Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zatrzymana fermentacja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • markx
    Junior
    • 09-2009
    • 15

    Zatrzymana fermentacja

    Witam.
    Nastawiałem swoje pierwsze piwo z brewkita Irish South. Piwo ładnie fermentatowalo przez 1 dzień w temperaturze 24 stopni. Problem w tym, że chciałem dobrze i próbowałem obniżyć temperaturę o 2 stopnie. Na noc uchylił okno w okolicach fermentatora. Dzisiaj o 5:30 piwo miało 18 stopni i jeszcze bulkało, tyle ze wolniej. Teraz o godzinie 8 przestało. Bulka tylko jak się naciśnie na dekiel. Pytanie czy mam już po zawodach ;( Czy po podniesieniu temperatury drożdże wznowia pracę?
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    Może już drożdże wszystko zżarły?
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • markx
      Junior
      • 09-2009
      • 15

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
      Może już drożdże wszystko zżarły?
      Nie mierzyłem. Nie za szybko ta fermentacja?

      Comment

      • markx
        Junior
        • 09-2009
        • 15

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika markx Wyświetlenie odpowiedzi
        Nie mierzyłem. Nie za szybko ta fermentacja?
        Dokonałem pomiaru. 5blg

        Comment

        • Ronoaro
          Senior
          • 04-2013
          • 160

          #5
          Daj spokój drożdżą, sprawdź blg za parę dni. Wiem i rozumiem, że pierwsze piwo i korci jak nie wiem, ale by wszystko poszło gładko i elegancko, a efekt był zadowalacjący trzeba uzbroić się w cierpliwość... i dbać o sterylność.

          Comment

          • markx
            Junior
            • 09-2009
            • 15

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ronoaro Wyświetlenie odpowiedzi
            Daj spokój drożdżą, sprawdź blg za parę dni. Wiem i rozumiem, że pierwsze piwo i korci jak nie wiem, ale by wszystko poszło gładko i elegancko, a efekt był zadowalacjący trzeba uzbroić się w cierpliwość... i dbać o sterylność.
            Podsumowanie
            1. Piwo nastawione w środę 30.09 bulgotało przez jeden dzień (24 stopnie)
            2. Piątek rano piwo przestało bulgotać, a temperatura w fermentatorze spadła z 24 do 18 stopni (otwarte okno przy fermentatorze). Temperatura podniesiona z powrotem do 24.
            3. Piatek i sobota BLG 5
            4. Niedziela próbowałem zrobić restart. Kupiłem drożdże GO-02, wlałem do 100 ml wody ok 30 stopni, poczekałem 15 minut, zrobiła się lekka piana, wlałem do fermentatora i porządnie zamieszałem.
            4. Dzisiaj 6 dzień od początkowego nastawienia zmierzyłem BLG i od soboty (felernego dnia jak spadła temperatura do 18 stopni), aż do dzisiaj BLG spadło jedynie do ok 4-4,5.

            Nie wiem co o tym sadzić, a przede wszystkim nie wiem co dalej :/

            1. Trzymać jeszcze kilka dni w fermentatorze?
            2. Przelewać do butelek?
            3. Przelać na cicha?
            4. Wylać ?

            Dodam, ze piwo raczej nie jest zepsute. Sterylność podczas pomiarów i innych oczywiście zachowana.

            Piwo to brewkit coopers irish sout + płynny ekstrakt ciemny

            Mam jeszcze jedno pytanie. Na cukromierzu oprócz BLG jest jeszcze skala "Potencjalny alkohol" Im niższe BLG, tym niższy poziom %. Przykładowo BLG 5=2,5% alkoholu. Nie powinno byc odwrotnie? Im niższe BLG, tym wyższy poziom%?
            Last edited by markx; 06-10-2015, 23:13.

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23811

              #7
              Po pierwsze, za bardzo panikujesz, ale to normalne i Ci przejdzie po którejś warce

              Dodatkowe drożdże były zbędne.

              Nie podałeś albo nie znalazłem w Twym wpisie ballingu początkowego przed fermentacją.
              Sprawdź czy ballingometr skalibrowany właściwie tj. że w wodzie 20*C pokazuje 0*BLG

              Skala z potencjalnym alkoholem wskazuje ile potencjalnie alkoholu uzyskałbyś po fermentacji z ballingu początkowego, to jest zresztą bardzo szacunkowe bo i w brzeczce nie ma tylko i wyłącznie cukrów fermentowalnych.
              Last edited by ART; 07-10-2015, 07:30.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • markx
                Junior
                • 09-2009
                • 15

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                Po pierwsze, za bardzo panikujesz, ale to normalne i Ci przejdzie po którejś warce

                Dodatkowe drożdże były zbędne.

                Nie podałeś albo nie znalazłem w Twym wpisie ballingu początkowego przed fermentacją.
                Sprawdź czy ballingometr skalibrowany właściwie tj. że w wodzie 20*C pokazuje 0*BLG

                Skala z potencjalnym alkoholem wskazuje ile potencjalnie alkoholu uzyskałbyś po fermentacji z ballingu początkowego, to jest zresztą bardzo szacunkowe bo i w brzeczce nie ma tylko i wyłącznie cukrów fermentowalnych.

                Pokazuje zero (dokladnie mialem 21 stopni). Wiem, ze troche panikuje ale HELP nie wiem co robic dalej. BLG poczatkowe ok 10-11

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23811

                  #9
                  Ja bym przelał jutro czy pojutrze na cichą i sprawdził po 7-10 dniach co tam hula w ballingu.

                  Jak się obawiasz granatów, można zrobić test szybkiego odfermentowania, tj. odlej sobie przy okazji ww. do zdezynfekowanego naczynia (butelka, słoik) tak z 1/4l, przykryj szczelnie folią alu i postaw w miejsce gdzie jest ze 25-30*C , sprawdź balling po jakiś 2-3 dniach.
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • markx
                    Junior
                    • 09-2009
                    • 15

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja bym przelał jutro czy pojutrze na cichą i sprawdził po 7-10 dniach co tam hula w ballingu.

                    Jak się obawiasz granatów, można zrobić test szybkiego odfermentowania, tj. odlej sobie przy okazji ww. do zdezynfekowanego naczynia (butelka, słoik) tak z 1/4l, przykryj szczelnie folią alu i postaw w miejsce gdzie jest ze 25-30*C , sprawdź balling po jakiś 2-3 dniach.
                    Tak zrobie. Akurat kupie fermentator, to gdzies w czwartek przeleje. Drugi lepiej z kranikiem, czy tez bez?

                    Comment

                    • jancewicz
                      Member
                      • 09-2015
                      • 34

                      #11
                      Jak pierwszy masz bez kranika to drugi z kranikiem. Będzie łatwiej butelkować po cichej....

                      Comment

                      • m2200
                        Senior
                        • 10-2013
                        • 223

                        #12
                        Ja zacząłem używać fermentorów z kranikiem (fermentacja burzliwa i cicha). Miałem już dosyć zaciągania przez rurkę. Za dużo z tym problemu. Kranik ułatwia sprawę.

                        No i rzeczywiście - panika nie jest wskazana Ale każdy musi przez to przejść.
                        Nie samym piwem żyje człowiek ale...

                        Comment

                        • markx
                          Junior
                          • 09-2009
                          • 15

                          #13
                          No to jeszcze poradźcie jak przelać na cichą żeby piwo się nie zaraziło?

                          Drugi fermentator + rurka do przelewania dezynfekujemy.
                          Otwieramy baniak z piwem, wsadzamy rurkę tak żeby nie zaciągało syfu z dołu, wyparzamy pychol i zaciągamy, drugi koniec do drugiego baniaka na dno i sie leje. Zamykamy, rurka. Wsystko ?

                          Comment

                          • JohanMichal
                            Junior
                            • 09-2015
                            • 2

                            #14
                            Jak wyparzasz pychol?

                            Comment

                            • jancewicz
                              Member
                              • 09-2015
                              • 34

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JohanMichal Wyświetlenie odpowiedzi
                              Jak wyparzasz pychol?
                              NaOH? Piro?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎