowało piwo przed wojną ?
      W mojej opinii, bazującej na tym co wiem(a nie jestem ekspertem) o możliwości walki z zakarzeniem piwa w tamtych latach, wciąż możesz takiego piwa spróbować. W tym celugorący słoneczny dzień należy wybrać się na jakiś festyn z piwem. Odnaleść stoisko koreba lub ediego i cieszyć się przedwojennym smakiem.
      --------------------
      --------------------
      "Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty. "

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23807

        #4
        Słownik sobie Waść Ksy odpal Wydaje mi się że warzący porządnie piwo przed II WŚ obraziliby się na ten tekst (gdyby mogli).
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • pioterb4
          Senior
          • 05-2006
          • 4322

          #5
          Studiując etykiety od razu widać, ze przed wojną było więcej interpretacji stylów germańskich - Pilznery, Marzeny, Bocki...widać było wyraźny wpływ na nasz rynek kultury niemieckiej i austrackiej. Sądzę, że piwa były wtedy porządniej chmielone (raz żeby lepiej konserwować piwo, dwa, że jeszccze konsumenci nie byli tak zniewiweściali jak dziś). Dlatego wydaje mi się (przypuszcczenie), że takie słodowo-słodkie profile smakowe to jednak niewiele mają wspólnego ze smakiem dawnego piwa.

          Comment

          • Mason
            Senior
            • 02-2010
            • 3280

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gonzo1 Wyświetlenie odpowiedzi
            Jak smakowało przed wojną piwo? Czy którekolwiek z obecnie produkowanych jest podobne w smaku?
            Tak się dobrze składa, że niedawno miała miejsce degustacja kilku takich piw: http://browar.biz/forum/showthread.php?t=98656

            Tu i ówdzie można znaleźć piwo warzone według starej receptury. Oczywiście współczesne wersje nie są identyczne w smaku (inny sprzęt używany do warzenia, inne zboża, inne chmiele), ale zbliżone. Np. Fuller's London Porter jest oparte na dawnej recepturze. Browar Meantime także stara się zbliżyć smakiem do dawnych piw. Ale o ile Meantime w Polsce jest rzadkim gościem na półkach, to Fuller's powinien być w każdej Almie.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ksy Wyświetlenie odpowiedzi
            W mojej opinii, bazującej na tym co wiem(a nie jestem ekspertem) o możliwości walki z zakarzeniem piwa w tamtych latach, wciąż możesz takiego piwa spróbować. W tym celugorący słoneczny dzień należy wybrać się na jakiś festyn z piwem. Odnaleść stoisko koreba lub ediego i cieszyć się przedwojennym smakiem.
            Taaa, jasne. A przed 1842 rokiem to wszystkie piwa były ciemne, mętne i wyglądały jak błoto...
            JEDNO PIVKO NEVADI!

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎