Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Podsekcja fotograficzno-motocyklowo-modelarska

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dziku
    Senior
    • 12-2002
    • 1992

    #61
    celt_birofil napisał(a)
    (...)jak na dobrego cyfraka 500 zł to stanowczo za mało
    To niestety prawda. Na rynku pojawiło się już trochę przyzwoitych niezbyt drogich cyfrówek, ale ten HP do nich nie należy. Oglądałem go jakieś 2 lata temu i sprawiał wrażenie aparatu kompaktowego przerobionego na cyfrówkę... O zoomie cyfrowym można zapomnieć. Zawsze lepszą jakość uzyskasz fotografując bez niego i kadrując zdjęcie w dowolnym programie graficznym. Gdybym szukał przyzwoitej, względnie taniej cyfrówki rozważałbym chyba coś z oferty Olympusa, albo Canona. Koniecznie z zoomem optycznym.
    Dziku


    Comment

    • celt_birofil
      † 2017 Piwosz w Raju
      • 09-2001
      • 4469

      #62
      Może po prostu Media Markt pozbywają się staroci??
      Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

      Comment

      • jerzy
        piwoholik
        • 10-2001
        • 4705

        #63
        dziku napisał(a)
        Koniecznie z zoomem optycznym.
        Jeśli aparat ma odpowiednio dużą matrycę, to zoom optyczny przestaje być niezbędny - bo można skorzystać z cyfrowego, ale bez resamplingu pixeli (czyli mówiąc inaczej, można wykadrować zdjęcie).
        Jednak przy matrycy 2,1 Mpix takie przypadki byłyby dość rzadkie - bo po wykadrowaniu zdjęcia jego rozdzielczość najczęściej byłaby zbyt mała do wydruku 10×15 cm.
        Policzmy: z matrycy 2,1 Mpix przy 300 dpi (optimum) mamy właśnie 10×15 cm, a przy 200 dpi (a mniej to już naprawde nie ma sensu) mamy niewiele ponad 13×18 cm - i to jest maksymalny format, jaki możemy wydrukować z takiego aparatu. Maksymalny - czyli z nienajlepszą jakością i bez możliwości podkadrowania fotki. Jednocześnie widzimy, że maksymalny BEZSTRATNY zoom cyfrowy takiego aparatu dla odbitki 10×15 to niecałe 1,5x
        browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

        Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

        Comment

        • dziku
          Senior
          • 12-2002
          • 1992

          #64
          No tak, ale ten aparat odpowiednio dużej matrycy raczej nie ma. A jego zoom cyfrowy bezstratny to raczej nie jest.
          A nawet to przeliczone 1,5 x zoomu cyfrowego to chyba dla tego akurat modelu marzenie o bezstratności i jakości (no i żaden to zoom). Minimalnie ratowałby go zoom optyczny, czyli po ludzku mówiąc - posiadanie obiektywu o zmiennej ogniskowej. Tak czy inaczej, posiadając już taki sprzęt lepiej chyba posiłkować się kadrowaniem dobrym programem graficznym. Ale i tu rozważamy format maximum 10x15 cm, a i to z wysiłkiem... Cóż, kupując cyfrówkę, tak jak każdy inny aparat fotograficzny musimy szukać modelu o przyzwoitej optyce. A optycznie, jak dotąd nic z oferty HP mnie nie zachwyciło.
          Dziku


          Comment

          • celt_birofil
            † 2017 Piwosz w Raju
            • 09-2001
            • 4469

            #65
            Bardzo Wam dziękuję za wyczerpującą poradę. Rozwialiście moje wątpliwości. Z pewnoscią sprawa oprze się o jakiś bufet
            Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

            Comment

            • jerzy
              piwoholik
              • 10-2001
              • 4705

              #66
              dziku napisał(a)
              No tak, ale ten aparat odpowiednio dużej matrycy raczej nie ma.
              (...)
              A optycznie, jak dotąd nic z oferty HP mnie nie zachwyciło.
              Całkowicie się zgadzam!
              Moimi powyższymi wyliczeniami wcale nie chciałem nikogo namawiać na HP, a jedynie wyjaśnić do czego jest potrzebna duża rozdzielczość matrycy i dać pogląd co tą dużą rozdzielczością jest, a co nie (a 2 Mpix nie jest w żaden sposób).
              browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

              Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

              Comment

              • pieczarek
                zwykle cham i prostak
                • 06-2001
                • 5011

                #67
                Celciku, jeszcze tylko jedno wyjaśnienie.
                Rozdzielczość jaką oferuje klatka filmu małoobrazkowego jest rzędu 18 milionów pikseli. Aparaty w cenie 4-5 tysięcy złotych oferują rozdzielczość do 5 milionów pikseli. Czyli lustrzanka za 200-300 złotych oferuje jakość bez porównania wyższą niż najlepsze cyfraki.

                A do tego dochodzą takie sprawy jak: balans bieli, szumy na jednolitych płaszczyznach, czułość matrycy.

                Do tego cyfraki szkodzą myśleniu. Po prostu trzaska się zdjęcia setkami w nadziei, że coś ciekawego się wybierze. To złudna nadzieja. Lepiej myśleć przy robieniu zdjęcia.

                Ja sobie dałem jeszcze 2 lata na zakup cyfrówki.

                Comment

                • Cyrkonia
                  Senior
                  • 10-2001
                  • 1936

                  #68
                  Celcik!!!
                  Jak wyprzedają różne sprzęty, to weź i sprawdź czy nie mają na zbyciu z XXX% rabatem Nikona D1 lub D1X.
                  Normalnie kosztuje MNÓSTWO kasy, a strasznie mnie wzięło na ten aparacik.
                  Chociaż nie wiem po co mi on.


                  Pewnie dlatego że obiektywy które mam będą do niego pasować
                  www.stat-gra.pl

                  Comment

                  • dziku
                    Senior
                    • 12-2002
                    • 1992

                    #69
                    Cyrkonia napisał(a)
                    Jak wyprzedają różne sprzęty, to weź i sprawdź czy nie mają na zbyciu z XXX% rabatem Nikona D1 lub D1X.
                    (...) Pewnie dlatego że obiektywy które mam będą do niego pasować
                    Musisz mieć baaaaardzo nowiutkie obiektywy... Te starsze (i często lepsze) pracują tylko w trybach manualnych (chociaż niby "pasują"). A jak spojrzeć na lampy błyskowe to... zaczynasz szukać Fuji S2.
                    Dziku


                    Comment

                    • breslauer
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2690

                      #70
                      Cyrkonia napisał(a)
                      Celcik!!!
                      Jak wyprzedają różne sprzęty, to weź i sprawdź czy nie mają na zbyciu z XXX% rabatem Nikona D1 lub D1X.
                      Cyrkonia, przecież normalnie to on kosztuje coś ok. 20 000 PLN, więc nawet z rabatem nie będzie to mała kwota ...

                      Wprawdzie mając cyfrówkę można szybciej zdjęcie wrzucić do internetu, ale ja wypraktykowałem sobie sposób postępowania z lustrzanką. Mam Nikona FM2n z dwoma manualnymi obiektywami (standardowy i zoom 70-200), do tego przejściówkę na gwint M-42, mieszek makro do Praktiki i tak kombinowanym zestawem pstrykam, co mi do głowy przyjdzie. A następnie skanuję negatywy i nagrywam je na płyty. Wiem, że nie ma to jak zdjęcie na ładnym papierze i w odpowiednim formacie, ale...
                      Klatka negatywu zeskanowana na płytę zajmuje kilka MB pamięci, ale za to widać na niej wszystkie szczegóły. A w Corelu to już sobie robię z takim skanem co chcę - kadrowanie, przyciemnianie, rozjaśnianie. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że klatka jest dobrze naświetlona !!!

                      Comment

                      • pieczarek
                        zwykle cham i prostak
                        • 06-2001
                        • 5011

                        #71
                        breslauer napisał(a)
                        Cyrkonia, przecież normalnie to on kosztuje coś ok. 20 000 PLN, więc nawet z rabatem nie będzie to mała kwota ...
                        Cyrkonia pisze wyraźnie o rabacie XXX% czyli rabacie trzycyfrowym. Najmniejszy możliwy rabat trzycyfrowy to 100%. Przy takim rabacie cena wyjściowa aparatu jest obojętna. Dziwię się, że nie chwyciłeś o co chodzi Cyrkonii.

                        Comment

                        • Ahumba
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 8962

                          #72
                          pieczarek napisał(a)
                          Cyrkonia pisze wyraźnie o rabacie XXX% czyli rabacie trzycyfrowym. Najmniejszy możliwy rabat trzycyfrowy to 100%. Przy takim rabacie cena wyjściowa aparatu jest obojętna. Dziwię się, że nie chwyciłeś o co chodzi Cyrkonii.
                          myślę, że ewentualnie Cyrkonia poszłaby na zniżkę 99,9%. Na te 20 zł to byśmy się zrzucili.
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                          Comment

                          • Cyrkonia
                            Senior
                            • 10-2001
                            • 1936

                            #73
                            pieczarek napisał(a)
                            Cyrkonia pisze wyraźnie o rabacie XXX% czyli rabacie trzycyfrowym. Najmniejszy możliwy rabat trzycyfrowy to 100%. Przy takim rabacie cena wyjściowa aparatu jest obojętna. Dziwię się, że nie chwyciłeś o co chodzi Cyrkonii.
                            I to potwierdza, że skorpionki zrozumieją się zawsze
                            www.stat-gra.pl

                            Comment

                            • breslauer
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2690

                              #74
                              No dobra, może nie załapałem, ale na trzycyfrowe rabaty to ja bym nawet w Media Markt nie liczył ...

                              Comment

                              • pieczarek
                                zwykle cham i prostak
                                • 06-2001
                                • 5011

                                #75
                                Można sobie wyobrazić trzycyfrowy rabat - tyle tylko, że z paskudnym przecinkiem. Np. 9,99% albo 0,01%.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎