Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Rewolucja piwna w Wlk. Brytanii

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • szczawik
    Senior
    • 09-2011
    • 103

    Też widziałem w portfoliach okolicznych browarów kilka ipa lub apa single hop na polskich chmielach (browar Acorn wypuścił nawet single hop na Jundze, na Marynce i na Lubelskim). Dzięki moods za te linki, te knajpę w Bradford znam, ale byłem tylko raz, bo i w samym Bradford ostatnio mniej bywam, w Leeds jeszcze rzadziej.

    Co do browarów w UK, to słyszałem tylko mistyczne 'ponad 1000', myślę, że to jak najbardziej prawda, słyszałem też, że w samym West Yorkshire, w sensie w hrabstwie jest 78, ale nie wiem czy czegoś nie pomyliłem i nie chodziło o całe Yorkshire.

    Najwięcej jest chyba małych browarów, takich regionalnych/craft. Sporo też brewpubów. Dużych browarów jest o ile się nie mylę niewiele, zresztą częśc tych sporych, jak Shepherd Neame, Greene King, Marston's czy szkocki Belhaven... warzą głównie ale.

    Co do browaru Saltaire to piłem 2 czy 3 piwa od nich i nie porwały mnie, ale złe tez nie były. Zresztą na słabe (choć do wypicia) piwo trafiłem tu do tej pory tylko raz - triple z browaru partners z Dewsbury; jak widać belgijskie style Anglikom nie wychodzą.

    Comment

    • abernacka
      Senior
      • 12-2003
      • 10837

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
      Pytanie do zorientowanych w temacie: ile mniejwiecej jest aktualnie browarów w całym UK ?(ewentualnie w poszczególnych jej częściach)
      (...) Może jakieś dane z wcześniejszych lat pokazujące ewentualne tendencje ilościowe w powiększaniu (lub ewent. zmniejszaniu) się ilości browarów ?
      Mówisz masz.
      Podział na regiony: http://www.quaffale.org.uk/php/countymenu/C
      Chronologiczny podział na lata: http://www.quaffale.org.uk/php/yearmenu/opened
      Piwna turystyka według abernackiego

      Comment

      • szczawik
        Senior
        • 09-2011
        • 103

        Lista fajna i przydatna, ale stan na rok 2009, a zważywszy na to co się wyczynia teraz w UK, jeśli chodzi o nowe browary, to pewnie lista jest mocno nieaktualna. Może gdzieś na stronie CAMRY będzie coś bardziej aktualnego; w jednym angielskim pubie widziałem taki wydany, książkowy spis wszystkich (niemal) browarów, z podziałem na regiony i wielkość browarów, ale nie wiem czy publikują to gdzieś w necie.
        Last edited by szczawik; 09-09-2014, 15:10.

        Comment

        • abernacka
          Senior
          • 12-2003
          • 10837

          Stan na 2009 roku?
          Przecież podział na lata, obejmuje również i ten rok.
          Piwna turystyka według abernackiego

          Comment

          • szczawik
            Senior
            • 09-2011
            • 103

            Faktycznie, przeoczyłem drugi link, mój błąd.

            Comment

            • szczawik
              Senior
              • 09-2011
              • 103

              Fenomalne piwo z West Yorkshire, które koniecznie muszę polecić to 1872 porter z browaru Elland Brewery. Mocny (6,5 % alk.), bardzo słodki i jednocześnie bardzo gorzki porter, gęsty, solidny, mocno czekoladowy, ale też wyraźnie owocowy, sprawia wrażenie solidniejszego, niż jest w rzeczywistości. Wspaniałe piwo, jak ktoś będzie miał okazje, to koniecznie spróbować.

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
                Mówisz masz.
                Dzięki Abernacka. Można zawsze liczyć na ciebie w takich tematach. Zliczyłem stan za 2009 rok i wyszło mi 1292 czynne wtedy. Kwestia czy są tam duże, koncernowe browary ( jakieś "UK Real Ale Brewers" kojarzy mi się z browarami rzemieślniczymi) i podejrzewam że pradopodobnie wliczono też browary kontraktowe które prawie wszystkie spisy stawiają na równi z browarami "prawdziwymi". Tak czy siak liczba imponująca.
                W następnych latach, jak rouzmiem do 29.07.2014, powstało kolejnych 676 (!!) browarów jednak z pewnością w tym okresie też sporo browarów zamknięto a ile to tego nie mogę się doszukać. Tak czy siak gdyby pominąć browary zamknięte w latach 2010-2014 to w sumie było by 1968 browarów !! Liczba obłędna. Było by to więcej browarów niż jest obecnie w Niemczech i być może porównywalna do piwowarni w USA.
                Tak przy okazji dowiedziałem się że najstarszy czynny do obecnej chwili browar w UK to malutki rzemieślnik (a w zasadzie restauracyjny brewpub) Three Tuns istniejący od 1642 roku.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • abernacka
                  Senior
                  • 12-2003
                  • 10837

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                  Dzięki Abernacka. Można zawsze liczyć na ciebie w takich tematach. (...).
                  Dzięki za dobre słowo.

                  Kontraktówki nie zostały do tego zestawienia wliczone. Wszak i po co? Przecież to nie browary
                  Piwna turystyka według abernackiego

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎