Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przepis na porterówkę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • nikita_banita
    replied
    A jaki spirytus stosujecie?
    Mam wrażenie, że jest to sprawa nieco pomijana, ale równie istotna dla ostatecznego smaku.

    Leave a comment:


  • Twilight_Alehouse
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nikita_banita
    Noszę się również z zamiarem wytworzenia Porterówki na święta i mam takie pytanie: który z polskich porterów najbardziej się do tego nadaje i jakie są różnice w smaku w zależności od użytego portera?
    Próbowałem z żywieckiego i łódzkiego. Z łódzkiego była lepsza, bogatsza w smaku i trochę mniej wytrawna.

    Leave a comment:


  • nikita_banita
    replied
    Noszę się również z zamiarem wytworzenia Porterówki na święta i mam takie pytanie: który z polskich porterów najbardziej się do tego nadaje i jakie są różnice w smaku w zależności od użytego portera?

    Leave a comment:


  • Krzysiu
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek
    A jakie szkody może poczynić ów kwas mlekowy?
    Żadnych, poza tym, że otrzymany płyn będzie walił kwaśną spalenizną i jeszcze azotem na dodatek ...

    Podtrzymuję swoją propozycję - trzeba zrobić swojego portera. Albo zamiast portera wykorzystać barley wine - wtedy, że wyjdzie barleywinówka. Tyle, że taniej będzie chyba przysłać porterówkę z Polski ...

    Leave a comment:


  • iron
    replied
    Chodzi zapewne o to, że przemysłowe portery górnej fermentacji to "cieńkusze" o ekstraktywności nie przekraczającej 14-15 Blg. To tak jakbyś chciała zrobić porterówkę ze stout'a - nieco za mała intensywność smaku i ekstraktu - tak sobie tylko gdybam

    Leave a comment:


  • Marusia
    replied
    O, to ja, laik po 40 warkach górnej fermentacji nic o tym nie wiem, że z górnej porterówki nie można - a czemu?

    Leave a comment:


  • becik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron
    Beciku - pisząc o tych porterach nienadających się do porterówki, to oczywiście miałeś na myśli portery górnej fermentacji, nie dolnej
    Oczywiście że tak, mi się non stop chrzani już który jest dolnej a który górnej.

    Leave a comment:


  • iron
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
    Niestety ale w tych krajach nie robi się portera bałtyckiego, jeśli już to są to portery dolnej fermentacji czyli całkowicie nienadające się do porterówki
    (...).
    Beciku - pisząc o tych porterach nienadających się do porterówki, to oczywiście miałeś na myśli portery górnej fermentacji, nie dolnej

    Leave a comment:


  • becik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek
    (...)Czy znacie może jakieś inne dostępne tam piwa, które mogłyby bez szkody dla końcowego efektu zastąpić naszego krajowego portera?
    Niestety ale w tych krajach nie robi się portera bałtyckiego, jeśli już to są to portery dolnej fermentacji czyli całkowicie nienadające się do porterówki.
    Pozosyaje albo zaopatrzenie się w portery tutaj lub jako towar zastepczy (choć nie wiem czy tam jest dostępny) wszelkiej maści Imperial stouty z Wlk. Brytanii czy Danii.

    Leave a comment:


  • pieczarek
    replied
    A jakie szkody może poczynić ów kwas mlekowy?

    Leave a comment:


  • Twilight_Alehouse
    replied
    Ten kwas mlekowy nie przyszedł mi do głowy. Ale z tą koncernowością bym nie przesadzał. Zdarzyło mi się zrobić porterówkę z portera żywieckiego.

    Leave a comment:


  • Krzysiu
    replied
    Guinness się nie nadaje, bo jest zakwaszany kwasem mlekowym. Zręsztą to piwo KONCERNOWE, więc używać je - niehonorowo.

    Wydaje mi się, że jedynym rozsądnym wyjściem jest samodzielne sporządzenie portera na miejscu, a następnie przetworzenie go w porterówkę.

    Leave a comment:


  • Twilight_Alehouse
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pieczarek
    Czy znacie może jakieś inne dostępne tam piwa, które mogłyby bez szkody dla końcowego efektu zastąpić naszego krajowego portera?
    Wydaje mi się, że powinna się sprawdzić stoutówka. Tyle że trzeba by ją bardziej dosłodzić i dać procentowo więcej stouta niż portera z uwagi na niższą zawartość alkoholu.
    Koniecznie muszę wypróbować coś takiego, ale to jak już zrobię własnego stouta. Skzoda mi kupować Guinnessa wyłacznie w tym celu

    Leave a comment:


  • pieczarek
    replied
    Moja córka pojechała sobie na studia do Hiszpanii. Już po miesiącu zażyczyła sobie, aby podrzucić jej przy okazji przeróżne polskie specjały, których dotkliwy brak odczuwa w tym odległym kraju. Chodziło jej o takie zdumiewające rzeczy jak:
    - przecier pomidorowy
    - chleb (niekoniecznie domowy)
    - sucha kiełbasa
    - zeszyty w kratkę
    - i robiona przeze mnie porterówka.
    Niektóre rzeczy z tej znacznie dłuższej listy niepomiernie nas zdziwiły, ale spakowaliśmy jej wszystko czego sobie zażyczyła, w tym półtora litra porterówki. Okazało się, że porterówka zrobiła furorę w hiszpańsko-włosko-szwajcarskim towarzystwie, w którym się obraca. Międzynarodowa młodzież zażyczyła sobie poznać tajniki robienia porterówki. Tylko, że w Hiszpanii nie znają portera. Nie wiem jak jest we Włoszech i w Szwajcarii.

    Czy znacie może jakieś inne dostępne tam piwa, które mogłyby bez szkody dla końcowego efektu zastąpić naszego krajowego portera?

    Leave a comment:


  • Małażonka
    replied
    Już czternaście wpisów, a jakoś nikt nie zauważył, że temat ten już był założony przez naszego przodownika: piecyka gazowego

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎