Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gdański Browar WaRy: zaczęło się!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rycho_128
    Senior
    • 03-2007
    • 1039

    #31
    #7

    Belg przelany wczoraj na cichą, zeszło do 5 blg. W smaku oczywiście jeszcze nie to co trzeba, ale... nie jest źle. Swoje odstoi, dojrzeje, będzie fajne. Teraz jeszcze dość słodkie, w tle chmiele, a w dalszym tle - przyprawy. Na szczęście kolendra nie wybija się na pierwszy plan, co by mnie zmartwiło. Na cichej musi postać pewno minimum te 14 dni, bo jeszcze dofermentowuje. Wyniesione do piwnicy, gdzie teraz jest ok. 15 stopni.
    No i tak jak wynika z opisu drożdży S-33, piwo jest nieco mętne, ale nic to.
    Może uzupełnię, bo nie pisałem, pod koniec warzenia poszedł mech irlandzki (ok. 10 gramów) i pożywka (ok. 5 gramów).
    Następne warzenia niebawem...
    Cdn...
    Gdański Browar WaRy
    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

    Comment

    • Rycho_128
      Senior
      • 03-2007
      • 1039

      #32
      #7

      Pojutrze butelkowanie... i czekanie w nieskończoność jak dojrzeje. O ile będzie na co czekać
      Gdański Browar WaRy
      Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
      Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

      Comment

      • Rycho_128
        Senior
        • 03-2007
        • 1039

        #33
        #8

        #8 Black IPA / CDA 18 blg, warzone 26 listopada 2015
        To jest to piwo, więc tylko dodam, co zostało zmienione, a dużo tych zmian i tak nie ma. Trzymaliśmy się generalnie przepisu, ale do zasypu poszło dodatkowo 2,4 kg słodu Pale Ale ze Strzegomia tudzież dodatkowo (jak na razie) 50 g chmielu Cascade w granulacie – w 40 minucie. Tradycyjnie, jak w naszym browarze, mech i pożywka (na koniec warzenia). Jak będziemy chmielić na zimno, napiszę co i jak, bo na razie w planie jest to, co dała fabryka (tzn. CentrumPiwowarstwa) plus 50 g Cascade dodatkowo. Te dodatki wynikają z faktu, że jak zwykle, wyszło nam nie 40 tylko ok. 50 litrów piwa (18 blg). Piwo no, czarne, próbowana brzeczka organoleptycznie mocno słodka i dość mocno goryczkowa. IBU jak sobie wyliczyłem, wyszło 71,6. (Tinseth). Czyli nie ekstremalnie, ale… może da się wypić?
        Na razie jeszcze fermentuje na całego, do przelewania na cichą jeszcze kilka dni czasu.
        A, może dodam, że jest mała zmiana, zamiast chmielu Warrior CP dało Zeusa (ta sama ilość), ale to w sumie ponoć niemal to samo.
        Cdn…
        Last edited by Rycho_128; 01-12-2015, 22:12.
        Gdański Browar WaRy
        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

        Comment

        • Rycho_128
          Senior
          • 03-2007
          • 1039

          #34
          #8

          Nie napisałem, że drożdże US-05, 3 paczuszki
          Trzeba będzie kiedyś w przyszłości na pewno przejść na płynne i odzyskiwać gęstwy, ale jakoś nie mogę się zebrać do kupy, żeby to przećwiczyć. Jakieś obawy przez zakażeniami mam, nie wiem czy uzasadnione, ale może jakbym gdzieś to mógł u kogoś zobaczyć, to bym wykumał co i jak.
          Gdański Browar WaRy
          Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
          Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

          Comment

          • kostas
            Senior
            • 08-2014
            • 212

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
            A, może dodam, że jest mała zmiana, zamiast chmielu Warrior CP dało Zeusa (ta sama ilość), ale to w sumie ponoć niemal to samo.
            Cdn…
            Zeus a Warrior to zupełnie dwie różne odmiany, dające inne doznania smakowe. Wiem, bo przećwiczyłem obydwie.
            Last edited by kostas; 02-12-2015, 15:15.
            Browar Domowy El Greco na Facebooku

            Comment

            • Rycho_128
              Senior
              • 03-2007
              • 1039

              #36
              Dobrze wiedzieć, w każdym razie obydwa (Warrior i Zeus) goryczkowe, a CP zmienił skład. Mam nadzieję, że tak czy inaczej wyjdzie dobre piwo.
              Z tego co rozumiem, jak chmielimy na goryczkę (od początku) to chmiel i tak nie oddaje aromatów (albo bardzo mało), więc ja, jako początkująca kołyska, w tym punkcie bardziej patrzę na alfakwasy. W tym moim piwie Zeus poszedł goryczkowo - no, powiedzmy, od 40 minuty 90-minutowego chmielenia.
              Gdański Browar WaRy
              Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
              Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

              Comment

              • Rycho_128
                Senior
                • 03-2007
                • 1039

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kostas Wyświetlenie odpowiedzi
                Zeus a Warrior to zupełnie dwie różne odmiany, dające inne doznania smakowe. Wiem, bo przećwiczyłem obydwie.
                A który z tych chmieli wg Ciebie lepszy - oczywiście ocenisz subiektywnie, ale da to zapewne wiedzę, co i jak na przyszłość. Rozumiem, że szły na goryczkę.
                Jest gdzieś (tu, albo na piwo.org, nie pamiętam) wątek nt. Warriora wrzuconego na aromat na cichą - i efekt był nieciekawy, jak wynika z doświadczeń piwowara, który to opisał.
                Gdański Browar WaRy
                Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                Comment

                • kostas
                  Senior
                  • 08-2014
                  • 212

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
                  A który z tych chmieli wg Ciebie lepszy - oczywiście ocenisz subiektywnie, ale da to zapewne wiedzę, co i jak na przyszłość. Rozumiem, że szły na goryczkę.
                  Jest gdzieś (tu, albo na piwo.org, nie pamiętam) wątek nt. Warriora wrzuconego na aromat na cichą - i efekt był nieciekawy, jak wynika z doświadczeń piwowara, który to opisał.
                  Obydwoma chmielami chmieliłem na goryczkę. Generalnie byłem bardziej zadowolony z efektu jaki dał Zeus, choć spotkałem się z jedną opinią że piwo chmielone Warriorem dało "fajny grejpfrut w smaku".

                  Mogę Ci zdradzić w wielkiej tajemnicy, że Zeus tak mi podpasował, że postanowiłem nim nachmielić swojego RIS-a
                  Last edited by kostas; 02-12-2015, 19:10.
                  Browar Domowy El Greco na Facebooku

                  Comment

                  • Rycho_128
                    Senior
                    • 03-2007
                    • 1039

                    #39
                    Używałem z amerykanów na goryczkę jeszcze Nugget (warka#4) i wyszło fajnie. Tam na smaki i aromaty były Citra i Cascade. Jak w naszej (mówię: naszej to nie pluralis majestaticus, tylko warzę z kumplem) krótkiej piwowarskiej karierze to było nasze najlepsze piwo (oczywiście AIPA). Z Warriorem na goryczkę mieliśmy #1, też fajnie wyszło, ten grejpfrut, może...?
                    Last edited by Rycho_128; 02-12-2015, 19:40.
                    Gdański Browar WaRy
                    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23782

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
                      A, może dodam, że jest mała zmiana, zamiast chmielu Warrior CP dało Zeusa (ta sama ilość), ale to w sumie ponoć niemal to samo.
                      Cdn…
                      Zmiana receptury na to piwo nastąpiła już jakoś w kwietniu
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • Rycho_128
                        Senior
                        • 03-2007
                        • 1039

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zmiana receptury na to piwo nastąpiła już jakoś w kwietniu
                        Nie ma problemu, Zeus jest ok, piwo zapowiada się bardzo dobrze, 8 grudnia piwo przelane na cichą, kolor to nieprzenikniona czerń i fajna, ale nieprzesadzona goryczka w smaku, sporo aromatów chmielowych, a jeszcze przecież będzie chmielenie na zimno. Jutro pierwsza porcja. Ponadto lekkie palono-kawowe akcenty. Oczywiście do picia będzie dobre za jakiś czas...
                        A ten Zeus jest chyba aż na tyle ok, że następne piwo też będzie z Zeusem na goryczkę.
                        Last edited by Rycho_128; 10-12-2015, 14:16.
                        Gdański Browar WaRy
                        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                        Comment

                        • Rycho_128
                          Senior
                          • 03-2007
                          • 1039

                          #42
                          #7 #8

                          Zarówno siódemka (3 grudnia) jak i ósemka (22 grudnia) zabutelkowane. #7 równo pięć skrzynek, blg w dniu butelkowania: 5, natomiast #8 wyszło 4 skrzynki plus 14 flaszek, blg: 4,5. Glukoza: jedno i drugie po 260 gramów. No to czekamy, wszystko wskazuje na to że czarna (jak smoła) IPA będzie szybciej dobra, ba, już nieźle smakuje, pomimo że bez gazu... Chmielone na zimno było, nieco dłużej te chmiele siedziały w piwie niż wskazywała na to instrukcja, bo butelkowanie obsunęło się o 4 dni, ale chyba nie ma to negatywnego wpływu na produkt końcowy.
                          Cdn...
                          Last edited by Rycho_128; 23-12-2015, 09:37.
                          Gdański Browar WaRy
                          Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                          Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                          Comment

                          • Rycho_128
                            Senior
                            • 03-2007
                            • 1039

                            #43
                            #8 #7

                            Black IPA (CDA) 18 blg. Nawet nazwę ma, a co: "Aż oczy bolą patrzeć"
                            Wczoraj spróbowane. No, powiem, że jestem zadowolony. Nagazowanie optymalne, piana dość duża o kolorze lekko kremowym, oblepiająca, kolor - nieprzenikniona czerń, no, może pod światło coś tam prześwituje. W zapachu - no, IPA na amerykanach, to samo w smaku plus lekko palono-kawowe akcenty. Goryczka spora, ale nieprzesadzona, pyska nie wykręca, aromaty może nie są jakieś megaintensywne, ale jak najbardziej wyczuwalne, więc nie jest źle! Alkoholu niemalże nie czuć, a dobrze ponad 7% zapewne jest. Czuję, że to piwo zejdzie w pierwszej kolejności.
                            Dodam, że po otworzeniu pierwszej butelki piana wyszła szyjką i stwierdziłem: jak w każdym piwie tak będzie, to kicha. Ale to była któraś z ostatnich butelek przy rozlewie, więc zaplątały się jakieś niedofiltrowane drobinki chmielu, co wpłynęło na ten - bądź co bądź - gushing. Ale następna flaszka już jest ok. Więc - ulga.
                            #7 (belgijskie z przyprawami 18 blg), też doczekało się nazwy: "Pułkownik Molibden" po mału spijane, ale na ocenę i szybkie wysuszanie jeszcze za wcześnie, poczekam te 3 pełne miesiące.
                            W najbliższych planach kiedyś w przyszłości na pewno 2 x aipa: jedna jasna - mniej karmelu niż zazwyczaj w naszym browarze bywało, a druga nieco ciemniejsza, przynajmniej takie są założenia. Jak przyjdzie czas - sprawozdam.
                            Cdn...
                            Last edited by Rycho_128; 22-01-2016, 21:36.
                            Gdański Browar WaRy
                            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                            Comment

                            • Pendragon
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 13949

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
                              jedna jasna - mniej karmelu niż zazwyczaj w naszym browarze bywało
                              A nie mówiłem, że karmelowy twój wróg?

                              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                              Comment

                              • Rycho_128
                                Senior
                                • 03-2007
                                • 1039

                                #45
                                mówiłeś, a nawet oceniłeś jedynkę, i na tym się skończyło
                                Gdański Browar WaRy
                                Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                                Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎