Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Koszty browarowania w Czechach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #31
    Przeczytaj jeszcze raz banaszek poprzedni post Hanki, bo widzę, że nic nie zrozumialeś i zaczynasz wybierać to co ci pasuje.

    Zwracam uwagę na słowa teraz też tak jest, ale jak się nie zarabia...
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • banaszek
      SłabyUżytkownik
      • 02-2005
      • 617

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
      Warto by poznać koszty mediów - prąd (lub gaz), woda, ścieki.
      No
      Cytat mój: Wyjaśniam - nie czekam na informacje "bo u nas to dużo a u nich tanio - ZUS, słód, woda, ścieki, podatek" tylko na dane "Zus=, słód=, woda=, ścieki=, podatek=". Jak ktoś odpisze i opisze to super. Jak nie, to znaczy, że wśród nas nie ma nikogo kto to umie albo umie i nie chce się podzielić wiedzą. Obie postawy rozumiem. Zadaję tylko pytania. Na razie odpisują osoby, które nie umieją tego opisać.


      Comment

      • banaszek
        SłabyUżytkownik
        • 02-2005
        • 617

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
        Przeczytaj jeszcze raz banaszek poprzedni post Hanki, bo widzę, że nic nie zrozumialeś i zaczynasz wybierać to co ci pasuje.

        Zwracam uwagę na słowa teraz też tak jest, ale jak się nie zarabia...
        Czytam jeszcze raz i... rozumiem jako napisano:
        W tym momencie też tak jest, ale jak się nie zarabia to i tak trzeba płacić tzw. minimum. W tym momencie po przeliczeniu na PLN wychodzi jakieś 800 zł.

        Ja zrozumiałem, że jak się nie zarabia (nie masz przychodu) to się płaci 800 PLN (na nasze). A Ty jak to zrozumiałeś?

        Ja nic nie zrozumiałem i zacząłem wybierać to co mi pasuje. A co mi pasuje?

        Mam propozycję. Odnoś się do rzeczy a nie do osoby. Poproszę.
        Może CzeskaHanka nam pomoże
        Last edited by banaszek; 26-01-2013, 18:25.


        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek Wyświetlenie odpowiedzi
          Ja zrozumiałem, że jak się nie zarabia (nie masz przychodu) to się płaci 800 PLN (na nasze). A Ty jak to zrozumiałeś?
          Ciężko się z tobą dyskutuje. Czeski ZUS się liczy od ZYSKU a nie od przychodu. To nie to samo!!!


          Jak widzę Czeski system podatkowy jest ukierunkowany aby wykazywać zysk. U nas jest odwrotnie, trzeba wykazywać jak najmniejszy.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • banaszek
            SłabyUżytkownik
            • 02-2005
            • 617

            #35
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
            Ciężko się z tobą dyskutuje. Czeski ZUS się liczy od ZYSKU a nie od przychodu. To nie to samo!!!


            Jak widzę Czeski system podatkowy jest ukierunkowany aby wykazywać zysk. U nas jest odwrotnie, trzeba wykazywać jak najmniejszy.
            Masz rację. Ciężko się ze mną dyskutuje.
            Z drugą sprawą też masz pewnie rację. Płaci się ZUS od ZYSKU. Ale mam na uwadze informację od Hanki. Jak nie zarabiasz to i tak płacisz minimum, w przeliczeniu na PLN 800.

            Do tego się nie odniosłeś ale ponownie odniosłeś się nie do przedmioty dyskusji tylko do mnie

            Nie widzę korelacji pomiędzy zyskiem a ZUSem w Czechach. Chwilowo. Nie przedstawiony został mechanizm.
            W Polsce tej korelacji nie ma. Masz firmę/działalność ->płacisz. W Czechach (jak czytam w postach Hanki i Twoich) ZUS jest minimum 800 PLN a wyżej (albo może niżej???) w zależności od ZYSKU. Potrafisz, jacerze, opisać mechanizm płacenia składek w Czechach? Jeśli nie to dziękuję za wniesienie wielu informacji do mojej wiedzy.

            Twoja wypowiedź (to w trybie edycji): Jak widzę Czeski system podatkowy jest ukierunkowany aby wykazywać zysk. U nas jest odwrotnie, trzeba wykazywać jak najmniejszy.

            No chyba właśnie nie... skoro ZUS u Czechów się płaci jako x% od zysku... To chyba się opłaca mieć najmniejszy zysk... Co? U nas zysk się wykazuje najmniejszy (no, nie wszyscy tak robią), żeby płacić niski PIT/CIT.
            Last edited by banaszek; 26-01-2013, 18:36.


            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #36
              Ja to inaczej rozumiem. Jak masz zysk to płacisz 14%, jak nic nie wykazujesz to bulisz 800zl. Czyli w twoim interesie jest wykazywać zysk i płacić 14%. Więc jest większa motywacja do pracy i zarabiania. U nas tej motywacji nie ma.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • banaszek
                SłabyUżytkownik
                • 02-2005
                • 617

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek Wyświetlenie odpowiedzi
                No chyba właśnie nie... skoro ZUS u Czechów się płaci jako x% od zysku... To chyba się opłaca mieć najmniejszy zysk... Co? U nas zysk się wykazuje najmniejszy (no, nie wszyscy tak robią), żeby płacić niski PIT/CIT.
                Przepraszam, nie zdążyłem edytować. Bo wprowadziłem Ciebie i czytelników w błąd.
                Piszesz o systemie podatkowym a ja nadal czepiam się ZUS. Bo o tym dyskutowaliśmy. I nadal się nie odniosłeś do tego co napisałem, przeszedłeś na PODATKI (jak rozumiem CIT/PIT/VAT).

                Faktycznie masz rację. Być może Czesi promują tych, którzy zarabiają więcej i wtedy się płaci mniejsze PODATKI od zysku (nie ZUS). Ale nie znam ich systemu podatkowego. Możesz więcej szczegółów na temat tego jak Czesi promują podmioty maksymalizujące zysk? To byłby ewenement.

                U nas się płaci podatki według reguły im więcej zarobiłeś (nominalnie) tym więcej płacisz podatków (nominalnie). A u Czechów?


                Comment

                • bayern71
                  Senior
                  • 06-2006
                  • 1004

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                  Ja to inaczej rozumiem. Jak masz zysk to płacisz 14%, jak nic nie wykazujesz to bulisz 800zl. Czyli w twoim interesie jest wykazywać zysk i płacić 14%. Więc jest większa motywacja do pracy i zarabiania. U nas tej motywacji nie ma.
                  No nie żartuj. Jak masz zysk to płacisz 14% ale nie mniej niż ca 800 PLN. Tak dobrze to nie ma.

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #39
                    Jak na razie to słabo wam idzie uzgodnienie zeznań w sprawie czeskiego ZUSu.

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      #40
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek Wyświetlenie odpowiedzi
                      Piszesz o systemie podatkowym a ja nadal czepiam się ZUS. Bo o tym dyskutowaliśmy. I nadal się nie odniosłeś do tego co napisałem, przeszedłeś na PODATKI (jak rozumiem CIT/PIT/VAT).
                      Nigdzie nie przeszedłem na podatki. Podatek od osób prawnych wynosi 19%. Nie mieszaj tego.

                      Cały czas mówimy o ZUS, który generuje najwięcej kosztów w Polsce co miesiąc.
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • bayern71
                        Senior
                        • 06-2006
                        • 1004

                        #41
                        Generalnie ta dyskusja idzie w złą stronę. Te 1000 zł polskiego ZUS dotyczy osób prowadzących własną działalność. Jak kogoś zatrudniamy (a jakoś nie wyobrażam sobie, żeby np. browar restauracyjny nie zatrudnił kilku kucharzy, kilku kelnerów i jeszcze trochę ludzi do innej obsługi - myślę teraz o takim warszawskim grill de brazil) to trzeba odprowadzać składki wg. stawek czyli:
                        emerytalna -19,52%
                        rentowa - 8%
                        zdrowotna - 9%
                        chorobowa - 2,45%
                        wypadkowa - zależy od historii ale koło 2%
                        fundusz pracy - 2,45%
                        FGŚP -0,1%
                        Wszystko od dochodu z umowy. Kelnerów można znaleźć tanio bo może to być student (czyli z części zwolniony) ale z kucharzem już tak łatwo nie pójdzie.
                        Do tego podatek 18% bo zakładam, że kokosów się nie płaci.
                        Ponadto ten 1000 Zusu to jest kwota minimalna. z tego składki emerytalnej 434 PLN czyli w sam raz dla przyszłych klientów opieki społecznej.

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          #42
                          Tu jest wszystko: http://praha.trade.gov.pl/pl/download/file/f,19816

                          A tu więcej: http://praha.trade.gov.pl/pl/przewod..._Czeskiej.html

                          bayern71, już nie wyskakuj z restauracyjnymi. Zaczeliśmy od małego browaru wioskowego, gdzie właściciel sam robi wszystko. Nie mieszaj.
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • PaPe
                            Senior
                            • 03-2005
                            • 176

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika banaszek Wyświetlenie odpowiedzi

                            Konkretnie poproszę. Bo na razie słyszę "rejestrują działalność w Czechach i tam płacą ZUS". Ile tego ZUSu? Na Litwie gość płaci (tak mówił) 500 PLN (łącznie z wynagrodzeniem dla pośrednika). U nas stawka minimalna za społeczne, zdrowotne i fundusz jakiś tam (rok 2012) to jakieś 1200 PLN. Ile u Czechów?
                            ..........
                            W Czechach (jak czytam w postach Hanki i Twoich) ZUS jest minimum 800 PLN a wyżej (albo może niżej???) w zależności od ZYSKU.
                            A kto dał Ci te informacje? Ja za grudzień płaciłem jakieś 950 zł.

                            Comment

                            • bayern71
                              Senior
                              • 06-2006
                              • 1004

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                              bayern71, już nie wyskakuj z restauracyjnymi. Zaczeliśmy od małego browaru wioskowego, gdzie właściciel sam robi wszystko. Nie mieszaj.
                              A to są takie w Polsce? Będzie analiza projektów sci-fi.

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                #45
                                Analizujemy dlaczego w Czechach powstają na wsiach małe browary a w Polsce nie i co jest tego przyczyną. Kumasz? Przeczytaj od początku wątek a nie wtryniaj się z jakimiś grilami.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎