Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwszy Chmiel, Żytnie Szemrane

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Pierwszy Chmiel, Żytnie Szemrane

    Jedyne żytnie jakie piłem, to własne, więc z nim będę porównywał piwo otrzymane od kentakiego na giełdzie w Żywcu.

    Piana: raczej skąpa, krótka, znika do zera. U mnie była bardziej obfita, ale też raczej nietrwała.
    Kolor: mocno mętne, taka trochę woda z gliniastej kałuży - u mnie identycznie
    Wysycenie: niskie, jak na ten styl chyba zbyt niskie, stąd skąpa piana.
    Zapach: typowo pszeniczny, z lekką nutą charakterystyczną dla żyta, aczkolwiek nie nazwałbym tego mitycznym aromatem ziemistym.
    Smak: głębiej odfermentowane od mojego, (moje chyba podpada już pod deserowe ); goryczka delikatna, taka weizenowa; konsystencja delikatnie kisielowata, podobnie jak u mnie; leciutka kwaskowość.
    Opakowanie: etykieta bardzo ładna, nawet na nią zagłosowałem w KEPD, aczkolwiek na butelce była na zwykłym białym papierze, zamiast na stylowym papierze pakowym. Niestety na fotce nie będzie etykiety, gdyż podarowałem ją biermannowi. No i chyba na etykiecie były ciekawe informacje, no ale trudno...

    Generalnie podczas degustacji odetchnąłem, bo piwo poza pewnymi różnicami jest bardzo podobne do mojego. To oznacza, że nie jest tak źle z moim roggenem, no chyba, że z kentakim zamkniemy tabelę.
    blog.kopyra.com
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    #2
    Rozlaliśmy w naszym domku w Neptunie 2 butelki do degustacji. Chyba za zimne podałem, ale z tą mętnością bym nie przesadzał. Nasze było porównywalne z weiznem a nie z Edim mętnym W smaku czuć było delikatne nuty jak z pszenicy, ale słabiutkie. Nie licząc jednego piwa domowego i jednego przemysłowego w tym typie nie miałem innego doświadczenia z tym gatunkiem. Pozostaje mi tylko oczekiwać na jakieś informacje co do w/w piw i pozyskiwać nowe wzorce. Nie wylałem i wypiłem

    Comment

    • kopyr
      Senior
      • 06-2004
      • 9475

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
      z tą mętnością bym nie przesadzał. Nasze było porównywalne z weiznem a nie z Edim mętnym
      Nie no EDI Mętne to jest klasa sama dla siebie. Konsystencją i barwą bardziej przypomina jogurt kawowy czy kakaowy, niż wodę z kałuży.
      blog.kopyra.com

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        #4
        Fotka:
        Attached Files
        blog.kopyra.com

        Comment

        • kentaki
          Senior
          • 10-2002
          • 452

          #5
          Właśnie otworzyłem sobie to piwko, moje jednak jest ustane, prosto z piwniczki.
          Kolor zdecydowanie jaśniejszy od tego na focie ( pewnie nie zbełtane), zloty z nutką miedzi jak na klasycznej pszenicy, klasycznie opalizuje.
          Zapach niestety słabiutki, może trochę bananowy.
          Piana słaba ale choć szybko opada zostawia cieniutki dywanik.
          Smak zdecydowanie bananowy z wyraźną kisielowatością pochodzącą od żyta ( zdecydowanie wyraźniejsza niż w Thurn und Taxis), delikatna goryczka, choć było bardzo delikatnie chmielone.
          Wysycenie słabe ale chyba raczej mieszczące się w stylu.
          Opakowanie, cóż zwykłe amatorskie (pewnie będzie na stronie sopisty)z minimum informacji, kapsel z odzysku
          Generalnie jestem trochę zawiedziony tym piwem, a to przede wszystkim za gehennę podczas filtracji i ogromny bałagan w kuchni, trochę niewcelowany kolor i Blg początkowe ( miało być ciemniejsze i treściwsze) no i efekt końcowy jest średni ale trudno tworzyć po omacku. Dziś degustowałem klasyczne żytnie Thurn und Taxis Roggen i mam już pewne przemyślenia na temat piw żytnich i tak łatwo się nie poddam.
          Moja recenzja Thurn und Taxis Roggen
          Dzięki za opinie

          Comment

          • kentaki
            Senior
            • 10-2002
            • 452

            #6
            Oto metryczka Jury VII KPD Żywiec 2009
            Roggenbier Żytnie Szemrane
            zakodowane jako IV-19 poległo w eliminacjach.
            Piwo bez gazu i piany, w którym trudno było doszukać się chmielu. Bardziej kwas chlebowy niźli piwo.
            No cóż co się nawarzyło trzeba wypić

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
              Generalnie podczas degustacji odetchnąłem, bo piwo poza pewnymi różnicami jest bardzo podobne do mojego. To oznacza, że nie jest tak źle z moim roggenem, no chyba, że z kentakim zamkniemy tabelę.
              No i wykrakałem, moje też nie przeszło do finału.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • MarcinKa
                Senior
                • 02-2005
                • 2729

                #8
                Piwo wymienione z kentakim na giełdzie w Żywcu. Butelka 0,5l. Moc 4,1%, ekstrakt 11,5. Kolor ciemny miodowo pomarańczowy. Piwo całkowicie mętne, nieprzejrzyste. Piana niewielka i szybko znikająca. Po chwili już jej właściwie nie było. Zapach ładny i intensywny. Czuć banany i brzoskwinie. Do tego jeszcze jakaś słaba niezidentyfikowana nutka. Wyczuwało się również drożdże. Smak zdecydowanie brzoskwiniowy. Lekka kwaskowość i słaby posmak goryczkowy na koniec. Piwo gęste, przypominało w konsystencji kleik. Wysycenie słabe. Mało co go było, to jedyny parametr który mi przeszkadzał. Opakowanie z ciekawą etykietą. Butelka zielona i kapsel z nadrukiem (Żywca Portera). Takie trochę robocze opakowanie. Piwo było dobre, ciekawe w smaku i z ładnym zapachem. Szkoda, że piana była słaba. A tak faktycznie jednak mankamentem był słaby gaz. Chyba, że to akurat moja butelka. Na ile to piwo było w kanonie Żytniego piwa? Tego nie wiem, bo było to moje pierwsze piwo z tego stylu.
                Dzięki kentaki
                Attached Files
                To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎