Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chmielnik

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • endrio
    PremiumUżytkownik
    • 10-2004
    • 222

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
    A jak tam z dojrzałością chmielu w innych częściach kraju?
    Właśnie z tym mam największy problem.
    Po czym poznajecie, że chmiel jest już dojrzały?
    Wiem,że powinien po sciśnięciu szeleścić pod palcami, ale to wystarczy jako oznaka dojrzałości?
    Czy powinien już posiadać namiastkę zapachu suszonego chmielu?
    W ubiegłym roku w czasie zbioru i po suszeniu nie wykazywały szyszki żadnych intensywniejszych zapachów i nie użyłem ich.

    Comment

    • Wielki_B
      Senior
      • 02-2005
      • 1968

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika endrio
      Właśnie z tym mam największy problem.
      Po czym poznajecie, że chmiel jest już dojrzały?
      Wiem,że powinien po sciśnięciu szeleścić pod palcami, ale to wystarczy jako oznaka dojrzałości?
      Czy powinien już posiadać namiastkę zapachu suszonego chmielu?
      W ubiegłym roku w czasie zbioru i po suszeniu nie wykazywały szyszki żadnych intensywniejszych zapachów i nie użyłem ich.
      Mój chmiel uprawiany jest u znajomego; nawet go (chmielu) nie widziałem. Zbiór nastąpił w sobotę, a miał byc w piatek lecz wtedy non stop lało. Ponoc szyszki zaczynały "szeleścic" na początku tygodnia, ale jak zaczęło padać, to oczywiscie stały się mokre.
      Po zerwaniu suszyłem to do dzisiaj w piekarniku z właczonym termoobiegiem w temp. 30-60 st. C. Raz się zapomniałem i szyszki suszyły sie w 100 st.C. No i ta partia (zapakowana osobno) jest bardziej żółto-rdzawa, niz zielona.

      Zapach: szyszki zeszłoroczne (w pierwszym roku, kiedy zostały nasadzone) po wysuszeniu pachniały sianem. Też ich nie użyłem do piwa. W tym roku, przed wysuszeniem - znowu siano. Ale po wysuszeniu jest już aromat chmielowy, znany nam z kupowanych torebek. Tak to chyba Endrio ma być. No, może jednak ktos tu zabierze głos o większym doświadczeniu?

      Miałem Marynke, Lubelski i Lomika. Lubelski szlag trafił, bo obumarł i wydał mi tylko 50 g wysuszonych szyszek. Marynka dała 0,5 kg. A Lomik 0,7 kg.

      Comment

      • Maidenowiec
        Senior
        • 07-2004
        • 2287

        Właśnie jak ze zbiorem, ściąć w cholerę całą roślinę czy z pietyzmem zbierać pojedyńczo szyszeczki złotym sierpem?
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • Wielki_B
          Senior
          • 02-2005
          • 1968

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
          Właśnie jak ze zbiorem, ściąć w cholerę całą roślinę czy z pietyzmem zbierać pojedyńczo szyszeczki złotym sierpem?
          Hmm.. chmiel to nie jabłoń

          Comment

          • endrio
            PremiumUżytkownik
            • 10-2004
            • 222

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
            Zapach: szyszki zeszłoroczne (w pierwszym roku, kiedy zostały nasadzone) po wysuszeniu pachniały sianem.
            Moje dokładnie tak samo pachniały- siano.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
            W tym roku, przed wysuszeniem - znowu siano. Ale po wysuszeniu jest już aromat chmielowy

            Wczoraj i dziś u mnie ciągle pada, ale jak tylko trochę obeschnie to biorę się za zbieranie szyszek.

            Comment

            • endrio
              PremiumUżytkownik
              • 10-2004
              • 222

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rozbor
              Niestety moją dwuletnią plantacyjkę zatakowała jakaś zaraza. Liście dziurawe, żółte, szyszek brak, a pędy wspięły się na zaledwie 1,5 m.

              Miejmy nadzieję, ze w następnym roku pędy odbiją i będzie z nich wspaniała plantacja.

              Wydaje mi się, że miałem u mnie początki czegoś podobnego- żółkły liście , a na zielonych liściach zaczęły się pojawiać dziury. Szukałem jakiegoś oprysku i użyłem środka grzybobójczego Euparen Multi 50 WG.
              Wydawało mi się, że po zastosowaniu choroba ustawała, ale był jej nawrót i powtórzyłem oprysk.
              Z tego co gdzieś wyczytałem oprysk grzybobójczy powinno się stosować kilkukrotnie w czasie wegetacji i to profilaktycznie bez czekania na objawy jakielkolwiek choroby.

              Comment

              • bogdan62
                Senior
                • 10-2004
                • 173

                proponuję w przyszłym roku wykonać opryski na przędziorki, u mnie to poskutkowało. Ponadto Euparen jest skuteczny na pleśnie, lepiej użyć inny środek grzybobójczy.

                Comment

                • Maidenowiec
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 2287

                  Z deczka mi dzisiaj ciśnienie się podniosło przy chmielobraniu. W zasadzie z 8 sztobrów tylko 3 wykiełkowały, z czego zebrałem plon tylko z Marynki. Z Lubelskim coś się stało i robactwo go oblazło. W szyszkach zagnieździły się mrówki, biedronki i skorki. Zaiste ciekawe.
                  Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                  Thou shallt not spilleth thy beer!

                  Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                  Comment

                  • huanghua
                    Senior
                    • 10-2005
                    • 1910

                    Czy oprysk preperatem grzybobójczym może mieć wpływ na tempo (intensywność) fermentacji brzeczki chmielonej takim chmielem?
                    ... takie moje nocne dywagacje...
                    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      Nie sądzę. Chmiele przemysłowe sprzedawane w Polsce na pewno były pryskane nie raz, a piwo fermentuje.

                      Comment

                      • Maidenowiec
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 2287

                        Od przyszłego roku na pewno wprowadze oprysk.
                        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                        Thou shallt not spilleth thy beer!

                        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                        Comment

                        • darko
                          Senior
                          • 06-2003
                          • 2078

                          Na forum znalazłem taki link, jest tam cos o chorobach:

                          Comment

                          • huanghua
                            Senior
                            • 10-2005
                            • 1910

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko
                            Nie sądzę. Chmiele przemysłowe sprzedawane w Polsce na pewno były pryskane nie raz, a piwo fermentuje.
                            OK, rozumiem. Ale oprysk robiony "na oko" to co innego niż przemysłowa produkcja z właściwie dobranym preparatem.
                            W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                            Comment

                            • darko
                              Senior
                              • 06-2003
                              • 2078

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua
                              OK, rozumiem. Ale oprysk robiony "na oko" to co innego niż przemysłowa produkcja z właściwie dobranym preparatem.
                              Dlatego trzeba dokładnie czytać instrukcje preparatu Pewnie są jakieś uniwersalne preparaty.

                              Comment

                              • Czes
                                PremiumUżytkownik
                                • 06-2001
                                • 752

                                Wg wstępnych analiz ogłoszonych na sesji chmielarskiej w ramach Chmielaków w Krasnymstawie, tegoroczne zbiory nie są rewelacyjne: niższe od przeciętnych plony (co nas mało dotyczy), ale i raczej niska zawartość alfa-kwasów.
                                Dla odmiany "Lubelski" można orientacyjnie przyjąć 3% alfa, dla "Marynki" 6-7 %.
                                O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎