Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ziemniak ziemniakowi nie równy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pankracy
    Senior
    • 10-2007
    • 2768

    Ziemniak ziemniakowi nie równy

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
    U nas nie ma czegoś takiego, handel piwem ma taki sam status jak handel ziemniakami.
    W Polsce też jest kiepsko z handlem ziemniakami.
    W Niemczech bardzo często na przykładowym straganie masz wyłożonych kilka odmian. Każda na oddzielnej kupce z szczegółowym opisem: cena, typ ziemniaków, nazwa odmiany, czasami kraj pochodzenia, przeznaczenie (np. napisane jest, że dane ziemniaki są do smażenia na oleju).
    W Polsce zwykle masz na straganie do wyboru "greckie" albo "krajowe". Próżno jednak szukać żeby kartofle były opisane wg odmiany, przeznaczenia. Na karteczce widzę zwykle cenę i napis "krajowe", albo "greckie". Dopiero po rozmowach ze sprzedawcami doszedłem, że pod tymi krajowymi ziemniakami w mojej okolicy występują zwykle tylko dwie odmiany Irga i Irys. A sam sobie wyszperałem, że nadają się głównie do gotowania.
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    #2
    Pankracy - masz rację, miałem to samo pisać o ziemniakach (Niemcy vs. Polska), ale uznałem, że to już zbyt daleko od tematu. Jedna odmiana nadaje się do zupy, inna jako danie drugie, jeszcze inna tylko na sałatki, a następna na frytki...
    A te nasze obecne odmiany ziemniaków to nadają się głownie... dla świnek. Przynajmniej te dostępne u mnie na straganach - od kilku lat w zasadzie tylko Orlik i Lord. Kiedyś były fajne odmiany Astry i Bryzy. ta pierwsza wyginęła, na drugą trzeba zapolować. A straganiarze oszukują co do odmian, albo sami nie wiedzą co sprzedają.
    I taka to jest wiedza w tym naszym niby ziemniaczanym społeczeństwie. Ale to samo dotyczy wielu dziedzin, także tej spożywczej, także tej piwnej...
    Last edited by Pendragon; 14-07-2012, 10:12.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • pioterb4
      Senior
      • 05-2006
      • 4322

      #3
      W Polsce też jest kiepsko z handlem ziemniakami.
      Nawet na to nie zwracałem uwagi, ale faktycznie masz rację. U mnie na rynku to wygląda tak, że jest kartka z napisem "ziemniaki" i podaną ceną. Jak klient podchodzi i się pyta czy jest Bryza to mu mówią, że jest, jak chce Orlika to dostaje orlika, a jak chce coś innego to też te same ziemniaki prędko zmieniają swoją kategorię
      Jakie osobliwe u nas w kraju raczej standardowe...
      Osobliwe w skali Europy, na naszym podwórku raczej standardowe. Ot, taki folklor.

      Comment

      • Gringo
        Senior
        • 07-2007
        • 2151

        #4
        Jeszcze OT w temacie ziemniaków.
        Jestem namiętnym oglądaczem Makłowicza, wcześniej jako PKRM a teraz Makłowicz w Podróży. Nie skłamię, ale chyba widziałem już z 5 odcinków w których głośno domaga się aby handlarze w Polsce stosowali nazwy odmian ziemniaków wraz z informacją o ich przeznaczeniu, póki co marny skutek to przyniosło, nawet w delikatesach, Bomi czy PiP, nie ma tak wyeksponowanych ziemniaków jak np na francuskich czy niemieckich straganach targowych. Każdy wie że taka i taka odmiana nadaje się na frytki a inna na puree.
        Last edited by Gringo; 14-07-2012, 14:04.

        Comment

        • Czapayew
          Senior
          • 10-2002
          • 1966

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
          Kiedyś były fajne odmiany Astry i Bryzy. ta pierwsza wyginęła, na drugą trzeba zapolować.
          Po Bryzę zapraszam do Zagłębia - nie ma z nią problemów m.in. na targowisku w Dąbrowie.
          "W winie jest mądrość, w piwie siła, a w wodzie są tylko bakterie"

          www.zamkoszlaki.com
          www.piwnekapsle.net

          Comment

          • darko
            Senior
            • 06-2003
            • 2078

            #6
            Wrócę do ziemniaków . Przede wszystkim sprzedawca na bazarze zazwyczaj nie wie jakie odmiany sprzedaje, często jego towar pochodzi już z drugiej albo trzeciej ręki. Opowieści o Orlikach i Irysach ja wkładam między bajki. Właściwie to ziemniaki przeznaczone do gotowania ze względu na barwę można podzielić na białe, popularne w dawnym zaborze rosyjskim, i żółte - lubiane w Galicji. Irga to odmiana biała, o czerwonawej skórce. Inne popularne odmiany to Lord, Denar oraz często spotykane bo dające duży plon Tajfun i Satina. Na tę pierwszą warto zwrócić uwagę, bo jest niezbyt smaczna ale daje 50 ton z hektara . Ziemniaki sałatkowe (np. Ditta) i frytkowe (np. Agria i czerwonoskóry Asterix) są raczej nie do kupienia na bazarze.

            Comment

            • tomolek
              Hophead
              • 05-2006
              • 1752

              #7
              Dobra to ja też o ziemniakach Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się dostać wymieszane co najmniej dwa gatunki ziemniaków. Praktycznie nikt u nas nie przywiązuje wagi do właściwego zastosowania poszczególnych odmian.
              www.ohbeautifulbeer.com

              www.mateuszdrozdowski.pl

              „Kwaśny Edi herbu Koreb

              Comment

              • Gringo
                Senior
                • 07-2007
                • 2151

                #8
                Wczoraj zostałem miło zaskoczony. Mianowicie w katowickim kerfurze, na stoisku z ziemniakami, podano informację o odmianach. M.in. do kupienia: Lord, Irga, Satina....
                Szkoda że nie ma jeszcze informacji o przeznaczeniu.
                Last edited by Gringo; 26-08-2012, 08:35.

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13949

                  #9
                  To ja ci powiem do czego przeznaczone są Lordy. Do d***

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika belfer102 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Portal z którego czerpię wiedzę na temt odmian to: www.ppr.pl ,i już nikt mnie nie oszuka na kartoflu!
                    No dobrze, ale gdzie tam tego szukać?

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • tomolek
                      Hophead
                      • 05-2006
                      • 1752

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika belfer102 Wyświetlenie odpowiedzi
                      także przyprawą typu wegeta dla podkreślenia smaku i barwy.
                      Z niekłamanym wręcz zachwytem czytałem Twoje posty, aż do tego momentu...
                      www.ohbeautifulbeer.com

                      www.mateuszdrozdowski.pl

                      „Kwaśny Edi herbu Koreb

                      Comment

                      • Pendragon
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 13949

                        #12
                        I żeby tak jeszcze można było zamawiać sobie po 5 kg każdej odmiany w sklepach internetowych
                        Od kilku lat mam stałego rolnika i jestem zadowolony, ale nigdy nie wiadomo, czy w którymś roku nie zasieje innej odmiany.
                        Nie cierpię odmian mokrych po ugotowaniu, dla mnie ziemniak musi być sypki, kruchy, suchy, czy jak to tam nazwać.

                        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                        Comment

                        • Pancernik
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 9729

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                          ...nigdy nie wiadomo, czy w którymś roku nie zasieje innej odmiany.
                          Ziemniaki, a także kartofle oraz pyry się SADZI!!!

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            #14
                            Niby to wiem, a taki babol

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • tomolek
                              Hophead
                              • 05-2006
                              • 1752

                              #15
                              Zlituj się, tak pięknie piszesz o tych kartoflach... Po co ta Vegeta?
                              www.ohbeautifulbeer.com

                              www.mateuszdrozdowski.pl

                              „Kwaśny Edi herbu Koreb

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎