Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Komentarze do przewodnika: Browarnictwo amatorskie w browar.biz

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ushi
    Senior
    • 03-2010
    • 148

    #46
    Woda. Do warzenia Stouta szczególnie dobrze nadaje się woda o dużej zawartości wodorowęglanu wapnia (twarda, o tzw. twardości przemijającej).

    Takie herezje należy palić.

    Twardość przemijająca czy węglowa to parametr, może ona być wyrażana w stopniach u nas najczęściej w stopniach niemieckich *n twarda czyli powyżej ok 10-15*n poza tym nie ma chyba mowy o zakwaszeniu brzeczki do ph 5-5,5 przy twardości rzędu 15* wynika to z alkalicznego charakteru wapnia i raczej obojętnego magnezu.Przynajmniej w akwarystyce nie idzie to w parze.Woda miękka jest najczęściej kwaśna, a twarda zasadowa lub obojętna.Nie widziałem jeszcze twardej kwaśnej wody.

    Więc jeżeli już, to... o wysokim stopniu tw. przemijającej...

    Sprawa nr 2 to natlenianie gorącej brzeczki, w wyższych od 25*C temperaturach tlenu rozpuszcza się całe g i natlenianie brzeczki górnej fermentacji ma się chyba nijak do prędkości namnażania drożdży.

    No i kolejna sprawa to kwestia dezynfekcji.
    Pozwolę sobie wkleić taki cytat jako,że normy trzeba sobie wykupić a tu jest podana ilość bakterii w 1m2
    "W 2001 roku prowadzono mikrobiologiczny monitoring powietrza w celu określenia źródeł i poziomu emisji niektórych drobnoustrojów na terenie Bydgoszczy i Torunia. Badania wykonywano w oparciu o Polską Normę PN - 89/ Z- 04111/01,02,03. Według tej normy zawartość bakterii w ilości do 1000 w m3 kwalifikuje powietrze jako czyste, od 1000 do 3000 bakterii w m3 jako średnio zanieczyszczone, a powyżej 3000 bakterii w m3 za silnie zanieczyszczone. Badania wykonywano metodą zderzeniową, wykorzystując mikrobiologiczny próbnik powietrza MAS - 100."

    I co napowietrzać? Jak mają się nie dostać do fermentora "złe , niedobre bakcyle"
    Dlatego uważam, że owszem myć ace , clorox ,oxy bóg wie czym, ale bez przesady.Zakrywając fermentor zamykamy parę litrów powietrza i kilkaset mikrobów.
    Może z tego mr.Seta zrobi użytek i coś porawi, a jak nie to usuńcie.
    Nie mam doświadczenia w piwowarstwie(1 warka w burzliwej), ale odrobina teorii nie zaszkodzi.

    Comment

    • ushi
      Senior
      • 03-2010
      • 148

      #47
      A za robotę Sety gratulacje, mi bardzo pomogło i pomaga, i na pewno jeszcze nie raz pomoże.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23805

        #48
        Może rozpisz nieco kwestię nr 2, bo trudno połapać się o co Ci chodzi.
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • ushi
          Senior
          • 03-2010
          • 148

          #49
          Spotkałem się gdzieś z opisem,że niektórzy natleniają brzeczkę w czasie chłodzenia mieszając ją, chyba jak już to po. Mieszanie gorącej nie natleni jej, no ale szybciej ostygnie, więc chyba warto.

          Comment

          • ushi
            Senior
            • 03-2010
            • 148

            #50
            www.akwarium.net.pl/adv/tlen.htm

            Comment

            • mk_kowal
              Member
              • 04-2009
              • 39

              #51
              Po prostu wiedza w pigułce.

              Comment

              • gubik
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 06-2010
                • 111

                #52
                Pigułka pigułką... Co jakiś czas próbuję ją przełknąć w całości (tzn. dołknąć ), ale to nie takie hop-siup Pozdrawiam Seta, bardzo dobry pomysł dla takich żółtodziobów jak ja !!!

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎