Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

cicha fermentacja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10738

    #76
    ale o so chozi ?
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Wujcio_Shaggy
      Senior
      • 01-2004
      • 4628

      #77
      "Miód można dawać na każdym etapie" – no, niekoniecznie. Na etapie rozlewu nie radziłbym.
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

      @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

      Comment

      • Dziubson
        Member
        • 10-2010
        • 93

        #78
        Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze;p a tak serio. To głównie mnie zastanawia ta wypowiedź co do fermentacji cichej. Czy nie powinno być szczelnie przykryte pokrywą podczas cichej? Twierdzą ,że niby będzie buum jak się tak by zostawiło;p

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23792

          #79
          To zamknięcie nie jest aż tak szczelne, nadmiar gazu bez większych przeszkód ucieka. Co najwyżej dekiel się nieco wybrzuszy.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10738

            #80
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
            To zamknięcie nie jest aż tak szczelne, nadmiar gazu bez większych przeszkód ucieka. Co najwyżej dekiel się nieco wybrzuszy.
            Tak sądziłem do ostatniej warki ,na THG dekiel wywaliło
            Last edited by anteks; 04-10-2011, 20:57.
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23792

              #81
              Ale to drożdże wylazły czy gaz wygrzmocił dekiel?
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #82
                Jak piwo jest niedofermentowane na głównej, to przy wtórnej gaz może pokrywkę wypchnąć. Ja u siebie takiego przypadku nie zaobserwowałem, w kilku przypadkach rzeczywiście dekiel się lekko wybrzuszył. Ale z tym "buum" to ktoś ma jakąś psychozę. Co tam niby ma wybuchnąć?

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  #83
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dziubson Wyświetlenie odpowiedzi
                  Fermentacja cicha musi być w pojemniku z rurką-w końcu ona tam trwa nadal, w mniejszym stopniu, ale trwa. Przebiega ona tak długo, jak długo bulka.
                  Tja.... Chyba się kiedyś przekręcę przez to bulkanie
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #84
                    Dlaczego Ty masz się przekręcać? Mówiłem już, żeby postawić sprawę jasno - robić BEZ rurki. K...a, namnożyło się ekspertów z trzymiesięczną praktyką i trzeba zacząć to tępić.

                    A każdego, który coś bąknie o bulkaniu, od razu zbanować.

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #85
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                      Tja.... Chyba się kiedyś przekręcę przez to bulkanie
                      No dobrze. Zapodam swój lipcowy przypadek fermentacji na drożdzach THG, 15Blg (ale to nie jest istotne). Fermentacja główna w jednym fermentatorze trwała aż miesiąc czasu (bo mi sie nie spieszyło), po czym przelałem to dwóch mniejszcy i bardziej poręcznych fermentatorów na cichą, przy czym przelewałem dwoma wezykami, do kazdego jeden, by szło to szybciej.
                      Po przelaniu na cichą w jednym fermentatorze (oba idealnie szczelnie zakręcone nakrętką na gwint) bulka dwa razy częsciej niż w drugim, ale co mi tam-sobie myślę, przeca na forum piszą, że to i tamto...
                      Po dwóch tygodniach rozlałem do butelek, dodając cukru 4g na litr.

                      Sytuacja po tygodniu od kapslowania wyglądała tak, że jedno było już nagazowane, to z pojemnika nr.1, z pojemnika nr.2 minimalny gaz.
                      Sytuacja na dzisiaj wyglda tak: piwo z pojemnika nr.1 totalnie przegazowane, końcowka z powodu ponaglającej sytuacji, to samo piwo z pojemnika nr.2 normalnie nagazowane, początek spozycia. Róznic w smaku nie ma.

                      Wnioski. Było słuchac rurki, a nie forumowych mądrości, bo jak widać drożdze mają je w d ....
                      Last edited by Robert13; 06-10-2011, 00:58.

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23792

                        #86
                        Trzeba było przeczytać do końca i mierzyć areometrem a nie wyłącznie odstawiać słuchanie bulkania
                        Last edited by ART; 06-10-2011, 08:11.
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • Robert13
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 899

                          #87
                          Nie mierze odfermentowania, gdy główna jest przeciągnieta w czasie i w odpowiedniej temperaturze. To fakt, ale nie oto w tym chodzi, bo ...przecież główna odbywała się w jednym fermentatorze, a wyszły dwa rózne stopnie nagazowania, pomimo dodania tej samej ilości cukru.

                          O co w tym chodzi?
                          Ano myślę, że o obalenie kolejnej forumowej mądrości, że natlenienie piwa przy przelewaniu na cichą lub do butelek nie ma wpływu na stopień nagazowania.
                          Otóż rzeczywiście nie ma przy ale chyba przy założeniu, że piwo bedzie pite po co najmniej roku czasu od kapslowania, bo wówczas to drugie normalnie teraz nagazowane pewnie tez po roku czasu będzie w takim stanie jak to pierwsze. Po prostu drożdze b. powoli dojadły by resztki cukrów, które są to takie małe resztki, że znajdują sie poza dokładnością 'spławika'. Zatem mierzenie jest bez sensu, a własnie sensownym jest obserwacja ich zachowania poprzez bulkanie.
                          Tyle, że piwowarów domowych taka roczna perspektywa nie interesuje, bo po pół roku tego piwa juz nie ma. Zabawy w przechowywanie pojedynczych butelek pomijam.

                          Jak równiez twierdzę, że sa mocno zawyżone ilośći cukru jakie nalezy dodawac do refermentacji w butelce. Przyjmuje się, że 5g/litr to mało, 6-7 średnio, powyżej 7 to duzo.
                          Sa one dobre, ale dla piw spożywanych i spożytych do 1 miesiąca od kapslowania, tzw, szybkich.
                          Moje doświadczenia i to z róznymi drożdzami wskazują jednoznacznie, że 2g/litr to jest słabe nagazowanie, 3-4 średnie, 4-5 mocne, czas dojrzewania w butelce min. 2 miesiące.
                          Last edited by Robert13; 06-10-2011, 10:03.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎