Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Staffelberg-Bräu, Zwergator

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12205

    Staffelberg-Bräu, Zwergator

    Browar z lokalnego zagłębia piwowarskiego w Górnej Frankonii o którym pięknie napisał Piwowar tu:



    Co prawda opisywał właśnie dubeltowego koźlaka, jednak moje piwo po latach różni się nie tylko nazwą ale i parametrami. W moim przypadku mamy 18% ekstr. (dokładnie nawet 18,5%) i 8% alk.



    Aromat - podpieczone jabłko z leciuteńkim kwaskiem, biszkopt, tony kwiatowe (chmiel)
    Piana - wysoka, dość gęsta, dość trwała, zostaje na szkle
    Barwa - złota
    Wysycenie - średnie, musujące
    Smak - owocowa słodowość - tony, które najbardziej kojarzą mi się z pieczonym jabłkiem (które zachowuje trochę naturalnej cierpkości), morele, bardzo delikatne tony biszkoptowe i miodowe. Finisz trochę korzenny i rozgrzewający (od niewyczuwalnego w smaku) alkoholu. Na końcu czuć że użyto sporo chmielu - wydłuża posmak, są to odmiany aromatyczne, bez wyraźniej goryczki, ale dobrze wpasowują się w ten miękki, słodowo-owocowy klimat.
    Treściwość - spora

    Szkoda, że nie bezpośrednio porównałem z jasnym dubeltowym koźlakiem z Langa:



    Kolejny przykład, że można udanie warzyć dubeltowe koźlaki w jasnej wersji. Ta prostota wymaga jednak umiejętności. Tu też pokazali, że takie mają. Ciekawe, że w obu przypadkach zastosowano stosunkowo sporo chmielu (aromatycznego). O ile klasyczne jasne hellesy frankońskie a nawet pilsy są oszczędnie potraktowane chmielem, to te jasne mocne koźlaki są całkiem solidnie potraktowane tą przyprawą. Oczywiście to jest skala bawarska, czyli subtelna.

    Bardzo smaczne, miękkie. 18% ekstr. w jasnym piwie a taka gładkość i pijalność - budzi szacunek.
  • darekd
    PremiumUżytkownik
    • 02-2003
    • 12205

    #2
    Zdjęcie:
    Attached Files

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎