Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Witbier - zestaw surowców z CP

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Deuce502
    Member
    • 06-2014
    • 47

    Witbier - zestaw surowców z CP

    Kupiłem zestaw surowców na witbiera i nie za bardzo wiem jak się do niego zabrać. W instrukcji nie jest zbyt jasno napisane jak powinno przebiegać zacieranie.
    Oto skład:
    słód pilzneński 2 kg
    pszenica niesłodowana 1,8 kg
    płatki owsiane 0,4 kg
    Czy ze względu na obecność pszenicy niesłodowanej powinienem przeprowadzić kleikowanie? W opisie przygotowanie nic o tym nie ma.
    "Wsypujemy śrutę słodów oraz pszenicy niesłodowanej i płatków owsianych do wody o temp. 66°C. Temperatura powinna się ustabilizować na 63-61°C. Przetrzymujemy zacier w tym zakresie temperaturowym przez 30'. Następnie podgrzewamy do temperatury 73-71°C, utrzymujemy przez 40' i przeprowadzamy próbę jodową." - to tak w skrócie instrukcja z CP.
    Płatki owsiane są błyskawiczne więc kleikowania nie wymagają.
    Mam postępować według tej instrukcji, czy przeprowadzić to w inny sposób?
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    Pszenicę niesłodowaną jak skleikujesz, na pewno nie zaszkodzi. Instrukcja jest prosta, gdyż temperatura kleikowania pszenicy to ok. 60 st. C, zatem ta sama, co przy zacieraniu. Ponieważ jednak jest to ziarno niesłodowane, może okazać się, że bardzo długo będziesz oczekiwał na negatywny odczyt próby jodowej.

    Wrzuć pszenicę, zagotuj ją cały czas mieszając, pogotuj parę minut a następnie dolej zimnej wody w celu ustabilizowania temperatury na ok. 64 st, i wsyp resztę słodów.
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • Deuce502
      Member
      • 06-2014
      • 47

      #3
      Dzięki za odpowiedź.
      Problem w tym, że słód i pszenicę dostałem ześrutowane w jednym worku, więc kleikowanie chcąc nie chcąc muszę sobie darować. Intrygowało mnie tylko, czy jest możliwość zacierania takiego zestawu bez kleikowania. Płatki mam wsypać od razu razem z całą śrutą?

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        No skoro dostałeś razem, to nic nie poradzisz, rób jak w instrukcji - syp wszystko razem.
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • Deuce502
          Member
          • 06-2014
          • 47

          #5
          Tak zrobię. Dzięki za pomoc

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎