Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Markowe domowe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • kiszot
    replied
    Ja tam widze 11,5 blg,ale może mój starczy wzrok już niedowidzi

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Filtracja przebiegła sprawnie, wydajność taka sobie 21 litrów 11,5 blg przy prawie 5 kg , jednak słód monachijski ma niższą wydajność. BLG końcowy wyjdzie koło 13.
    Obecnie podgrzewam do chmielenia 50 g Marynki już sie moczy w siateczce z pończochy.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Kolejna przerwa już ostatnia dla tej warki 73*C / 20 minut. Jakoś coraz sprawniej idzie warzenie, mniej stresów, obaw po prostu fajna zabawa.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Muszę się przyznać, próba mieszadła wypadła negatywnie i to z dwóch powodów:
    po pierwsze za słabe, po drugie przy ściankach kotła zbierają się góry słodu.
    Po raz kolejny doświadczeni piwowarzy mieli rację.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Warka 5

    Wyborne Monachijskie ( mam nadzieje, że wyjdzie wyborne , jak by co to jutro wybory )

    Skład:

    4,9 kg słodu monachijskiego
    chmiel 50 g Marynki i 25- 30 lubelskiego
    drożdże z poprzedniej warki ( jak ładnie ruszą, test zapachu OK )

    Zacieranko:
    woda 35*C
    zasyp 4,9 kg
    podgrzewanie 1*C/minutę
    1 przerwa 53*C - 10 minut
    2 przerwa 64*C - 40 minut ( właśnie trawa więc moge zdać relację)
    3 przerwa 73*C - 20 minut
    podgrzenie do 78*C do negatywnej próby jodowej

    Dla piwowara dziś Brackie 2szt. oraz Karpackie Super Mocne sztuk raz, ale to mocne to chyba po zadaniu drożdży, co bym nie stracił kontroli nad warzeniem.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Śrutowanie zajęło całe 20 min (4,9 kg), efekt dość ciekawy, mnogość łuski w śrucie pokaźna, w końcu to słód monachijski czyli sam jęczmień.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Po ponad miesięcznej przerwie czas uruchomić browar, zabieram sie za śrutowanie, jutro zacieranie. Planuję zrobić warkę w 100% opartą na słodzie monachijskim, przy okazji sprawdzę jaki daje smak piwa.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Browar zainwestował w sprzęt i surowce. Drugi fermentator , 5 kg pszenicy ( powinno być ton) i drożdżyki jadą do Bielska.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Zabutelkowałem dzis 4 warkę , wyszło tego 31 bytelek o bardzo wysokim Blg 7 (pocz.16,5), jakoś niżej nie chciało odfermentować , będzie słabawe słodkawe, ku uciesze płci pięknej.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Przelałem na cichą , po raz pierwszy zresztą. Przy okazji sprawdziłem Blg wyszło 8 , jak widać 16*C to ciut za zimno dla drożdżyków S-33, niby pracują ale jakoś wolno.
    Smak na wpół odfermentowanego piwka dobry ( mocno chmielowy). Trochę się ogrzeje w domku ( tak do 20*C) i ląduje w piwnicy , choć by mieło stać na cichej 2 tygodnie. Nie pali się w końcu to Noc Sylwestrowa

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Piwniczne wieści donoszą o spadku temperatury w kadzi fermentacyjnej do 16*C, jeszcze trochę a będzie trzeba podgrzewać

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Po pracy pobiegłem czym prędzej do piwniczki , zobaczyć jak się ma moje piwko.
    Wygląda w porządku, temperatura jakieś 19 *C o ile można tak odcyfrować paseczki z termometru ciekłokrystalicznego.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Po pracy chwile trwogi , paniki, konsternacji i sam nie wiem czego jeszcze, temperatura brzeczki 26*C , podjąłem więc jedynie słuszną akcje ratunkową , w trybie doraźnym znalazło się miejsce w piwnicy. Teraz się studzi zobaczymy za kilka godzin czy "gorączka" spadła.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Rano zastałem piekną pianę , widać duży starter ( 0,5 L) przyśpieszył znacząco fermentację.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Ostudzone , drożdżami zadane przy 24*C, to ide spać .

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎