Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Witbier receptura

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • konrados78
    Junior
    • 07-2015
    • 5

    Witbier receptura

    Witam,

    jestem nowy na forum.
    Jestem poczatkujacym piwowarem domowym. Mam na swoim koncie 3 warki. Były to piwa raczej bezstylowe, posilkowalem sie recepturami z internetu. Wyszlły nawet udane. Licze ze z czasem nabiore wprawy i piwa beda wychodziły lepsze. Warze piwa ze słodów. Nidy nie warzyłem z ekstraktów.

    Mam w planch uwarzyć Witbiera i prosze doswiadczonych piwowarów o skorygowanie receptury. Recepture ulozylem sam na podstawie przepisow z internatu (staralem sie wyciagnac "średnią").

    Słody:
    Pilzneński - 2,5 Kg
    pszeniczny - 1,0 Kg
    płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg
    Platki owsiane - 0,4 Kg

    Dodatki:
    kolendra - 10 gram
    curacao - 20 gram
    skórka z dwóch swiezych pomaranczy
    Chmiele:
    Cascade (7,1 % alfa) + Challenger (8,3 % alfa) - takie mam aktualnie w domu

    Zacieranie:
    50 stopni - 30 minut
    65 stopni - 80 minut
    72 stopnie - 15 minut
    75 stopni - 5 minut

    Gotowanie:
    Cascade 10 gram - 60 minut
    Challenger 10 gram - 60 minut

    Cascade 20 gram - 10 minut
    Kolendra 5 gram - 10 minut
    Curacao 10 gram - 10 minut
    skórka z 1 pomaranczy - 10 minut

    Kolendra 5 gram - 5 minut
    Curacao 10 gram - 5 minut
    skórka z 1 pomaranczy - 5 minut

    Drożdze S-33
    Woda źródlana z Tesco

    Tak wygląda stworzona przezemnie receptura. Prosze o komentarze czy mozna cos zmienić / ulepszyć.

    Teraz mam kilka pytan:

    1. Ponieważ bede uzywał płatków błyskawicznych, nie musze ich kleikować. Moge je od razu wsypać ze słodami?
    2. Ile użyć wody do wysładzania? Słyszalem, ze platki bardzo chłoną wode. Mam zasyp 4,7 Kg, w tym 1,2 Kg płatków.
    3. Czy mam zacierac w temperaturze 50 stopni? Co to daje? Czy poprostu zaczynac zacieranie w 65 stopniach, potem 72 do próby jodowej?

    Z góry dziekuje za wszystkie uwagi i komentarze.
  • konrados78
    Junior
    • 07-2015
    • 5

    #2
    Dziekuje wszystkim za sugestie i rady. Doprawdy jestem wzruszony ilością komentarzy i jakościa Waszych porad. Dzieki Wam moj witbier bedzie z pewnoscia spelniał wszystkie moje oczekiwania a kto wie moze wygra jakis konkurs.

    Comment

    • ART
      mAD'MINd
      • 02-2001
      • 23799

      #3
      proszę bardzo Może temat, choć pięknie rozpisany, umknął.

      Płatki wsypujesz razem ze słodami.

      Wody do wysładzania używasz tyle, hmmm, ile trzeba. Musisz skorelować jej ilość z kilkoma kwestiami. Wysładza się do ok. 1*BLG (wód wysłodkowych), do maksymalnej bezpiecznej do gotowania objętości w garze w którym będziesz chmielić, no i do takiego ballingu docelowego brzeczki przed chmieleniem żeby był nieco niższy od planowanego ballingu brzeczki nastawnej (przed fermentacją) z racji parowania podczas gotowania.
      Last edited by ART; 18-08-2015, 08:40.
      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

      Comment

      • konrados78
        Junior
        • 07-2015
        • 5

        #4
        Dzieki za odpowiedź,


        po sugestiach piwowrów domowych zdecydowałem sie troche zmodyfikować moj przepis:


        Zasyp:
        Słód pilzneński - 2,5 Kg
        Słód pszeniczny - 1,5 Kg
        Płatki pszenne błyskawiczne - 0,8 Kg
        Płatki orkiszowe błyskawiczne - 0,4 Kg
        Płatki owsiane błyskawiczne - 0,5 Kg
        Suma: 5,7 Kg


        Dodatki:
        Kolendra -10 - 15 Gram. (kupiłem kilka dostepnych w roznych sklepach i o dziwo najlepszy aromat cytrusowy ma kolendra z Logo "Tesco" i tej użyje)

        Curacao - 20 gram

        Skórka z dwóch swieżych pomarańczy (nie wiem czy nie za mało)

        Chmiele: Hallertau ok 30 gram tylko na goryczke (celuje w ok. 15 IBU)


        Drożdze - Gozdawa Classic Belgian Witbier
        Woda: źródlana z Tesco


        Postanowiłem zwiększyć ilość słodu pszenicznegoi dodałem 400 gr. płatków orkiszkowych.

        Planuję odebrać ok 25 - 28 litrów ok 12-13 BLG.

        Na razie przy mojej słabej wydajności nie spodziewam sie wiecej.
        Obawiam sie tylko o filtracje czy przy takiej ilości płatków przebiegnie bez problemów.
        Mam nadzieje ze ta zmiana wpłynie pozytywnie na smak i aromat mojego Witbiera.


        prosze o komentarze i sugestie w jaki sposób zmiana przepisu wpłynie na efekt końcowy. To moje pierwsze piwo "stylowe" i wiele sobie po nim obiecuje. Chce zeby było jak najlepsze.

        pozdrawiam

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23799

          #5
          W sumie nie chciałbym burzyć koncepcji, ale tradycyjnie witbier ma w zasypie ze 40% pszenicy niesłodowanej w zasypie...

          Natomiast co do filtracji - 2,5kg słodu pilzneńskiego jeszcze powinien dać odpowiednio dużo łuski na złoże.
          Last edited by ART; 18-08-2015, 10:13.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • EzEt
            Senior
            • 03-2011
            • 156

            #6
            Myślę, że możesz spokojnie użyć 1,5 - 2 kg płatków pszennych kosztem pozostałych surowców niesłodowanych. W swoim wicie użyłem 1,5 kilo i 0,5 owsianych ale w następnym zrezygnuję z owsianych i zastąpie w całości pszennymi.

            Skórki pomarańczy, cytryny, grejfruta możesz dać spokojnie 2x tyle - tutaj raczej nie można przedobrzyć (dałem z 3 pomarańczy i 1 cytryny i nie jestem za brdzo zadowolony z efektu: coś tam czuć ale mogło być lepiej)

            Co do filtracji to zawsze w problematycznych piwach dodaje do zacieru chmielu w szyszce (ok 100 g lubelskiego najczęściej). Efektu smakowego i aromatycznego po tym w piwie raczej nie ma, na goryczkę nie wpływa w żadnym stopniu a pomaga rozrzedzić zacier.

            Swojego wita zrobiłem na t-58 i polecam te drożdże tylko nie należy przekraczać 22C fermentacji.

            Przygotuj się oczywiście na długie zacieranie (pewnie ze 2 godziny).
            https://www.facebook.com/browarbaluty/

            Comment

            • konrados78
              Junior
              • 07-2015
              • 5

              #7
              Dzieki za odpowiedz. Przepisy, z których korzystałem podają nastepujący schemat zacierania:
              50 stopni - 30 minut
              65 stopni - 80 minut
              72 stopnie - 15 minut
              75 stopni - 5 minut

              Wydaje mi sie za przerwa białkowa jest za długa. Zastanawiam sie czy całkowicie z niej nie zrezygnować i zacierac od razcu w 65 stopniach oraz 75 (maltozowa i dekrtynowa + mash-out).

              Dlaczego w przypadku takiego zasypu zacierania jest dłuższe (chodzi o płatki?) niz w przypadku samych słodów? Czy po negatywnej probie jodowej (próbka nie zabarwia się) konczyć zacieranie i przechodzić do wysładzania czy trzymać sie sciśle czasu?

              Comment

              • EzEt
                Senior
                • 03-2011
                • 156

                #8
                Zacieranie jest dłuższe ponieważ płatki nie mają swoich enzymów i muszą się posiłkować tymi ze słodów.
                https://www.facebook.com/browarbaluty/

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎