Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przy piwie o filmie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Seta
    Piję piwo
    • 10-2002
    • 6964



    Film ponoć jest kontrowersyjny. Ponoć. Jeśli miarą kontrowersji jest to, że mówi się inaczej niż chwalebnie o chrześcijaństwie, to fakt, film jest kontrowersyjny. Jeśli natomiast weźmiemy pod...

    Ja tam się nie znam, ale wygląda na to że film jest w miarę rozsądny...
    Last edited by Seta; 05-03-2010, 13:55.
    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

    Comment

    • chemmobile
      Senior
      • 03-2009
      • 2168

      Nie wiem, w którym momencie, bo filmu jeszcze nie oglądałem. Wnioskuję to po Twoim stwierdzeniu odnośnie tego, kto zniszczył Bibliotekę Aleksandryjską.
      Też nie polegam na wiki, jeśli już to tylko w tematach ścisłych (ale i to nie zawsze). Ale skoro już się jej trzymamy, to angielska wiki podaje aż cztery prawdopodobne okresy zniszczenia biblioteki (http://en.wikipedia.org/wiki/Library...of_the_Library)
      Co do zniszczenia Serapejonu, to nie był on główną częścią biblioteki.

      Ciekawi mnie jeszcze w jakim świetle pokazano los Hypatii - politycznym, czy (jak przypuszczam) religijnym?
      A porównywanie ówczesnych chrześcijan do nazistów...hmmm...z szacunku nie skomentuję, bo musiałbym użyć niecenzuralnych zwrotów. Zrozumienie ówczesnego motłochu wymaga znajomości realiów panujących wtedy w Bizancjum, tła historycznego, itd.
      Ale skoro tak to odebrałeś, to pewnie tak to pokazano na filmie. Co tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu nie wydawania nawet złotówki na ten film. Choć pewnie go obejrzę, ale nie w kinie...
      Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
      Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

      Comment

      • chemmobile
        Senior
        • 03-2009
        • 2168

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
        Ja tam się nie znam, ale wygląda na to że film jest w miarę rozsądny...
        W zależności od tego jak zostanie zinterpretowany
        W jednej z linkowanych przez Ciebie dyskusji ktoś stwierdza, że jest to m.in. film o początkach chrześcijaństwa, o których rzekomo Kościół Katolicki nie chce mówić. Jest to prawda... i nieprawda. Owszem, mówi, źródła są, ino niewiele opracowań powstało na ich podstawie. I taka ciekawostka. W ówczesnych czasach istniały różne, jakby to powiedzieć... "frakcje" chrześcijan. Jedne były mniej ortodoksyjne, inne bardziej. Bywało, że te bardziej ortodoksyjnie zwalczały zarówno pogan jak i chrześcijan mniej ortodoksyjnych. Występujący w filmie patriarcha Cyryl należał do surowych ortodoksów (dziś pewnie określano by go mianem fundamentalisty ). Dodajmy do tego intrygi polityczne, "mentalność" Bizantyjczyków (z humanitaryzmu to oni nie słynęli ) i świeżą pamięć po prześladowaniach chrześcijan przez pogan i dostajemy bombę z bardzo czułym zapalnikiem.
        Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
        Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          Po filmie poczytałem o faktach historycznych z tamtego okresu i nie uważam aby gdzieś popełniono rażące błędy.
          No jak nazwiesz porównanie chrześcijan przeze mnie do nazistów? Porównałem bo takie miałem odczucie, podobne miałem do Rosjan po Katyniu. Boli Cię to porównanie? To samo mogę ich - przedstawionych w tym filmie, nazwać prymitywnym, krwawym motłochem. Tylko uwaga - do chrześcijan, Niemców, czy Rosjan mam ogólnie inne odniesienie niż te, które wynoszę po tym filmie czy innym.

          Wracając do filmu, jest o tyle ciekawy, że jest to europejska produkcja, zrobiona przez znanego reżysera, nacisk połozony na treść, a nie formę (więc widzów przyzwyczajonych do historycznego kina z Hollywood może znudzić). Efekty w filmie dobre, a sama Hypatia przedstawiona jest głównie jako filozofka, której od polityki nie udało się ucieć.
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            Pamiętajmy, że jest to film fabularny, a nie dokumentalny, kostiumowy, a nie historyczny. Mogą tam się pojawiać nieścisłości - takie jest prawo sztuki (nie nauki). Chodzi o to, że nie jest to wizja alternatywna jak np w Bękartach wojny - to coś bliższego np Gladiatorowi, bez SF.
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • chemmobile
              Senior
              • 03-2009
              • 2168

              Becik, nie boli mnie to porównanie, tylko dziwi jak można XX-wieczne standardy przykładać do tamtejszych realiów. Tak na marginesie to Chrystusa również w pewnym sensie wydano w ręce motłochu i skazano rękoma namiestnika rzymskiego. I nie był to wyjątkowy przypadek!
              Bizancjum było państwem brutalnym także w sferze wymiaru sprawiedliwości. Ale dla bizantyjczyków to była norma, jak dla nas jest normą dzisiejsza forma wymierzenia sprawiedliwości. Dziwi Cię takie zachowanie motłochu? Mając na uwadze ówczesne realia mnie to nie dziwi. Wywoływanie buntów społecznych i lincze były dość popularną formą "realizacji polityki" nawet w XX wieku (a podobno jesteśmy bardziej cywilizowani niż dwa tysiące lat temu).

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
              a sama Hypatia przedstawiona jest głównie jako filozofka, której od polityki nie udało się ucieć.
              Nie tyle co nie udało się jej uciec, co sama się w nią wmieszała stając po stronie jednej ze skonfliktowanych stron

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
              Pamiętajmy, że jest to film fabularny, a nie dokumentalny
              Pamiętamy, pamiętamy Tylko nie rozumiem jak na ich podstawie można czerpać wiedzę historyczną? Zresztą Seta, współczesne społeczeństwo w dużym stopniu kształtowane jest przez media ruchomo-obrazkowe (dzięki nim przeciętny Polak zna się na piwie ). Film jest dziełem Hiszpana i jeśli spojrzymy na klimat polityczny w Hiszpanii od początków rządów Zapatero, to z dużym prawdopodobieństwem zakładam, że jego wymowa będzie antychrześcijańska (w sensie antykatolicka). I nieistotne jest, że to film fabularny, a nie dokument. Cel polityczny jest priorytetem. Masy nie czytają książek, wiedzę czerpią od gadających dup z telepatora. A ja polit-poprawność i antyklerykalizm traktuję jak psie odchody na chodniku - omijam, nie wchodzę. To znaczy nie wchodzę finansowo Obejrzeć, obejrzę... co by mieć później podstawy do wytykania ewentualnych ewidentnych przekłamań.
              Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
              Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

              Comment

              • Seta
                Piję piwo
                • 10-2002
                • 6964

                Z całym szacunkiem ale w zalewie propagandy PRO-katolickiej jeden film anty chyba nie powinien bulwersować...
                Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                Comment

                • VanPurRz
                  Senior
                  • 09-2008
                  • 4229

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
                  W zależności od tego jak zostanie zinterpretowany
                  W jednej z linkowanych przez Ciebie dyskusji ktoś stwierdza, że jest to m.in. film o początkach chrześcijaństwa, o których rzekomo Kościół Katolicki nie chce mówić. Jest to prawda... i nieprawda. Owszem, mówi, źródła są, ino niewiele opracowań powstało na ich podstawie. I taka ciekawostka. W ówczesnych czasach istniały różne, jakby to powiedzieć... "frakcje" chrześcijan. Jedne były mniej ortodoksyjne, inne bardziej. Bywało, że te bardziej ortodoksyjnie zwalczały zarówno pogan jak i chrześcijan mniej ortodoksyjnych. Występujący w filmie patriarcha Cyryl należał do surowych ortodoksów (dziś pewnie określano by go mianem fundamentalisty ). Dodajmy do tego intrygi polityczne, "mentalność" Bizantyjczyków (z humanitaryzmu to oni nie słynęli ) i świeżą pamięć po prześladowaniach chrześcijan przez pogan i dostajemy bombę z bardzo czułym zapalnikiem.

                  Humanitaryzm zachodniej części chrześcijaństwa za to jest bardzo znany - szczególniepodczas wypraw krzyzowych (m.in: rzeź jakbny nie było chrześijańskiego Konstatynapola) objawiał się w wyżynaniu każdego kto nie chciał przyjąć "jedynie słusznej wiary" (patrz chociażby najbardziej znane z naszewgo podwórka plemię Prusów wyrżnietę do ostatniego), mordach na wyznawcach innych religii (z motywami polityczymi) jak rzeź Hugenotów, czy żeby nie przedłużac wyliczanki - popracie dla faszyzmu i póxniejsze ukrywanie zbrodniarzy wojennych.

                  To tylko mały off top na temat mentalności a nie próba wciągnięcia w dyskusję na temat religii w ogóle, a religii chrześcijańskiej w szczególności.
                  "Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza" M. Hłasko, "Ósmy dzień tygodnia"

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    Mi nie chodzi o standarty ale o atmosferę, a strach i wściekłość czułbyś tak samo jakbyś był chrześcijaninem w amfiteatrze, poganinem w okresie akcji omawianego filmu czy w transporcie w las podczas II wojny. Te odczucia są niezmienne od tysięcy lat.

                    Czy Hypatia zdecydowanie stanęła po jednej ze stron w filmie, polemizowalbym, akurat tu moim zdaniem reżyser stawia ją pośrodku.

                    Zresztą nie ma więcej co gdybać, obejrzyjcie film, wtedy możemy sobie dalej dyskutować o odczuciach co do samego filmu jak i faktów w nim przedstawionych.
                    Last edited by becik; 05-03-2010, 15:40.
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • becik
                      Senior
                      • 07-2002
                      • 14999

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                      Z całym szacunkiem ale w zalewie propagandy PRO-katolickiej jeden film anty chyba nie powinien bulwersować...
                      Jasne, nie pamiętasz co było w latach 90-tych z "Księdzem"
                      Chociaż mam nadzieję, ze ten film przeleci w tym kontekście przez kina niezauważenie. Taki szum nie byłby mu potrzebny.
                      Last edited by becik; 05-03-2010, 15:43.
                      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                      Comment

                      • chemmobile
                        Senior
                        • 03-2009
                        • 2168

                        Ale "Ksiądz" to inna bajka. Z jednej strony prowokacja, z drugiej strony wpisujący się w "tradycyjną" wzajemną niechęć anglikanów i katolików (film brytyjski). "Agora" zapewne ma ukazać fundamentalizm i krwiożerczość wczesnych chrześcijan w kontraście z tolerancyjnymi uczonymi i poganami tłamszonej kultury hellenistycznej Taka oklepana już klisza, pokazująca świat w czarno-białych barwach, ci źli (ciemny motłoch) i ci dobrzy (oświeceni + miłujący pokój poganie).
                        Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                        Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                        Comment

                        • chemmobile
                          Senior
                          • 03-2009
                          • 2168

                          Qrcze, nie mogłem oprzeć się tej offtopowej prowokacji:
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika VanPurRz Wyświetlenie odpowiedzi
                          Humanitaryzm zachodniej części chrześcijaństwa za to jest bardzo znany - szczególniepodczas wypraw krzyzowych (m.in: rzeź jakbny nie było chrześijańskiego Konstatynapola)
                          ...i za tą akcję ci zbrodniarze zostali ekskomunikowani przez papieża. A przykładowo druga krucjata odbyła się metodami dyplomatycznymi
                          VanPurRz, na kolejne prowokacje "powered by onet.pl" już się nie dam zrobić
                          Last edited by chemmobile; 05-03-2010, 16:28.
                          Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                          Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                            Agorę pewnie jutro obejrzę, bo strasznie mnie ciekawi.
                            Świetny film. Naprawdę jestem zaskoczony. Spodziewałem się sztucznie prowokacyjnego kina z holywoodzką puentą... A tu naprawdę świetne kino. Szok!
                            Jeżeli jakiegoś katolika ten film obraża, to jest hipokrytą.
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • żąleną
                              Sojowe Oddziały Bojowe
                              • 01-2002
                              • 13239

                              Obejrzałem wczoraj "Bękarty wojny" i ku mojemu zaskoczeniu film mi się spodobał. Spodziewałem się kolejnej tarantinowskiej sztampy z hektolitrami krwi i tymi niby błyskotliwymi dialogami, a tu proszę - trochę brutalu jak najbardziej, ale poza tym perwersyjny suspens, chwilami rozciągnięty do niemożliwości, jak w scenie w domku gościa ukrywającego Żydów.

                              Dominacja formy nad treścią wciąż jest, ale w rozsądniejszych granicach. No i Brad Pitt zaciągający tym niesamowicie melodyjnym południowym akcentem - oczywiście cały klimat tej roli trafi szlag, kiedy "Bękarty" pojawią się w TV i na ścieżkę dźwiękową z butami wlezie lektor. Mam dekoder cyfrowy, ale możliwość wyboru napisów jest dostępna w promilu filmów, co mnie doprowadza do szału, bo jak jeden facet może oddać różnorodność gry kilkunastu aktorów? Nie mówiąc już o tym, że czasem nie wiadomo, o co halo - dziś męczyłem się z "Rosyjską arką", w której był fragment z dyskusją dwóch głosów poza kadrem i w pewnym momencie po prostu zgubiłem trop...
                              Last edited by żąleną; 14-03-2010, 23:18.

                              Comment

                              • Latarnik
                                Premium Lamplighter
                                • 06-2004
                                • 4999

                                Agora

                                Pozwolę sobie wtrącić moje dwa grosze o tym filmie.

                                Ten film jest ostrzeżeniem dla Europy i świata.
                                Zamiast slow "Skąd się tu wzięło tylu chrześcijan" wstawcie sobie "muzułmanów".
                                Zamiast "Alleluja" wstawcie "Allah Akbar".

                                Wtedy zrozumiecie co grozi w tej chwili chrześcijańskiej Europie.
                                Na pierwszy ogień pójdzie Francja, potem Benelux, kraje skandynawskie i W. Brytania.

                                W Polsce ludzie zajmują się kaczystami lub POjakimis tam lub wyższością Widzewa nad Legia lub odwrotnie a nie widza tego co dzieje się w Europie a nawet pod ich bokiem.
                                Po cichutku i na razie bezkrwawo buduje się meczety (nawet w Warszawie) a gdy będzie "ich" więcej zrobią to co "oni" zrobili na tym filmie.
                                I właśnie o tym jest ten film, o zagrożeniu jakie nadchodzi. A Ci którzy nie widza analogii niech twierdza, ze to film antykatolicki.
                                5410 kapsli z wypitych piw
                                874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                                "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                                https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                                Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                                https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎