Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gęstwa z pszenicznego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pisz
    Junior
    • 06-2013
    • 20

    Gęstwa z pszenicznego

    Czy prawie miesięczna (zbierana 28 czerwca) gęstwa z pszenicznego (3 szarża płynnych wyeast 3068 weihenstephan weizen) może być użyta jeszcze raz. Pachnie i wygląda ładnie, ale czytam na wiki.piwo.org że bezpieczny okres przechowywania gęstwy dla piw pszenicznych wynosi zaledwie 1-2 tygodnie. Nie wiem więc, czy warzyć, czy dać sobie spokój?
  • jacekan
    Senior
    • 05-2011
    • 388

    #2
    Robiłem próby z gęstwami do pszenicznych. Ostatnia w miarę udana, to gęstwa 3 pokolenie, ok pół roku trzymana w lodówce. Efekt nie był zły, charakter piwa oddany, w sumie byłem zadowolony, do czasu. Po ok trzech tygodniach piana w szkle zaczynała zanikać w błyskawicznym tempie, praktycznie po minucie nie było po niej śladu. Nigdy z czymś takim się nie spotkałem, więc winę widzę tylko w gęstwie. To był ostatni mój eksperyment z drożdżami do pszenicy. Jestem pewny, że lepiej użyć najtańszych suchych, ale świeżych, niż starej gęstwy z najlepszych.
    Życie zaczyna się po pierwszej warce :)

    Comment

    • pisz
      Junior
      • 06-2013
      • 20

      #3
      Tylko że już zacząłem właśnie warzenie. Do wyboru mam właśnie tę gęstwę albo nijak pasujące do roggebiera (którego właśnie warzę) suche safale US05 i S04. No i moja gęstwa ma 25 dni a nie pół roku. Czasu na wahanie mam jeszcze kilka godzin.

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacekan Wyświetlenie odpowiedzi
        Po ok trzech tygodniach piana w szkle zaczynała zanikać w błyskawicznym tempie, praktycznie po minucie nie było po niej śladu. Nigdy z czymś takim się nie spotkałem, więc winę widzę tylko w gęstwie.
        To się nazywa cargo cult.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • pisz
          Junior
          • 06-2013
          • 20

          #5
          Fermentacja ruszyła, ale po tygodniu odfermentowało dość słabo - 6-7 Blg. Dodać jeszcze gęstwy, czy zlać na cichą, bo się już i tak nic nie zmieni?

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎