Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Lager na słodzie pszenicznym

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • DanielJakubowski
    Senior
    • 12-2005
    • 791

    Lager na słodzie pszenicznym

    Co sądzicie o dodatku np. 50% słodu pszenicznego do zasypu z pozostałym pilzneńskim (+ewentualnymi karmelowymi) ? Próbował ktoś się aż tak wyłamać z utartych szlaków sztuki piwowarskiej ? Z dużą cierpliwością czekam na uzupełnienie stanów w piwodzieju, ale chętnie bym coś uwarzył. W magazynku pustki i coś takiego tylko mógłbym zestawić. Zastanawiam się jakich efektów mogę się spodziewać. Jak to nachmielić ? Może tylko dla aromatu ?
    Pozdrawiam
    dj
  • Totus
    Senior
    • 11-2007
    • 326

    #2
    Gdzieś na forum były eksperymenty robienia piwa bez użycia słodu pszenicznego ale na drożdżach pszenicznych [z tego co mi się majaczy bo nie sprawdzałem dokładnie] i piwo wychodziło pszeniczne wiec to głównie drożdże są odpowiedzialne za aromaty piwa pszenicznego. Z tego co ja bym prognozował to piwo wyjdzie okej tylko trochę mętniejsze. Nie wiem czy inny słód będzie miał wpływ na to jak drożdże będą pracować - ale stawiam że nie zrobi im to specjalnej różnicy.
    Zapraszam do Browaru Sielanka.

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #3


      Na efekty troszkę trzeba poczekać.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • DanielJakubowski
        Senior
        • 12-2005
        • 791

        #4
        Totus: Tak, pamiętam o tych odwrotnych eksperymentach do mojego, masz rację. Myślę, że jednak słód z pszenicy i słód z jęczmienia musi bez względu na drożdze coś innego wnosić do piwa. Ciekawe tyko co ?

        Fido: Bardzo ciekawy eksperyment Jakoś wcześniej przeoczyłem tą wiadomość. Czekam na relacje !
        Pozdrawiam
        dj

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Wg mnie wyjdzie mętnawy pils z super-pianą. W smaku może być wyczuwalna "gęstość" pszenicy. Myślę, że będzie dobre piwo, chociaż nie na konkurs. Ja bym na Twoim miejscu robił...
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • mapajak
            Senior
            • 12-2002
            • 1187

            #6
            Według mnie wyjdzie klarowne. Pszenica sama w sobie nie powoduje mętności piwa, tylko drożdże a tu będą użyte dobrze sie klarujące drożdże dolnej fermentacji.
            Spróbuj i opisz, powinno wyjśc coś ciekawego. Planuję uwarzyć podobne piwo, tylko zamiast pszenicznego dać słód żytni.

            Comment

            • fidoangel
              Senior
              • 07-2005
              • 3489

              #7
              A konkretnie wyszło takie http://browar.biz/forum/showthread.p...ight=fidel%27s

              O akcentach typowych dla pszenicznych nie pamiętam ale wiemy, że są one dość krótkotrwałe (przynajmniej w moich pszenicach) i w tego rodzaju piwie z natury dość długo leżakującym mogą całkiem zniknąć.
              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

              Comment

              • hasintus
                Senior
                • 07-2006
                • 850

                #8
                Z tego co pamiętam to Regina miała właśnie takiego lagerowego klarownego pszeniczniaka.

                Comment

                • angasc
                  Senior
                  • 04-2006
                  • 977

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
                  Co sądzicie o dodatku np. 50% słodu pszenicznego do zasypu z pozostałym pilzneńskim (+ewentualnymi karmelowymi) ? Próbował ktoś się aż tak wyłamać z utartych szlaków sztuki piwowarskiej ? Z dużą cierpliwością czekam na uzupełnienie stanów w piwodzieju, ale chętnie bym coś uwarzył. W magazynku pustki i coś takiego tylko mógłbym zestawić. Zastanawiam się jakich efektów mogę się spodziewać. Jak to nachmielić ? Może tylko dla aromatu ?
                  Ja próbowałem. Dałem prawie 50% pszenicznego, prawie 50% pilzneńskiego i garść barwiącego. Całośc fermentowałem po raz zpierwszy drożdzami Koelsh, po raz drugi Saflagerem S-23. W obu przypadkach wyszło super piwo. Śmiem twierdzić że były to jedne z najlepszych moich piw. A w każdym razie bardzo smakowały i mi jak i różnym znajomym. Oczywiście dolna fermentacja, długia cicha i glukoza do refermentacji. Efekty byly tak fajne, że zamierzam w tym roku powtórzyć kilka razy.
                  Chmieliłem raczej dla aromatu, ale dla goryczki też co nieco dodałem. Generalnie bardzo polecam.

                  Comment

                  • DanielJakubowski
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 791

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja próbowałem. Dałem prawie 50% pszenicznego, prawie 50% pilzneńskiego i garść barwiącego. Całośc fermentowałem po raz zpierwszy drożdzami Koelsh, po raz drugi Saflagerem S-23. W obu przypadkach wyszło super piwo. Śmiem twierdzić że były to jedne z najlepszych moich piw. A w każdym razie bardzo smakowały i mi jak i różnym znajomym. Oczywiście dolna fermentacja, długia cicha i glukoza do refermentacji. Efekty byly tak fajne, że zamierzam w tym roku powtórzyć kilka razy.
                    Chmieliłem raczej dla aromatu, ale dla goryczki też co nieco dodałem. Generalnie bardzo polecam.
                    Co wniósł wg. Ciebie słód pszeniczny w tym piwie ?
                    Pozdrawiam
                    dj

                    Comment

                    • angasc
                      Senior
                      • 04-2006
                      • 977

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
                      Co wniósł wg. Ciebie słód pszeniczny w tym piwie ?
                      Delikatność i gładkość. Oraz fajną piankę.
                      Do tego stopnia, że teraz nawet do lagerów dodaję pszenicę.
                      Last edited by angasc; 27-11-2008, 19:26.

                      Comment

                      • DanielJakubowski
                        Senior
                        • 12-2005
                        • 791

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
                        Do tego stopnia, że teraz nawet do lagerów dodaję pszenicę.
                        W jakiej ilości ?

                        Już się nie mogę doczekać warzenia
                        Pozdrawiam
                        dj

                        Comment

                        • angasc
                          Senior
                          • 04-2006
                          • 977

                          #13
                          Jeśli ma to być niemal typowy lager, to jakieś 15-20%.
                          Ale mi osobiście bardziej smakuje fif ty fif ja.

                          Comment

                          • fidoangel
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 3489

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika angasc Wyświetlenie odpowiedzi
                            Delikatność i gładkość. Oraz fajną piankę.
                            Taki sam efekt dała mąka pszenna, którą dodałem do jednego "lagerka.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            • DanielJakubowski
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 791

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                              Taki sam efekt dała mąka pszenna, którą dodałem do jednego "lagerka.
                              Ile jej dałeś ? Nie zamuliła filtratora ?
                              Pozdrawiam
                              dj

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎