Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

fermentacja burzliwa a rodzaj fermentora

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • doxy
    Junior
    • 07-2009
    • 7

    fermentacja burzliwa a rodzaj fermentora

    Witam ,
    szanowna brać mam takie pytanko na które nie znalazłem na forach odpowiedzi ani w lekturze Ziemowita Fałata , a mianowicie posiadam zestaw z BA super start i przymierzam się do swojej pierwszej warki, warka owa będzie z brewkitu i tu po przeczytaniu instrukcji nasunęło mi się pytanie a mianowicie warzenie z brewkitu nie wymaga "cichej" ale też jej nie wyklucza powiedzmy że chcę ją przeprowadzić dla osiągnięcia lepszego efektu i teraz którego fermentora mam użyć do której fermentacji? czy do burzliwej tego z rurką fermentacyjną a do cichej tego z kranikiem czy na odwrót ? wiem że pytanie dla profi browarników może zdawać się banalnym ale dla takiego laika i szczególarza jak ja niestety to jedno z wielu tematów jakie mnie nurtują a za wyrozumiałość i pomoc z góry wielce dziękuje .
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #2
    Ja bym zrobił burzliwą w fermentorze bez kranu, na cicha przelał do drugiego (z kranem).
    Jako, że przeważnie sypię cukier do butelek ( dla refermentacji) prosto po cichej z kranu bym rozlewał.
    Last edited by mark33; 16-07-2009, 18:53.

    Comment

    • doxy
      Junior
      • 07-2009
      • 7

      #3
      no dobrze a czy to że użyje cukru czy suchego ekstraktu ma jakieś znaczenie na rodzaj fermentatora ?

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Jeśli chcesz uzyskać "lepszy efekt" to przede wszystkim do warzenia użyj brewkita + ekstraktu (nie cukru). Fermentacja cicha ma mniejsze znaczenie, niż to. A do refermentacji w butelkach polecam glukozę
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • doxy
          Junior
          • 07-2009
          • 7

          #5
          cukier wykluczyłem całkowicie dlatego dokupiłem brew-kit plus 1 kg mark33 skoro burzliwa ma być w tym bez kranu tzn że w tym z rurką fermentacyjną a skoro wieka nie należy mocno dociskać to czy jej funkcje (rurki) nie będą zbyteczne ( nieszczelne wieko) ?

          Comment

          • mark33
            Idę po piwo do piwnicy.
            • 04-2005
            • 3283

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika doxy Wyświetlenie odpowiedzi
            cukier wykluczyłem całkowicie dlatego dokupiłem brew-kit plus 1 kg mark33 skoro burzliwa ma być w tym bez kranu tzn że w tym z rurką fermentacyjną a skoro wieka nie należy mocno dociskać to czy jej funkcje (rurki) nie będą zbyteczne ( nieszczelne wieko) ?
            A co ma kran do rurki fermentacyjnej jak dociśniesz wieko to rurka zadziała (jak gumka będzie szczelna) , jak nie dociśniesz wieka rurkę można sobie darować. Nigdy fermentek (rurek) nie stosowałem, ostatnio jakoś mi się zachciało i w nocy ją wytargałem bo bulkanie spać nie dawało To są bzdety i szczegóły najważniejsza jest sterylność.

            Comment

            • doxy
              Junior
              • 07-2009
              • 7

              #7
              no w sumie nic ale czytając tyle postów każdy ma inną szkołę i taki nowicjusz zamiast sobie pomóc tylko pogarsza swoją sytuację wiedzową zatem dzięki za odpowiedzi i pomoc , jutro zakupie jakiś garnek do gotowania i w sobotę jak czas pozwoli zacznę produkcje

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                Dokładnie, każdy ma inną szkołę - czyli swój sposób.
                Ja na Twoim miejscu robiłabym odwrotnie, niż Mark33, czyli burzliwa w kranikowym, cicha w bezkranikowym, potem wodny roztwór glukozy do fermentora z kranikiem, zlanie z tego po cichej i heja, butelkowanie

                Obie metody są dobre i żadna na jakość nie wpłynie, musisz wybrać i już.
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • doxy
                  Junior
                  • 07-2009
                  • 7

                  #9
                  jeszcze raz dzięki teraz pozostaje kupić emalie i działać a skoro oba sposoby są ok to rzucę chyba monetą który wybrać

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika doxy Wyświetlenie odpowiedzi
                    jeszcze raz dzięki teraz pozostaje kupić emalie i działać a skoro oba sposoby są ok to rzucę chyba monetą który wybrać
                    Moneta na pierwszy raz, na drugą warkę drugi sposób a na trzecią sam sobie wybierzesz co bardziej Ci odpowiada .

                    Comment

                    • doxy
                      Junior
                      • 07-2009
                      • 7

                      #11
                      i tak Wać Panie poczynię

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika doxy Wyświetlenie odpowiedzi
                        i tak Wać Panie poczynię
                        Byleś czynił, a pan ze mnie żaden, pochodzenie robotniczo-chłopskie

                        Comment

                        • DoyoursTupid
                          Junior
                          • 06-2014
                          • 8

                          #13
                          a czy do burzliwej z rurką fermentacyjną wlewać do rurki wodę czy zostawić bez wody, zamkniętą tą czerwoną zatyczką? Na logikę to pewnie domknąć szczelnie wieko i wlać wodę do rurki...

                          Comment

                          • miczda
                            Member
                            • 08-2011
                            • 81

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DoyoursTupid Wyświetlenie odpowiedzi
                            a czy do burzliwej z rurką fermentacyjną wlewać do rurki wodę czy zostawić bez wody, zamkniętą tą czerwoną zatyczką? Na logikę to pewnie domknąć szczelnie wieko i wlać wodę do rurki...
                            Ja zawsze przy burzliwej używam rurki z wodą i wieka szczelnie zamkniętego, wszak nadmiar gazu musi się wydostać, a dzięki wodzie w rurce żadne muszki itp. się do brzeczki nie dostaną.
                            Robię tak od roku, i wszystko gra.

                            Comment

                            • DoyoursTupid
                              Junior
                              • 06-2014
                              • 8

                              #15
                              Dzięki wielkie ;-) na czuja tak właśnie zrobiłem. Fermentor już zniosłem do piwnicy ;-) coś czuję, że od teraz będę tam częstym gościem ;-)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎