Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Ekstremalne ostrości

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • chmielowazupa
    replied
    Z ostrych przypraw miałem okazję zjeść obiad z dodatkiem zasuszonej papryki chilli. Nigdy jeszcze nie czułem takiego palenia w gardle. Pamiętam, że piłem wtedy prawie wszystko co miałem pod ręką by ugasić pragnienie.

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Następują czasem w życiu moim takie smutne chwile, że ani ostrej pasty, ani świeżych papryczek nie ma pod ręką. Na obiady to źle nie rzutuje, bo wtedy podsmażam sobie suszone papryczki zakupione w Little India. Ale wieczorem pod piwo i ser z oliwkami, suszonymi pomidorami i kaparami? Więc zalałem wrzątkiem raz, dwa, trzy, żeby zmiękli.

    Zmiękli. Ale sypnąłem na zapas z siedem i od słowa do słowa postanowiłem zapas zjeść, bo co mam lodówkę zagęszczać. Właśnie przestało trzymać za pysk. Przyjemnie.

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Zamiast sambalu robię ostatnio pastę wg przepisu na harissę, tyle że ze świeżych papryczek. Przepisy można znaleźć w sieci, ja przyrządzam tak:

    - miksuję garść papryczek, ząbek czosnku i sól
    - dosypuję roztartych ziaren kolendry
    - podgrzewam na oliwie szczyptę ziaren kminu rzymskiego, rozgniatam je w rondelku
    - do oliwy wciepuję pastę i gotuję wszystko parę minut, po czym przekładam do słoiczka
    - nalewam trochę oliwy na wierzch

    Gotowanie można pominąć, nawet nie występuje w przepisach, bo i bez niego pasta ma trwałość paru tygodni. Przewija się też motyw usuwania ziarenek papryki, ale to dla mnie jakaś herezja, miksuję wszystko.

    Leave a comment:


  • chemmobile
    replied
    Pytanie do hodowców. Mam problem z jalapeno, której owoce przestały rosnąć, tzn. ich wzrost zatrzymał się ok. 3 tygodni temu. Trochę poczytałem na forach i najprawdopodobniej przyczyną jest mała objętość ziemi przypadająca na jeden krzak. Z drugiej strony jednak nie mam tego problemu ze zwykłą papryką chilli, której krzaki rosną równie blisko siebie (jak nie bliżej) i w jej przypadku już od miesiąca regularnie zbieram owoce raz w tygodniu. Zauważyłem, że krzaki jalapeno zaczęły znowu się rozrastać w górę i częściowo na boki. Rośnie sporo nowych liści, wychodzą świeże pędy na szczycie; może to jest przyczyną zahamowania wzrostu owoców? Odstawiłem nawóz, może przytnę rośliny na szczytach. Miał ktoś taki problem i znalazł skuteczne rozwiązanie? Bo szczerze mówiąc przesadzanie do większych doniczek tych prawie metrowej wysokości krzaków byłoby sporym problemem. Załączam zdjęcie poglądowe
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Gringo
    replied
    Niespełna 2 tygodnie temu w Krakowie odbył się I Festiwal Ostrości. Niestety dowiedziałem się o tym zbyt późno bo dopiero dzisiaj a mam tak blisko.

    Mam tylko nadzieję że jak był pierwszy to za rok będzie II-gi.

    Wiecej: http://www.malopolskie.tv/film/_i_fe...2013-5180.html
    Last edited by Gringo; 16-07-2013, 06:19.

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Parę dni temu niechcący kupiłem przecier pomidorowy z chilli, Dominika nieświadoma tego zrobiła zeń pomidorówkę i powiem wam, że rewelacja. Na drugi raz zrobię świadomie, tylko poszukam przepisu na wersję indyjską. W jednej restauracji jadłem kiedyś zupę o nazwie Tomato Tea, taki rzadki, wypalający gębę, orientalnie przyprawiony płyn pomidorowy. Może coś w tym stylu, tylko z jakimś wkładem typu kluski albo paneer.

    Leave a comment:


  • Gringo
    replied
    Na przedostatnim zlocie to była czarna wdowa przywieziona przez piracką muzę.

    Jako pierwszozlotowiec musiałem tego spróbowac luzem. Czad.
    Ale chyba lepsze to od piwnych bełtów których udało mi się uniknąć
    Last edited by Gringo; 21-11-2012, 16:34.

    Leave a comment:


  • silvian
    replied
    Coś mi się kojarzy że częstowano tym sosem na przedostatnim zlocie.

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Jakiś czas temu znalazłem w szafce pełną w 1/3 buteleczkę z 357 Mad Dog Ghost Pepper Hot Sauce. Nie mam pojęcia, skąd się u mnie wzięła, chyba ktoś z forumowiczów mi dał, może na zlocie. W każdym razie stwierdziłem, że skoro jest po terminie, to trzeba ją jakoś sprawnie opróżnić, ale przedwczoraj trochę przesadziłem z zaangażowaniem. Chlusnąłem sobie do spaghetti jakoś tak chyba pół łyżeczki i po kilku kęsach zawartość talerza urosła mi w oczach pięciokrotnie. Zacząłem się bać, że nie zjem, kilka razy miałem wrażenie, że mi drętwieją okolice prawego ucha i ogólnie czułem się trochę nieswojo.

    Ale zjadłem, tylko później trochę piekło z drugiej strony, co ciekawe, bardziej z tej fallicznej.

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Przymierzam się do takich kwiatków http://www.youtube.com/watch?feature...&v=AO1OgqktA6A

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Mnie jakoś przeszła chętka na takie sosy, bo wszystkie, których próbowałem, były podobne w smaku. Do potraw wolę sobie wkroić świeże chilli, na zapiekanki nakładam własnej roboty sos paprykowy, a do serów pleśniowych odpalam chipotle. Ale jeśli miałbym wybierać, to wziąłbym ten Q Heat Exotic Mini 4-pack, z opisu zapowiada się w miarę różnorodnie (wasabi, mango, chipotle).

    Leave a comment:


  • imap31
    replied
    Mnie niedawno rzucił się w oczy w markecie sos tabasco z dodatkiem habanero. Kupiłem to cudo, spróbowałem. nawet niezłe, nieco ostrzejsze niż zwykłe tabasco, bardziej wyraziste, ale jak to tabasco zalatuje octem (jak już wcześniej ktoś pisał o zwykłym).

    Teraz natomiast przymierzam się do któregoś z tych zestawów:



    lub



    Nie wiem jeszcze, który wybiorę, ale na pewno dam znać na forum jak już popróbuję

    A może ktoś z was może doradzić...

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Test rodzinny "Zeus & his family - Bhut Jolokia" http://chilihead.pl/viewtopic.php?f=41&t=2051

    Leave a comment:


  • mark33
    replied
    Ostatnio oglądałem program Jamiego Oliviera oprócz żarcia czosnku na surowo próbowali również papryczki, głównie długowłosy kompan zajadał. Jedno zdanie mnie zaciekawiło, jak smakuje jakaś papryczka to siać , co ciekawe spora część odmian daje radę w doniczce. Posiałem 3 odmiany żadnej z nazwy nie znam . Zamówiłem również kilka nasionek typowo doniczkowych.
    Polecam forum http://www.chilihead.pl/
    Last edited by mark33; 03-11-2012, 19:49.

    Leave a comment:


  • żąleną
    replied
    Ja nie widziałem, dzięki za wrzucenie. Strasznego smaka złapałem od tego widoku krojonych papryczek, a przedwczoraj zjadłem ostatnią. Jutro pora na zakupy, może i wasabi znajdę, to też sobie sprawię.

    Mam w lodówce kilka słoików ostrej pasty własnej roboty, ale jakoś nie jestem z niej zadowolony - ani ze smaku, ani z ostrości. Następnym razem zrobię z samych chilli, jak harissę.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎