Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Katalog etykiet niemieckich

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • etykieta
    Senior
    • 08-2005
    • 180

    #16
    Brawo, śmiej się do woli. Może rzeczywiście porywam się z motyką na księżyc.
    Teraz już rozumiem czemu nie powstał katalog polskich etykiet i dlaczego zapewne jeszcze długo nie powstanie Jeżeli temat Cię śmieszy a nie masz nic konkretnego do powiedzenia po prostu go zignoruj darując sobie złośliwości.

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2868

      #17
      Super! Masz taki pomysł to teraz trzeba go tylko realizować, trzymam kciuki. Jak widzisz na razie opinie są jednoznaczne ale jak dojedziesz do 100 tysięcy skanów to na pewno się zmienią. Kilka moich uwag do tematu.

      Nigdy nie stworzysz pełnego katalogu, zawsze będę znajdować się nowe odmiany oraz nie będziesz mieć pewności czy dotarłeś do wszystkich zbiorów. Ale oczywiście ile uda się zrobić/zebrać, to będzie dobrze.

      Warto nawiązać kontakt z niemieckimi kolekcjonerami. Może już istnieją jakieś katalogi (z danego okresu, landu, regionu, miasta czy browaru), lub są osoby mające już pewne zbiory poskanowane. Szkoda byłoby dublować pracę.

      Ogólnie, czeka Cię iście benedyktyńska praca, przy której na początku raczej nikt Ci nie będzie pomagać. Licząc 200 tysięcy etykiet oraz na skanowanie i obrobienie jednej etykiety 2 minuty, to czeka cię ponad 9 lat pracy przy założeniu, że codziennie będziesz poświęcać temu dwie godziny.

      Zaczynając pracę musisz ustalić sobie zasady katalogowania: jednoznaczne opracowanie nazw browarów (wiadomo, że nazwy i właściciele często się zmieniali), podział geograficzny (co uznajesz za etykietę niemiecką, jak traktować rejony, które były częścią dawnych Niemiec: Śląsk, Prusy Wschodnie, regiony włączone do III Rzeszy), jakie różnice kwalifikują dany wzór za osobny (coś w stylu tego postu o podstawkach: http://www.browar.biz/forum/showpost...2&postcount=79), jednoznaczny podział etykiet (tylko wzory czy dwustopniowy wzór + odmiany).

      Od strony technicznej wydaje mi się, że skanowanie w rozdzielczości 200dpi jest wystarczające. Przy obróbce można zapisać plik jako format JPG (lepsza jakość ale więcej miejsca zajmuje) lub GIF (odwrotnie ale plusem jest możliwość ustawienie przeźroczystego tła co może być ważne jeśli chcesz później umieścić to w Internecie lub chcesz aby wszystkie etykiety miały jednakowe tło). Na potrzeby katalogu najlepiej skany pomniejszyć do sensownego rozmiaru (który sobie ustalisz) oraz zapisać szerokość każdej etykiety (zdarzają się identyczne wzory różniące się wielkością lub po prostu informacyjnie). Jak masz miejsce na dysku to oczywiście zachowaj też skany w lepszej jakości. Koniecznie rób co jakiś czas backup aby awaria sprzętu nie zniweczyła Twojej pracy. Następnie każdy land/region oddzielny katalog, w nim każde miasto i następnie każdy browar oddzielny katalog i tyle. Teraz nic tylko zaczynać ostro pracę.
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • etykieta
        Senior
        • 08-2005
        • 180

        #18
        Nie spodziewałem się wybuchu entuzjazmu, Dziękuję Ci za sugestie dotyczące regionalizcji i nazewnictwa browarów- muszę sprawę gruntownie przemyśleć i na początku stworzyć sobie "schemat nazewnictwa", współpracy z kolekcjonerami niemieckimi i za kwestie informatyczne. Myślałem o 300 dpi dla lpszej jakości. Nie zamierzam publikowac tego w necie myślałem raczej o płytach dvd

        Comment

        • becik
          Senior
          • 07-2002
          • 14999

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cororo Wyświetlenie odpowiedzi
          Masz dobre podejście, ale nazbyt optymistyczne. W zbiorach kolekcjonerów w kraju jest max. 20.000 etykiet niemieckich.
          Znam jednego z pod Warszawy, który ma około 150 000
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • etykieta
            Senior
            • 08-2005
            • 180

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
            Znam jednego z pod Warszawy, który ma około 150 000
            Witaj,
            i to jest dobry prognostyk
            czy masz może jakiś kontakt do tego kolekcjonera najlepiej mail, z góry dzięki

            Comment

            • becik
              Senior
              • 07-2002
              • 14999

              #21
              To Piotrek Smogorzewski, zapewne wielu kolekcjonerom znany, ta ilość z Niemiec to dane sprzed jakiegoś czasu. On ma za przeproszeniem fizia na punkcie Niemiec i etykiet niemieckich, ale skoro w zbiorze ma ok. 90.000 USA to z Niemiec na pewno obecnie już z dwa razy więcej.
              Bezpośrednio kontaktu teraz do niego nie mam, ale jeśli jesteś zdesperowany to poszukam jakiejś drogi dojścia.
              Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

              Comment

              • etykieta
                Senior
                • 08-2005
                • 180

                #22
                Z góry dzięki, jak mawiał August spiesz się powoli, kontakt prędzej czy później na pewno się przyda i będę chciał z niego skorzystać ale nie jest to w tej chwili sprawa gardłowa najpierw musze stworzyc i uporządkować listę browarów i nazewnictwo, żeby skany dorzucac już do konkretnych katalogów. Jeżeli gdzieś odnajdziesz ten kontakt pamiętaj o mnie pozdrawiam

                Comment

                • becik
                  Senior
                  • 07-2002
                  • 14999

                  #23
                  spoko

                  ja na Twoim miejscu dałbym sobie luz z landami, segregowałbym etykiety alfabetycznie i miastami, w miastach alfabetycznie browarami, prosto i przejrzyście
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • etykieta
                    Senior
                    • 08-2005
                    • 180

                    #24
                    cenna uwaga , masz rację chyba tak będzie najprościej a pozwoli o dość mocno ograniczyć liczbę dubli nazw browarów i pomyłek w rozłożeniu na landy czy krainy geograficzne

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika etykieta Wyświetlenie odpowiedzi
                      :Jeżeli temat Cię śmieszy a nie masz nic konkretnego do powiedzenia po prostu go zignoruj darując sobie złośliwości.
                      No faktycznie trochę mnie to śmieszy bo wiem jak bardzo mało prawdopodobne jest iż zrobi to jedna osoba (bo nieukrywajmy że w praktyce musiałbyś robić to sam). Podałem pewne konkrety tzn konkretne liczby choć teraz myślę że pisząc o sumie znanych etek z Niemiec (200-250k) i tak ją ostro zaniżyłem.
                      Mail do kol. Smogorzewskiego (przyznam że nie pisalem jeszcze nigdy na ten adres więc nie ręczę za jego poprawność) wysłałem Ci na PW. Coś wątpię czy Piotrek miałby aż tyle etek ile napisał Becik bo musiałby mieć chyba 3 pod względem ilości zbiór etykiet niemieckich na świecie ale może to jakieś pozytywne zaskoczenie.
                      Ja również życzę Tobie powodzenia ale mając rozeznanie w ogromie tematu nie widzę w praktyce szans niestety.
                      Czas zresztą pokaże. Z ciekawością zajrzę do tego wątku za jakiś okres.
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • etykieta
                        Senior
                        • 08-2005
                        • 180

                        #26
                        Projekt NEP

                        Dziękuję za adres mailowy, w Twojej wypowiedzi jest dużo racji, etykiet jest cała masa. Jeżeli nie uda mi się stworzyć takiego katalogu , to uda mi się zrobić przynajmniej jego zarys, podział browarów i wrzuce do niego kilka tysięcy skanów. Jak pisałem, jeżeli nie podołam zadaniu może w przyszłości znajdzie się inny maniak,który to pociągnie kawałek dalej, ale przynajmniej nie będzie musiał zaczynać od przysłowiowego zera i to już będzie coś

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23799

                          #27
                          Bardzo optymistycznie licząc dla 150 tys. etykiet same skany po obróbce przy najniższej czytelnej jakości zajmą Ci ze 20 terabajtów. Od razu sugeruję poszukania finansującego dla tak przepastnego zapotrzebowania na miejsce na www.
                          Last edited by ART; 14-02-2010, 12:17.
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • becik
                            Senior
                            • 07-2002
                            • 14999

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                            Coś wątpię czy Piotrek miałby aż tyle etek ile napisał Becik bo musiałby mieć chyba 3 pod względem ilości zbiór etykiet niemieckich na świecie ale może to jakieś pozytywne zaskoczenie.
                            Uwierz mi - ma, tylko Piotrek nie bierze udziałów w ankietach, z tego co ja kojarzę pierwsze miejsce z Niemcami to zbiór liczący ponad 300 000 etykiet

                            aha, jeśli jesteś zainteresowany posiadam spis browarów niemieckich sprzed "nastu" lat wydany przez Ibv
                            Last edited by becik; 14-02-2010, 12:31.
                            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                            Comment

                            • grzeber
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2868

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                              Uwierz mi - ma, tylko Piotrek nie bierze udziałów w ankietach, z tego co ja kojarzę pierwsze miejsce z Niemcami to zbiór liczący ponad 300 000 etykiet

                              aha, jeśli jesteś zainteresowany posiadam spis browarów niemieckich sprzed "nastu" lat wydany przez Ibv
                              Wg ankiety Lucjana Bałtarowicza (lukiper) za 2007 rok, pierwsze miejsce w Polsce pod względem etykiet niemieckich ma właśnie Piotr Smogorzewski ale z liczbą 64728 etykiet.
                              pozdrawiam
                              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                              Comment

                              • etykieta
                                Senior
                                • 08-2005
                                • 180

                                #30
                                aha, jeśli jesteś zainteresowany posiadam spis browarów niemieckich sprzed "nastu" lat wydany przez Ibv[/QUOTE]

                                dzięki, jak najbardziej jestem zainteresowany poproszę na PW. na razie opieram się na spisach http://www.bierdeckelsammler.net/de/.../Deutschland/a , http://www.beerlabels.info/main.jsp?content=27832 i beerme.com choć za wiele tam nie ma. Z tego co pamiętam Ibv wydaje jakiś kwartalnik z birofiliami ale nie mam do tego tej literatury na razie dostępu. Kiedyś na giełdzie w Żywcu przeglądałem taki kwartalnik, było tam sporo wszystkiego w tym etykiet z podziałem na browary, gdzieś nawet miałem maila do pana Markusa Hilenbranda (o ile mnie pamięć nie zawodzi) który w ibv odpowiadał za kontakt z kolekcjonerami w sprawie etykiet, muszę go odszukać.

                                Drogi Arcie do stworzenia zbioru jeszcze bardzo daleka droga, bo na razie stoję dopiero krok za startem. Nie zastanawiałem się nad publikacją bo na razie nie ma co publikować. W miarę rozwoju projektu oczywiście liczę się z koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni dyskowej. Na razie założyłem maila i GG dla ułatwienia kontaktu, gdyby jakaś przyjazna dusza chciała coś podrzucić - są w opisie . Wasze

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎