Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Woda do warzenia - czy taki skład będzie odpowiedni?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
    ... Ale anglicy to jedyne piwa, które powinno się bezwzględnie burtonizować ...
    Bezwzględnie należy burtonizować jedynie klony piwa z Burton, londyńskich i większości innych angielskich nie trzeba i wręcz nie powinno.

    Comment

    • seniorroberto
      Member
      • 12-2008
      • 41

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
      Porównanie w warunkach domowych jest bardzo trudne. Chyba, że zrobisz 3 warki "z" i 3 "bzz". Jest tyle rzeczy, które mogą mieć wpływna smak piwa...

      Sypię gips bo mam - przyjmuję "na wiarę", że to coś daje; z drugiej strony gdybym nie miał też robiłbym angliki.
      Podejrzewam nieśmiało, że każdy z nas ma rację.... nie jestem ortodoksem (wiedzy piwnej za mało...) więc zbieram doświadczenia na własnej skórze. Póki co - nie zrobiłem jeszcze piwa, którego nie wypiłbym z przyjemnością... no! może stout owsiany z BA wzbudził moje lekkie zdziwienie (przegazowałem ewidentnie) brakiem treściwości ale to mogły być jeszcze inne moje błędy, których istoty dotąd nie zgłębiłem...(o kurde!...) ale też nie znam smaku "wzorcowego".
      Dzięki za głos!

      Comment

      • seniorroberto
        Member
        • 12-2008
        • 41

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
        Bezwzględnie należy burtonizować jedynie klony piwa z Burton, londyńskich i większości innych angielskich nie trzeba i wręcz nie powinno.
        Krzysiu, zerknij (może zerknąłeś już) na poczatek wątku, gdzie zamieściłem fotę ze składem (przybliżonym) wody... robiłbyś coś z tym? mnie "podchodzą" męskie smaki PA, IPA... więc robię je najczęściej gipsem posypując, przerywając jeno dunkelweizenem....

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #19
          Woda z Burton:
          Ca: 294 mg
          Mg: 24
          Na: 24
          siarczany: 800
          węglany: 200
          chlorki: 36

          woda z Monachium:
          Ca: 75
          Mg: 18
          Na: 2
          węglany: 180
          siarczany: 120
          chlorki: 60

          Jak widać, są to wody znacznie twardsze. Na tej z fotki można robić wszystko, ale najbardziej zbliżona jest do wody do pilsa. Do piw angielskich sypanie gipsu i kredy jest jak najbardziej wskazane. Jeszcze bardziej stylowe będzie dodatnie gotowych tabletek "Burton" lub "Epsom".

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
            Do piw angielskich sypanie gipsu i kredy jest jak najbardziej wskazane.
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
            Bezwzględnie należy burtonizować jedynie klony piwa z Burton, londyńskich i większości innych angielskich nie trzeba i wręcz nie powinno.
            Możesz to mi laikowi wyjaśnić?
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • seniorroberto
              Member
              • 12-2008
              • 41

              #21
              Dzięki!

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                Możesz to mi laikowi wyjaśnić?
                Bardzo proszę. Woda z Burton ma specyficzny skład chemiczny (bardzo wysoką twardość siarczanową) i jak łatwo się domyślić, występuje w Burton, a nie w Londynie. W Londynie woda ma inny skład chemiczny, o dużo niższej zawartości jonów siarczanowych i wapniowych.

                Idąc dalej, woda z Burton jest używana do produkcji piwa z Burton. Jeśli więc ktoś chce robić klony piwa z Burton, powinien wodzie nadać taki właśnie skład chemiczny, a nie na przykład skład wody z Kielc. I analogicznie, warząc piwa londyńskie, dobrze jest naśladować skład wody z Londynu, a nie z Burton czy z Biedronki.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎