Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak powinno wyglądać młóto?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    Jak powinno wyglądać młóto?

    Mam pytanko do piwowarów domowych jak w Waszym przypadku wygląda młóto? Czy znajdują się w nim nierozpuszczone części ziaren/słodu + prawie całe bądź lekko pokruszone łuski?

    Do czego zmierzam. Udało mi się z 4kg słodu (słód Pale Ale Weyermann 3,8 kg, słód Carahell® Weyermann 0,2 kg) uzyskać 19 litrów brzeczki 11blg. Wygląda to na w miarę słaby wynik...

    Słód starałem się śrutować zgodnie ze wszystkimi prawidłami czyli aby skorupki były prawie całe, a środek jak najgrubiej pokruszony. W tym celu namaczałem ziarna aby skorupki były bardziej elastyczne i się nie kruszyły. Uzyskałem taki wynik jak powyżej natomiast już po zacieraniu i filtracji okazało się że w młócie są białe części ziaren/słodu totalnie miękkie - rozgniatające się w dłoniach grudki wielkości polowy ziarna, a czasami większe w smaku bardziej przypominające papier niż coś słodkiego.

    Pytanie jest takie: czy środki ziaren powinny się raczej całe rozpuścić czy też taka sytuacja jak opisana powyżej jest normalna?

    Zastanawiam się czy przypadkiem nie za grubo ześrutowałem ten słód.

    [Młóto wysładzałem aż do 3blg (mierzonych w temp 22 st) - do gara warzelnego powędrowało około 22 litrów wysłodzin]
    Zapraszam do Browaru Sielanka.
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Opisana wyżej sytuacja jest normalna.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • dori
      Senior
      • 10-2004
      • 320

      #3
      Moja rada praktyczna co do śrutowania. Słodu nie należy zbyt mocno namaczać, a jedynie lekko zwilżyć. Wówczas łuska staje się elastyczna i przy śrutowaniu nie kruszy się, natomiast środek jest w na tyle kruchy, że można zmielić go na dość drobne cząstki.

      Comment

      • kangurpl
        Senior
        • 03-2002
        • 2660

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
        ... natomiast już po zacieraniu i filtracji okazało się że w młócie są białe części ziaren/słodu totalnie miękkie - rozgniatające się w dłoniach grudki wielkości polowy ziarna, a czasami większe ...
        Jak dla mnie za grubo ześrutowane, radziłbym śrutować drobniej.
        Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
        "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

        "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

        Comment

        • Totus
          Senior
          • 11-2007
          • 326

          #5
          Dziękuję za wskazówki. Jeśli mam być ścisły to nie całe młóto było takie. Po prost w sposób zauważalny można w nim było łatwo znaleźć takie "większe kawałki" ziaren.
          Zapraszam do Browaru Sielanka.

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
            Opisana wyżej sytuacja jest normalna.
            To znaczy co jest normalne - bo na pewno nie uzyskanie z 4 kg słodu 19 l brzeczki 11 blg

            Za gruba śruta - im drobniejsza, tym większa wydajność, trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić, bo potem będzie problem z filtracją
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
              To znaczy co jest normalne - bo na pewno nie uzyskanie z 4 kg słodu 19 l brzeczki 11 blg
              Wygląd młota po wysładzaniu.

              Ostatnio muszę bardzo drobno srutować -prawie na mąke, bo słód z Bogutyna jest bardzo nierówny i niektóre ziarenka przelatują przez śrutownik całe.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • Totus
                Senior
                • 11-2007
                • 326

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                To znaczy co jest normalne - bo na pewno nie uzyskanie z 4 kg słodu 19 l brzeczki 11 blg

                Za gruba śruta - im drobniejsza, tym większa wydajność, trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić, bo potem będzie problem z filtracją
                A jaka jest norma? 20l 12blg?
                Zapraszam do Browaru Sielanka.

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Totus Wyświetlenie odpowiedzi
                  A jaka jest norma? 20l 12blg?
                  No nie wiem, mi z 5 kg wychodzi mniej więcej 27 litrów 12 blg, więc z 4 kg jakieś 22 litry 12 blg by się zdało mieć
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Makaron
                    Senior
                    • 08-2003
                    • 2107

                    #10
                    Mam maly problem. Kupilem zesrutowany slod w okolicznym sklepie piwowarskim i niestety jest paskudnie zle zesrutowany. Wiecie moze jak mozna wyciagnac wiecej z takiego slodu? Niestety nie mam ani srutownika ,ani nawet maszynki do mielenia miesa, bo bym to namoczyl i zmielil. Ostatnie wyniki zacierania byly z 4,5kg slodu otrzymalem 22 litry 9blg. Co sadzicie o zacieraniu dekokcyjnym? Moze troszeczke uda mi sie wiecej wycisnac z takiego slodu? Jedno jest pewne musze zmienic dostawce slodu, albo kupic srutownik.
                    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                    Comment

                    • Czes
                      PremiumUżytkownik
                      • 06-2001
                      • 752

                      #11
                      Zacieranie dekokcyjne zapewne pomoże ci zwiększyć wydajność.
                      Wymaga sporego nakładu czasu i pracy, ale za to możesz przejść do historii jako pierwszy browar warzący dekokcyjnie w Zjednoczonym Królestwie
                      O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                      Comment

                      • angasc
                        Senior
                        • 04-2006
                        • 977

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mam maly problem. Kupilem zesrutowany slod w okolicznym sklepie piwowarskim i niestety jest paskudnie zle zesrutowany. Wiecie moze jak mozna wyciagnac wiecej z takiego slodu? Niestety nie mam ani srutownika ,ani nawet maszynki do mielenia miesa, bo bym to namoczyl i zmielil. Ostatnie wyniki zacierania byly z 4,5kg slodu otrzymalem 22 litry 9blg. Co sadzicie o zacieraniu dekokcyjnym? Moze troszeczke uda mi sie wiecej wycisnac z takiego slodu? Jedno jest pewne musze zmienic dostawce slodu, albo kupic srutownik.
                        Jeżeli słód jest źle ześrutowany, to doraźnie możesz sobie pomóc zawijając niewielką partię tegoż słodu w gęstą szmatkę i traktując go młotkiem czy też innym wałkiem do ciasta. Oczywiście bez przesady
                        Natomiast jeśli chodzi o wydajność zacierania to na początek będzie OK, gdy uzyskasz około 60%. Czyli z 4 kg słodu pilzneńskiego otrzymasz 20 litrów brzeczki 12 BLG. Pamiętaj, że dodatek słodów palonych obniża wydajność zacierania. Z kolei moje, choć nie poparte żadnymi dowodami teoretycznymi, doświadczenia pokazują, że niewielki dodatek słodów Pale Ale lub monachijskiego nieco podwyższją wydajność.
                        Po kilku lub kilkunastu warkach, przy prawidłowym ześrutowaniu i wysładzaniu powinieneś dojść do ponad 70%. Tak jak Marusia
                        Last edited by angasc; 23-04-2008, 17:38.

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron Wyświetlenie odpowiedzi
                          ... Ostatnie wyniki zacierania byly z 4,5kg slodu otrzymalem 22 litry 9blg.
                          A to na pewno jest słód? Słody typu ale powinny mieć większą wydajność, bo są lepiej rozluźnione i przystosowane do mało wydajnego zacierania infuzyjnego.

                          Comment

                          • Makaron
                            Senior
                            • 08-2003
                            • 2107

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                            A to na pewno jest słód? Słody typu ale powinny mieć większą wydajność, bo są lepiej rozluźnione i przystosowane do mało wydajnego zacierania infuzyjnego.
                            Byl to slod mniej wiecej w takich proporcjach 87% Pale Ale, 10% Pszeniczny i 3% Zakwaszajacy. Do tego lyzeczka soli calcium chloride do wody do zacierania. Zacieranie jednotemperaturowe okolo 67stC przez blisko 2h. Zbyt szybka i malo dokladna filtracja, niemoglem uzyskac klarownej brzeczki. Po prostu czesc ziaren nie byla w ogole zmielona, przez co mloto nie stworzylo odpowiedniego zloza filtracyjnego, tak przynajmniej mi sie wydaje.
                            "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                            Comment

                            • angasc
                              Senior
                              • 04-2006
                              • 977

                              #15
                              Moim skromnym zdaniem powinieneś nieco więcej poczytać na temat zarówno zacierania jak i filtracji. Wszystko co potrzebne znajdziesz na forum.
                              Życzę Ci z calego serca miłej lektury oraz zastosowania wyciągniętych wniosków. Powinno być lepiej. Powodzenia.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎