Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chleb - Domowa Piekarnia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13950

    No cóż musiałem radzić sobie sam Nowa piekarnia zaczęła swoją działalność dziś w samo południe.

    Nie było łatwo, ba nawet nerwowo, gdy się okazało, że ciasto obkleja ręce w sposób nieziemski a pod ręką nie ma ani grama dodatkowej mąki. Ta ostatecznie się znalazła, tyle że najmniej odpowiednia - tortowa, ale byłem zmuszony jej użyć, by się odkleić

    Przepis to wariacja na temat chleba piwnego. Zamiast porteru użyłem połowy butelki amberowskiego Koźlaka. Mąka to zestaw słonecznikowy pszenno-żytni z Polskich Młynów, do tego miód, sól, olej, woda, namoczone siemię lniane, namoczone płatki owsiane, podpieczony słonecznik, kminek, odrobina pieprzu i ziół prowansalskich.

    Z wyniku nie jestem zbyt zadowolony - chlebki (bo wyszły 2) przypaliły się w niektórych miejscach, a w środku są nieco gumiaste. Przypalenie to wynik zbyt długiego pieczenia, o te 8-10 minut za długo, a niewyrobiony środek? Chyba zbyt krótkie rośnięcie. Jakieś pół godziny, bo urosło już ponad dwukrotnie.

    Nie smakuje, ani nie pachnie tak, jak bym się spodziewał, ale zjeść można. Wygląda nawet nieźle, nie licząc podpaleń, które można odciąć.

    Nie ma co się bawić z drożdżami, trzeba robić zakwas, czeska mąka żytnia 2000 już czeka

    Oto fotki moich chlebków, z komórki - jakość kiepska. Na jednym z nich widać grill-opiekacz elektryczny Bifinett, którego użyłem do wypieku. Ma regulację temperatury, czasu, grzałki z góry i dołu. Myślę, że się nadaje.
    Attached Files
    Last edited by Pendragon; 26-03-2011, 21:07.

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • MaszynaDoPiwa
      Junior
      • 03-2011
      • 27

      Wyglada dobrze, ja dopiero mam zamiar zacząć zabawe z własnym chlebiek i szukam informacji na ten temat. Kto wie może w przyszłości i jakiej piwko sie uwarzy

      Comment

      • Upiorek
        Senior
        • 03-2007
        • 141

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
        Oto fotki moich chlebków, z komórki - jakość kiepska. Na jednym z nich widać grill-opiekacz elektryczny Bifinett, którego użyłem do wypieku. Ma regulację temperatury, czasu, grzałki z góry i dołu. Myślę, że się nadaje.
        Panie Kolego, chlebki z wyglądu są niezgorsze
        Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć Trening czyni mistrza
        Co do zakwasu - nie wiem czy o tej porze roku to nie za duże ryzyko....
        Last edited by Upiorek; 06-06-2011, 19:02.

        Comment

        • breslauer
          Senior
          • 05-2002
          • 2690

          Zakwas żytni nawet lepiej czuje się w niskich temperaturach - mi najlepiej rośnie w spiżarce, gdzie temp. jest ok. 10 st., a już w ogóle przyrasta jak głupi, jak odbieram część zakwasu przy pieczeniu na następny raz i wkładam słoik do lodówki; teraz wiem, że muszę mieć wysoki słoik i napełniać go do połowy - kilka razy rosnący w lodówce zakwas rozsadził słoik.

          A przy okazji uwaga do stosujących zakwas, wzięta z własnego doświadczenia - niedawno wyjąłem zakwas z lodówki po ponad 1,5 rocznej przerwie w pieczeniu i ... nic mu nie było, po dokarmieniu ruszył pięknie, aż miło było patrzeć, jak bąbelkuje.
          Last edited by breslauer; 17-12-2011, 22:07.

          Comment

          • artur77
            Member
            • 07-2003
            • 36

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika breslauer Wyświetlenie odpowiedzi
            A przy okazji uwaga do stosujących zakwas, wzięta z własnego doświadczenia - niedawno wyjąłem zakwas z lodówki po ponad 1,5 rocznej przerwie w pieczeniu i ... nic mu nie było, po dokarmieniu ruszył pięknie, aż miło było patrzeć, jak bąbelkuje.
            Słuszne uwagi No i prawda, dopóki zakwas nie śmierdzi i nie wygląda megapodejrzanie (zielone włoski, czerwone plamy itp.), to jest w porządku Śmierdzi w zasadzie zawsze, ale jak się popsuje, to się nie można pomylić... No ale po takiej przerwie, to bym wywalił bez zastanowienia. Na tak długo to nawet do zamrażarki bałbym się wrzucić.

            W każdym razie polecam, domowy świeży kwaśny chlebek z domowym piwem, nic lepszego

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              Ja od jakiegoś już czasu robię tylko chlebki drożdżowe - nie mam czasu na zakwasy, a drożdżowe to maszynka za mnie wyrabia i pilnuje rośnięcia
              Procedurę doprowadziłam już chyba do perfekcji - wsypuję co tam namieszam, maszynka odwala czarną robotę. Jak już chce zaczynać piec, to ja jej mówię papa, czyli robię STOP. Odczekuję jeszcze ok. 20 minut, bo doświadczenie pokazało, że często chleb nie zdąży wystarczająco wyrosnąć w maszynkowym czasie, a potem hop do foremki i do piekarnika na 50 minut 200 st.

              Kuchnię mam zaopatrzoną we wszelakie dodatki oraz różne rodzaje mąk, zatem mogę mieć chleb czosnkowy, cebulowy, kminkowy, z czarnuszką, z bazylią, pomidorami i czosnkiem (właśnie taki obecnie się piecze), z kaparami, z papryką chili, z oliwkami.

              Kapary i oliwki świetnie pasują do mieszanki z Lidla Ciabatta, którą polecam. Nie ma się co oszukiwać - są tam różne "polepszacze", ale smakowo jest naprawdę fajna Jak nie mam siły ani ochoty (a jeść kurde trzeba) nawet na odważenie drożdży, to wlewam wodę, wsypuję ciabattę i mam z głowy
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Julia162
                Junior
                • 02-2012
                • 1

                Witam. Nie mam machiny do pieczenia chleba, ale za to mam whirlpool piekarnik , w którym podobno można upiec piękny bochen (przynajmniej tak mówił sprzedawca). Jeszcze nie próbowałam, ale dziś zamierzam zadebiutować w roli piekarza. Kupiłam tą mieszankę z Lidla, o której mówicie. Ale mam jedno pytanie, czy oliwki, kapary i inne dodatki przed dołożeniem do chleba jakoś obrabiacie? Czy bierzecie taką oliwę odsączacie i myk do mieszanki?

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  Myk do mieszanki
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    Mam 2 pytania:
                    1. Odspaja mi się "dach" w chlebie. Nie zawsze, ale często. Robi się po prostu pęknięcie jakieś 2- 3 cm poniżej górnej skóry. Z czego to się bierze?
                    2. Czasem środek jest gliniasty i lepi się do noża. Za krótko piekę?

                    Piekę w piekarniku elektrycznym, w formie, temp. 190 - 200, ok. 50 minut, potem zostawiam w piekarniku, więc można uznać, że wysoka temperatura działa jakąś godzinę i 10 - 20 minut. surowice: mieszanka mąki zwykłej i mąk razowych, zazwyczaj pół na pół, drożdże, mleko 1,5% zamiast wody. Porcja 400 g mąki + dodatki w jednej formie.

                    Comment

                    • mapajak
                      Senior
                      • 12-2002
                      • 1187

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                      Mam 2 pytania:
                      1. Odspaja mi się "dach" w chlebie. Nie zawsze, ale często. Robi się po prostu pęknięcie jakieś 2- 3 cm poniżej górnej skóry. Z czego to się bierze?
                      2. Czasem środek jest gliniasty i lepi się do noża. Za krótko piekę?
                      1. za rzadkie ciasto lub za bardzo wyrośnięte
                      2. często się zdarza przy dużym udziale mąki razowej. Aby temu zapobiec, należy dobrze zakwasić ciasto czyli wcześniej wymieszać 1/3 ilości użytej mąki z zakwasem i wodą, pozwolić temu wyrosnąć i opaść, potem dodać resztę mąki, wyrobić i po wyrośnięciu piec.
                      Last edited by mapajak; 29-02-2012, 10:00. Powód: błąd - literówka

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        Dzięki.
                        1. Jedno i drugie może być przyczyną. Spróbuję mniej płynu i krócej rośnięcia.
                        2. To już chyba zostanie gliniaste. Pomysł może dobry, ale zbyt skomplikowany, jak na mnie. Tym bardziej, że robię na drożdżach, nie na zakwasie.

                        A to ostatnio zrobiony chleb: 40% mąki pszennej białej, 40% razowej orkiszowej i 20% razowej żytniej. Zabarwiony czubatą łyżką suchego ekstraktu słodowego ciemnego.
                        Attached Files

                        Comment

                        • artur77
                          Member
                          • 07-2003
                          • 36

                          Może Ci pękać jeszcze jak jest niewyrośnięty i wstawiasz do piekarnika, gdzie gwałtownie jeszcze trochę rośnie. Pęka skórka i w śroku bywa że robią się rozwarstwienia. Raczej niech rośnie długo, ale w chłodnym miejscu.

                          A co do lepienia się:
                          - jak kroisz zbyt świeży, tzn. ledwo co z piekarnika wyjęty to się lepi.
                          - za dużo ekstraktu słodowego? - chyba najbardziej prawdopodobne.
                          - zmień mąkę i zobacz, co będzie.
                          - zrób na zakwasie.

                          I napisz, czy działa

                          pozdrawiam.

                          Comment

                          • Marusia
                            Senior
                            • 02-2001
                            • 20211

                            Do chleba drożdżowego polecam dodać zamiast wody żurku - takiego co w butelkach sprzedają. Taki chleb na zakwasie dla leni
                            Last edited by Marusia; 13-03-2012, 13:20.
                            www.warsztatpiwowarski.pl
                            www.festiwaldobregopiwa.pl

                            www.wrowar.com.pl



                            Comment

                            • Mason
                              Senior
                              • 02-2010
                              • 3280

                              A może jakiegoś kwasiżura?
                              JEDNO PIVKO NEVADI!

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                To Ty chyba powinieneś wiedzieć, czy w kwasiżurku piwnym nie ma jakichś złych rzeczy dla wzrostu drożdży?
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎