Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Carahelle, carapilsy i inne carabzdury;-)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Makaron
    Senior
    • 08-2003
    • 2107

    #91
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
    Makaron, przeceniasz mnie. Nie znam się na każdym jednym słodzie produkowanym na świecie. Słody angielskie w zasadzie nie wychodzą poza Wyspy i nie wiem o nich zbyt dużo. Według mnie jednak, to słód pale jest odpowiednikiem pilzneńskiego, a słód mild - wiedeńskiego. I tutaj podobnie jak w moich powyższych dywagacjach, decyduje barwa. Oczywiście aby ją uzyskać trzeba "pogrzebać" w technologii słodowania. W przypadku słodów angielskich trudność jeszcze polega na tym, że na Wyspach jest trochę inny jęczmień i to pod względem odmian jak i klimatu. Zwykle jest bardzo niskobiałkowy, łatwo chłonie wodę i ma cienką łuskę.
    Oczywiście odmiany jęczmienia w smaku nie wyczujesz i trzeba pamiętać że słody w 90% sprzedaje się jako mieszankę odmian, bo dopiero to pozwala spełnić wymagania klientów we wszystkich parametrach. Podobnie jak nie robi się dokładnie słodów karmelowych osobno we wszystkich przedziałach barw. Robi się jaśniejsze i ciemniejsze, a jak trzeba, to znając ich barwę miesza się je tak, aby uzyskać wymaganą przez klienta.
    Pytałem by w UK jest tendencja sprzedaży słodu z informacją typu Maris Otter, Optic,Pear i Halcyon muszą być to markami słodowni, albo coś w tym stylu. Albo faktycznie brytyjczycy są jak zwykle inni.
    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

    Comment

    • wogosz
      Senior
      • 12-2005
      • 1007

      #92
      Większość browarów chce wiedzieć jakie odmiany wchodzą w skład sprzedawanego im słodu. Niektóre dokładnie określają jakie odmiany można dla nich używać i np. określają ile odmian może być max. w mieszance. Inni klienci odwrotnie; podają listę odmian, które nie mogą wchodzić w skład mieszanek dla nich. Są jeszcze tacy, których interesują tylko parametry, ale odmiany już nie.
      Z podanych przez Ciebie znam Optic (jary), bardzo krótko uprawiany na kontynencie, już chyba zaniknął całkowicie i Pearl (ozimy) odmiana stara, też chyba tylko uprawiana na Wyspach, jedna z pierwszych ozimych wykorzystywanych w browarnictwie. Pozostałych dwóch nie znam, ani nawet nie słyszałem.

      Comment

      • Robert13
        Senior
        • 04-2010
        • 899

        #93
        Czytam, czytam i doszedłem do wniosku, że różnorodność słodów karmelowych służy piwowarom domowym ułatwiając im osiaganie założonej barwy:
        Taki przykład:
        10kg pilznienskiego i 1kg karmelowego 30 EBC-da barwę złotą, 1kg karmelowego 50-70EBC -czerwoną..
        Analogicznie dla innego zasypu słodów podstawowych..
        Moim zdaniem ułatwia to zapamiętywanie schematów....

        Comment

        • Makaron
          Senior
          • 08-2003
          • 2107

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
          Większość browarów chce wiedzieć jakie odmiany wchodzą w skład sprzedawanego im słodu. Niektóre dokładnie określają jakie odmiany można dla nich używać i np. określają ile odmian może być max. w mieszance. Inni klienci odwrotnie; podają listę odmian, które nie mogą wchodzić w skład mieszanek dla nich. Są jeszcze tacy, których interesują tylko parametry, ale odmiany już nie.
          Z podanych przez Ciebie znam Optic (jary), bardzo krótko uprawiany na kontynencie, już chyba zaniknął całkowicie i Pearl (ozimy) odmiana stara, też chyba tylko uprawiana na Wyspach, jedna z pierwszych ozimych wykorzystywanych w browarnictwie. Pozostałych dwóch nie znam, ani nawet nie słyszałem.
          Jakby kogoś interesował temat odmiany Maris Otter małe conieco poniżej.
          Maris Otter został stworzony w 1966 z połączenia odmian Proctor i Pioneer. Odmiana została wyhodowana by otrzymać wysokiej jakości słód do użytku w browarnictwie, a w szczególności do produkcji tradycyjnych ale`i.
          Zalety odmiany:
          Dojrzewa szybko po zbiorze. Posiada cienka łuskę - nie występują problemy z absorpcją wody. Odmiana przy odpowiedniej uprawie daje ziarno o niskiej zawartości azotu. Ma reputację odmiany elastycznej i wybaczającej błędy.
          Uważa się, że nadaje piwu unikalny smak.

          Wolne tłumaczenie wycinków z http://en.wikipedia.org/wiki/Maris_Otter
          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

          Comment

          • wogosz
            Senior
            • 12-2005
            • 1007

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13
            10kg pilznienskiego i 1kg karmelowego 30 EBC-da barwę złotą, 1kg karmelowego 50-70EBC -czerwoną..
            Masz rację. Rozwijając dalej Twoją myśl, to taką samą barwę czerwonawą uzyskasz dając 96%pilzneńskiego i 4% karmelowego o barwie 170EBC. Różnica będzie jednak taka, że w pierwszym przypadku posmaki karmelowe raczej będą wyczuwalne (ok.10% zasypu), a w drugim przy 4% już prawdopodobnie nie. Taka zabawa kolorem i smakami.
            Jeżeli wyliczyłeś sobie że potrzebujesz do swego piwa określoną ilość słodu karmelowego o barwie np. 120EBC, a masz tylko słody 90EBC i 150EBC to śmiało zmieszaj je ze sobą pół na pół i będziesz miał karmelowy 120EBC dokładnie jak od producenta.

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #96
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
              Czy w swoim blogu (dopiero dziś trafiłem na adres tegoż w Twoim wątku), który przecież opiera się na surowcach ze sklepu CP też jesteś wstrzemięźliwa jak chodzi o cara..bzdury?
              Mógłbyś jaśniej, bo nie nadążam?
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #97
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                To chyba nigdy nie miałaś w łapkach świeżutkiego słodu czekoladowego. On naprawdę ładnie pachnie
                Chyba żartujesz. Miałam w łapkach ten słód nieraz, w tym też prosto od producenta. Nigdzie nie napisałam, ze nieładnie pachnie. Sód barwiący tez ładnie pachnie.
                Resztę już wyjaśnił Wogosz.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                Podobnie słód bisquitowy; tutaj wielu się narażę, ale nie ma ma nic wspólnego z ciasteczkami, tylko ma odzwierciedlać obrazowo ich barwę. Tutaj zgilotynują mnie wszyscy ci, którzy po użyciu tego słodu natychmiast wyczuwają posmaki biszkoptowe w piwie. Dla mnie to zwykła sugestia.
                A tutaj akurat się nie zgodzę, bo słód ten faktycznie pachnie herbatnikami - w "ślepym teście" rozpoznałbyś go natychmiast. Natomiast żeby w piwie ten aromat został wyraźny i czy to w ogóle możliwe - hm, spróbuję wykonać takie coś z dużą ilością tego słodu w zasypie i się zobaczy.
                Last edited by Marusia; 24-09-2010, 09:14.
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                  Masz rację. Rozwijając dalej Twoją myśl, to taką samą barwę czerwonawą uzyskasz dając 96%pilzneńskiego i 4% karmelowego o barwie 170EBC. Różnica będzie jednak taka, że w pierwszym przypadku posmaki karmelowe raczej będą wyczuwalne (ok.10% zasypu), a w drugim przy 4% już prawdopodobnie nie. Taka zabawa kolorem i smakami.
                  Jeżeli wyliczyłeś sobie że potrzebujesz do swego piwa określoną ilość słodu karmelowego o barwie np. 120EBC, a masz tylko słody 90EBC i 150EBC to śmiało zmieszaj je ze sobą pół na pół i będziesz miał karmelowy 120EBC dokładnie jak od producenta.
                  Ano właśnie. Chodzi też o smak karmelowy.
                  Nie korzystam z programów obliczających barwę, gdyż bardziej odpowiada mi układanie tego w głowie. Jest to przyjemniejsze.

                  Co powiecie na taki zasyp, jaki sobie ułozyłem:
                  60 litrów
                  -10 kg pilznienskiego
                  -5kg monachijskiego 10-24EBC
                  -2kg Specjal B 350EBC
                  i 0,2 kg jeczmienia palonego

                  Jako, że moja średnia wydajność 0,6 ładnie dzieli się przez 60 litrów, wiec łatwo wylicza sie baling który równy jest wadze słodów.

                  Czyli 60 litrów nastawu o sile 17 Blg...

                  Teraz. Czy wyjdzie z tego kolor ciemnoczerwony nieprzezroczysty? Czy tez czarny?

                  Ile nachmielić? Myślę o 100g Marynki w granulacie (połowa w 0 minucie, druga połowa w 15 minucie gotowania) by uzyskac średni poziom nachmielenia...
                  Last edited by Robert13; 24-09-2010, 14:51.

                  Comment

                  • Stasiek
                    Senior
                    • 02-2007
                    • 608

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Nie korzystam z programów obliczających barwę, gdyż bardziej odpowiada mi układanie tego w głowie. Jest to przyjemniejsze.
                    [...]
                    Teraz. Czy wyjdzie z tego kolor ciemnoczerwony nieprzezroczysty? Czy tez czarny?
                    Najpierw piszesz, że lubisz to sobie układać w głowie a potem się pytasz jaki to da kolor?
                    Wklepałem te dane do arkusza i wyszedł mi kolor ok 26-29IBU. Koźlak ma wg BJCP 14-22, Stout >30. Tak więc wygląda na to, że kolorystycznie będzie mu bliżej do stouta. Tylko kolorystycznie, bo oczywiście stoutem przy takim zasypie to nie będzie...

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi

                    Ile nachmielić? Myślę o 100g Marynki w granulacie (połowa w 0 minucie, druga połowa w 15 minucie gotowania) by uzyskac średni poziom nachmielenia...
                    Ten sam arkusz mi podpowiada, że przy założeniu 9% a-k da to prawie 40IBU. To jest raczej wysoki, a nie średni poziom nachmielenia. Aczkolwiek przy 17blg powinno być ok.
                    Last edited by Stasiek; 24-09-2010, 15:47.

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      Dziękuję.
                      Ano widzisz, lubie układać sobie w głowie, a tym bardziej lubię gdy arkusz potwierdza mój cel: nieprzezroczysto ciemno czerwone, w smaku słodowo-karmelowe złamane w dalszej połowie mocną goryczką, a w tle lekka zbożowa wytrawność na mocnej podbudowie etanolu. Drożdze: płynne IRA

                      Roboczo nazwałem je: BYCUŚ

                      Bez bicia przyznam się, że miałem wsypac połowe słodów karmelowych i patrzec na kolor brzeczki, by ewentualnie dosypać je w trakcie zacierania na bieżąco oraz powaznie dumałem, czy aby 100g Marynki nie zastapić 100g Lubelskiego, ale doszedłem do wniosku na podstawie dotychczasowych warzeń, że do mocnych piw bardziej pasuje Marynka.

                      Comment

                      • Robert13
                        Senior
                        • 04-2010
                        • 899

                        Bycuś.

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek Wyświetlenie odpowiedzi
                        Najpierw piszesz, że lubisz to sobie układać w głowie a potem się pytasz jaki to da kolor?
                        Wklepałem te dane do arkusza i wyszedł mi kolor ok 26-29IBU. Koźlak ma wg BJCP 14-22, Stout >30. Tak więc wygląda na to, że kolorystycznie będzie mu bliżej do stouta. Tylko kolorystycznie, bo oczywiście stoutem przy takim zasypie to nie będzie...


                        Ten sam arkusz mi podpowiada, że przy założeniu 9% a-k da to prawie 40IBU. To jest raczej wysoki, a nie średni poziom nachmielenia. Aczkolwiek przy 17blg powinno być ok.
                        Jeszcze dodam, że w CP podaja dla Marynki 6% a-k, czyli jednak wyjdzie średni poziom nachmielenia, czyli mozna smialo wrzucić cały chmiel na jeden raz, albo tak 2/3.
                        Może jeszcze ujmę -tak na oko- pół kolograma słodu karmelowego (350EBC) by mi nie wyszedł całkiem czarny, tylko po środku pomiedzy stoutem a koźlakiem..

                        W sumie wszystko sie zgadza z moimi pierwotnymi planami.

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Dziękuję.
                          Ano widzisz, lubie układać sobie w głowie, a tym bardziej lubię gdy arkusz potwierdza mój cel: nieprzezroczysto ciemno czerwone,

                          Nikt nie powiedział, że będzie ciemno czerwone.
                          Po drugie, dlaczego oczekujesz, że ktoś za ciebie będzie wklepywać w programy i sprawdzać za ciebie?

                          Po trzecie, załóż swój watek o warzeniu a nie zaśmiecaj tego.
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13950

                            A można wiedzieć co to za arkusz? Prywatny czy ogólnodostępny?
                            Last edited by Pendragon; 24-09-2010, 16:44.

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                              Mógłbyś jaśniej, bo nie nadążam?
                              Patrząc po ostatnich wpisach na browar.biz w Twoim wątku nie używasz zbyt dużej palety słodów cara-. Pytanie, czy także w tych które warzysz "służbowo", też wstrzymujesz się od ich używania?

                              Comment

                              • wogosz
                                Senior
                                • 12-2005
                                • 1007

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                                A tutaj akurat się nie zgodzę, bo słód ten faktycznie pachnie herbatnikami
                                Wszystko to "wsio ryba". Dlaczego na chlebie jest skórka a miąższ zupełnie inny, skoro do pieca wsadziliśmy kęs jednolitego ciasta? Nie będę pisał, bo przecież wiesz. Podobnie w herbatnikach, chociaż dużo mniej, bo temperatury niższe. Brązowienie nieenzymatyczne w przemyśle spożywczym to ogromny temat. Równie dobrze możemy powiedzieć, że słód monachijski to słaby herbatnikowy. To tylko kwestia nazwy, a dla mnie barwy.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎