Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak minął dzień?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • emes
    Nadszyszkownik Chmielowy
    • 08-2003
    • 4275

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
    ...Lat lotewski i lew bulgarski sa sztywno zwiazane z euro. ....
    Jak są sztywno związane z euro to jak mogą pójść w dół czy w górę w stosunku do euro ? Od kiedy to w ogóle jakaś waluta jest sztywno związana z euro, czy dolarem ? Takie przypadki, jeśli chodzi o dolary, były tylko w państwach komunistycznych w oficjalnym kursie banku państwowego, który nijak nie miał się do rzeczywistości i stąd zawód cinkiarza.
    Last edited by emes; 20-07-2009, 16:08.

    Comment

    • zgroza
      Senior
      • 03-2008
      • 3597

      Działa to tak, że bank centralny ustala kurs po którym skupuje/sprzedaje własną walutę. Jeżeli nadwyżka podaży lub popytu na daną walutę powoduje większe od dopuszczalnego odchylenia kursu walutowego od parytetu to bank centralny interweniuje, a jeżeli brak jest do tego środków to bank centralny ogłasza oficjalną dewaluację waluty własnej.
      Lotna ekspozytura browaru

      Też Was kocham.

      Comment

      • emes
        Nadszyszkownik Chmielowy
        • 08-2003
        • 4275

        Czyli nie mają sztywnego kursu swoich walut do euro, tylko STARAJĄ się go mieć. Kurs tych walut co wymieniałeś w stosunku do euro zazwyczaj codziennie się zmienia, rzadko bywa stały.

        Comment

        • zgroza
          Senior
          • 03-2008
          • 3597

          Nie, możesz mieć pewność, że za euro zapłacisz 0,702804 łata, + - 1%
          A w jak głębokim szambie siedzi Łotwa, można przeczytać http://fistfulofeuros.net/afoe/econo...u-loan-update/
          Last edited by zgroza; 20-07-2009, 19:53.
          Lotna ekspozytura browaru

          Też Was kocham.

          Comment

          • emes
            Nadszyszkownik Chmielowy
            • 08-2003
            • 4275

            Dajmy na to, że w kantorze w Polsce, Czechach czy Chorwacji będę chciał zamienić Łaty na euro. Prywatny kantor, bank będzie się trzymał tego sztucznego kursu dogorywającego w swojej głupocie ekonomicznej państwa ? Nie sądzę, natomiast jak pojadę na Łotwę i pójdę do jednego z głównych banków tego kraju, to zapewne tak jak piszesz, będzie taki kurs jaki sobie odgórnie wprowadzili i bezsensownie wyrównują bankom prywatnym utrzymywanie tego kursu. Tylko jak mogą zmusić np prywatny kantor na Łotwie, żeby sprzedawał po ustalonej cenie euro ? Przecież to musi być podparte jakimś przepisem odgórnym nie mającym nic wspólnego w podażą, popytem, wolnym rynkiem. Pachnie to komuną.
            Last edited by emes; 20-07-2009, 20:20.

            Comment

            • zgroza
              Senior
              • 03-2008
              • 3597

              Wręcz przeciwnie, sztywny kurs jest uznawany za rozwiązanie dość liberalne, ponieważ działa jak kiedyś parytet złota, pozbawiając rządu możliwości prowadzenia antycyklicznej polityki monetarnej, co w teorii ma dyscyplinować rząd fiskalnie.
              Nikt kantoru, nawet na Łotwie, do niczego nie zmusza. Po prostu bank centralny skupuję każdą ilość euro/sprzedaje każdą ilość euro po kursie urzędowym na rynku międzybankowym, przez co likwiduje zbędny popyt/zbędną podaż.
              Lotna ekspozytura browaru

              Też Was kocham.

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza Wyświetlenie odpowiedzi
                Dla przecietnego zachodniego inwestora nowe kraje UE sie zlewaja w jedno.
                Dla mnie to nowość, nie od wczoraj słyszę, ze inwestor zbuduje fabrykę w Słowacji, Rumuni, a nie w np Polsce bo jest to bardziej oplacalne, więc gdzie niby ta "jedność", o której piszesz?

                Nic mnie nie przekona, ze bułgarska lewa ma wpływ na kurs walut u nas. Ba, pamiętam przykład sprzed paru miesięcy gdzie węgierski forint leciał na łeb na szyję w stosunku do euro, a u nas kurs był stabilny.
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • grzeber
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 2869

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                  Dla mnie to nowość, nie od wczoraj słyszę, ze inwestor zbuduje fabrykę w Słowacji, Rumuni, a nie w np Polsce bo jest to bardziej oplacalne, więc gdzie niby ta "jedność", o której piszesz?

                  Nic mnie nie przekona, ze bułgarska lewa ma wpływ na kurs walut u nas. Ba, pamiętam przykład sprzed paru miesięcy gdzie węgierski forint leciał na łeb na szyję w stosunku do euro, a u nas kurs był stabilny.
                  Chodzi raczej o innego rodzaju inwestycje np. fundusze, giełda itp. Nie wiem Becik co oznacza to "parę miesięcy" ale u nas euro na przełomie roku też mocno poszło w górę. Częściowo było to właśnie spowodowane tym co działo się na Węgrzech.

                  Z tego co czytałem wygląda to tak: dla "zachodnich" instytucji finansowych Polska często istnieje jako składowa koszyka finansowego "Europa środkowo-wschodnia". Oprócz nas znajdują się w nim Węgry, Czechy. W momencie gdy w tych krajach dzieje się źle, inwestor sprzedaje swoje udziały w tym koszyku. Popyt nie nadąża za podażą i w związku z tym spadają kursy nie tylko Forinta czy Korony, ale i Złotego. Zatem mimo, iż u nas sytuacja jest ok także rykoszetem dostajemy za nie swoje winy.
                  pozdrawiam
                  www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                  Comment

                  • zgroza
                    Senior
                    • 03-2008
                    • 3597

                    Myślę, że do wypowiedzi Grzebera nie trzeba nic dodawać.
                    Lotna ekspozytura browaru

                    Też Was kocham.

                    Comment

                    • Maggyk
                      Szara Adminiscjencja
                      • 05-2004
                      • 5615

                      Wczoraj siedziba administracji została zaatakowana przez istną plagę komarów - efekt całe ściany w ciapki. Było ich pewnie coś około setki, jak nie więcej. Po godzinie biegania z klapkiem, w ruch poszła chemia, co poskutkowało licznymi trupami na wykładzinie (odpadały od sufitu). Pierwszy raz widziałam taki zmasowany atak.
                      Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                      Piwo domowe -
                      Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                      Reklama w BROWARZE
                      PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                      Comment

                      • ergie
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 1041

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                        Wczoraj siedziba administracji została zaatakowana przez istną plagę komarów - efekt całe ściany w ciapki. Było ich pewnie coś około setki, jak nie więcej. Po godzinie biegania z klapkiem, w ruch poszła chemia, co poskutkowało licznymi trupami na wykładzinie (odpadały od sufitu). Pierwszy raz widziałam taki zmasowany atak.
                        Na pocieszenie pomyśl coby było po zmasowanym ataku biedronek. Widziałem takie cuś w Rostocku. Wszystko ruchome w kolorze czerwonym: deptak, ławki, niekiedy drzewa i plaża brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
                        Last edited by ergie; 04-08-2009, 21:48.
                        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
                        ------------------------------------------------------------------
                        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23809

                          Odkurzaczem je! Odkurzaczem!
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • zgroza
                            Senior
                            • 03-2008
                            • 3597

                            Pokój jak i bagaż spakowane na Liechtenstein.
                            Rzecz jasna, gdyby nie rezerwa w podręcznym, 3 pary spodni "odłożone na bok" do zamkniętej na styk walizki by nie weszły.
                            Piwo na dziś http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=82192 ,
                            Lotna ekspozytura browaru

                            Też Was kocham.

                            Comment

                            • JAckson
                              Senior
                              • 05-2004
                              • 6122

                              Odebrałem na poczcie zdjęcie z powrotu znad morza. Cena 100-200zł i gratisowe 4 punkty. Żadnych punktów nie zbieram, więc mogę komuś oddać.
                              Last edited by JAckson; 02-09-2009, 18:48.
                              MM961
                              4:-)

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                Byłam u okulisty , po 15 latach, bo moje okularki, które używam w aucie w nocy i podczas deszczu zostały po wypadku w pszenicy pod Lwówkiem Śląskim

                                I zdziwko wielkie - dalej mam 0,5 na jednym, a 0,7 na drugim, a myślałam, że się pogorszyło
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎