Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warzenia Dyczkina

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • dyczkin
    replied
    Modern bitter

    Zajrzałem właśnie do fermentatora. Piana przebiła się przez pozostałości po chmieleniu Zapach to istna poezja chmielu
    Przy okazji spróbowałem kolejnego bączka mojej pierwszej warki, który okazał się po prostu kiepski. Piana mizerna, piwo lekko wodniste. to nie tak miało być
    Pamiętam gdy piłem pierwsza buteleczkę piwa, które nie było na cichej, tam piana była gęsta i została do samego końca a sam smak był o wiele bardziej wyraźny.
    Postaram się nie próbować za często piwa, przynajmniej na razie.
    Pozdrawiam piwoszy

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Ciężko ocenić ile już odfermentowało, przy 24*C na starcie może już być po burzliwej. Jedynie pomiar BLG zostaje, zobaczyć też ciężko przez ten chmiel. Pobierz próbkę (sterynie) przy okazji będziesz mógł ocenić nie tylko BLG

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Khan Wyświetlenie odpowiedzi
    W mordę.. patrząc na fotkę.. to będzie ekstremalnie chmielowy bitter to..... nie wygląda na 25g plus 30 g granulatu (szczególnie, że jest w fermentorze jakieś 15 l brzeczki ---- >>solidnie nachmielone))))

    Ale bitter ma być chmielowy!!!
    Piszę prawdę. Reszta Cascade miała być na zimno. W związku z tym pytanie czy darować sobie chmielenie na zimno bo mam już chmielenie na burzliwej Chociaż moja rodzina nie lubi mocno chmielonego piwa więc całe piwo wypiję ja

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Modern bitter

    Fermentator został zaniesiony do piwnicy (17°C). Czy w takim razie burzliwa nie powinna jednak trwać dłużej? Czy przenieść na górę i te 4 dni potrzymać??

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    No i całe szczęście, że to chmiel. Skróć burzliwą, jak opadnie piana (jak ją w ogóle będzie widać, 3-4 dni w tej temperaturze), następnie przelej na cichą już dokładnie osady/chmiele odfiltruj.

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
    Dyczkin, czy Ty po chmieleniu jakoś pozbyłeś się chmielu z brzeczki?

    Edit: Czy pamięatasz co Marusia napisała o tmperaturze czy już zapomniałeś?

    Raczej nie zapomniałem. W końcu 28°C to nie 24°C
    O chmielu to fakt. Zapomniałem. Atak Chmielu do spółki do spółki z amberem Naturalnym zrobiły swoje.

    Leave a comment:


  • Khan
    replied
    W mordę.. patrząc na fotkę.. to będzie ekstremalnie chmielowy bitter to..... nie wygląda na 25g plus 30 g granulatu (szczególnie, że jest w fermentorze jakieś 15 l brzeczki ---- >>solidnie nachmielone))))

    Ale bitter ma być chmielowy!!!

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Dyczkin, czy Ty po chmieleniu jakoś pozbyłeś się chmielu z brzeczki?

    Edit: Czy pamięatasz co Marusia napisała o tmperaturze czy już zapomniałeś?
    Last edited by fidoangel; 27-08-2011, 19:33.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dyczkin Wyświetlenie odpowiedzi
    Chmieliłem normalnie czy wrzuciłem chmiel do środka.
    Czy mam to może zanurzyć czy pozostawić jak jest? Jest to bardzo gęste, nie wiem czy tlenu nie zabraknie
    Nic już bym nie gmerał w tym, przy tych temperaturach samo zaglądanie nie jest wskazane.
    Tlenu starczy tyle co rozpuszczone w brzeczce (reszta wręcz nie wskazana jak już ruszy fermentacja).

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Mój Bitter

    Chmieliłem normalnie czy wrzuciłem chmiel do środka.
    Czy mam to może zanurzyć czy pozostawić jak jest? Jest to bardzo gęste, nie wiem czy tlenu nie zabraknie

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    I nie wygląda to na granulat.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Strasznie tego dużo jak na chmiel. Wnioskuję, że chmieliłeś w woreczku muślinowym (i coś wylazło), jeżeli to faktycznie chmiel nie ma problemu. Przy przelewaniu na cichą odfiltrujesz.

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Mój Bitter

    Zajrzałem do środka i oczom moim ukazała się niespodzianka
    Na wierzch wyszło zielone coś a nie jest to piana.
    Czy to jest szkodliwe?? Czy to może pozostałości po chmieleniu?

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Jeżeli mogę wtrącić swoje 3 grosze, prędziutko z tym piwem do piwnicy. Jak ruszy burzliwa to temperatura skoczy do 28*C co dobrze na smak nie wpłynie. Z drugiej strony studzenie fermentora piwa zabiera dobrych klika godzin więc trzeba reagować w miarę szybko.

    Leave a comment:


  • dyczkin
    replied
    Warznie Dyczkina

    Wczoraj popełniłem II warkę w pięknych okolicznościach przyrody (Zwycięstwo ukochanej Barcelony)

    Warka II

    Modern Bitter 12º BLG

    Słód pilzneński 2,20 kg
    Słód wiedeński 1,50 kg
    Słód Karamel Pils Steinbach 0,50 kg

    Zacieranie

    63-61°C 40 min
    73-71°C 20 min
    78 °C i filtracja

    Nie odbyło się bez małych przygód z termometrami dwoma Nie wiem jak to wpłynie na jakość piwa no ale piwo się uwarzyło więc się je wypije
    Wysładzanie 15 litrami wody.
    Wszystko to bez Ballingometru bo potrzaskany

    Chmielenie

    Chmiel Citra, granulat 25 g 0'
    Chmiel Cascade, granulat około 30 g 45' reszta z 50g została do chmielenia na zimno.

    Dziś rano zadane drożdże Danstar Nottingham (temp. brzeczki 24°C). Na razie fermantator został w kuchni gdzie jest 25 °C. Czekam do wieczora na start drożdży a potem do piwnicy

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎