Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

F&A Home Brewery

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • fidoangel
    replied
    #4, #5 poszły na cichą przed chałupę. Jechały w 14-16°C. Jeszcze mogły stać na burzliwej ale miałem troszkę czasu to przelałem.

    #1, #2 dostały po 50g chmielu na zimno. Nie pamiętam co to było ale były dwa różne i dziwne nazwy miały, żadne z tych powszechnie znanych.

    Temperatury na cichej to 6°C nocą do 10°C w dzień. Idzie ocieplenie.

    Piwo na s-05 ładnie pachniało a to na s-04 jakoś nieprzyjemnie, jakby aptecznie?

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
    05 10 2017

    25l/15 Brix
    Zadane S-04
    A po gotowaniu i dolaniu części wody, która została z wysładzania, drożdże dostały do pożarcia 26l 13,5 Brix

    07 10(sobota)
    #3 poszło na cichą
    #4 oczywiście wylazło z baniaka, 30l+s-05 w standardowym fermentorze musiało wyleźć, wyczyszczono i umyto, po dwóch-trzech godzinach znów wylazło, wystawiłem na trawnik ale w nocy 8°C więc rano z powrotem dałem do "fermentowni" w 16°C, nie dobrze te wahania temperatury, to był błąd, może być widoczny w jasnym lekkim piwie.
    Last edited by fidoangel; 08-10-2017, 09:12.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    #5 Afro-Amerykanin

    05 10 2017
    4kg pale ale
    0,4 czyli resztka wędzonego Best Maltz
    0,9 karmel 300 Strzegom
    67°C (ustalona po wsypaniu słodów) -> 2 godz
    woda zakwaszana, filtrat idealny
    30g Simcoe USA na 30'
    30 Simcoe na 15'
    30g Simcoe na 5'
    25l/15 Brix
    Zadane S-04

    #1 poszło na cichą, czyste, klarowne pracowało w 17-18°C otoczenia.
    #4 jedzie na S-05 zadane w 20°C i wystawione na huragan który właśnie sie zaczął
    Last edited by fidoangel; 05-10-2017, 17:46.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    #4 Golden ale

    05 10 2017
    5,5 kg pale ale
    74°C ( po wsypaniu 67°C)- 1,5 godz
    woda zakwaszana, filtrat mętny.
    20g cascade na 30'
    20 cascade na 15'
    20g cascade na 5'

    Dużo się wygotowało to dolałem gorącej wody z chłodnicy aby było 30l 11,5 brix
    Ładny przełom.
    Last edited by fidoangel; 05-10-2017, 12:40.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    #3 Karmelowe

    28 09 2017
    4,5 kg pale ale+0,5 kg karmel (300)
    76°C-> 1,5godz->66°C
    20g Sybilla nie FWH
    20 cascade 30'
    26l-13,5 Brix
    mniej mętne ale ciągle sporo

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    #2

    27 09 2017
    4kg pale ale+2kg wędzony torfem+1kg biszkoptowy
    75°C ->po pół godz+2l wrzątku-> 1,5 godz spadło do 72°C
    wysładzanie bez zakwaszania wody
    40g simcoe (2016) FWH
    23l 15,5 Brix (słaba wydajność)
    s-05 12godz lag

    05 10 na cichą
    Last edited by fidoangel; 05-10-2017, 11:30.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    2017 #1

    No to lecimy:
    5kg pale ale
    75°C-. 1,5 godz
    wysł 2x10l (2x4 krople kwasu)
    60g Sybilla (2015) FWH+40g do wystudzonej ok 30-40°C
    12 Brix/27l
    mętne bardzo, szybko schłodzone
    s-04 zadane w 20°C
    lag 24 a może i 36 godzin
    fermentacja w 17-18°C otoczenia

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Świerkowe #1

    No i doczekaliśmy się:
    Świerkowe 2017 #1

    pale ale 6kg
    sybilla 2015 43g
    woda twarda
    pędy świerkowe 330g

    70°C>zasyp>dało 62°C>podjazd do 72 (10-15') i zostawione na 1,5h.

    Wysładzanie:10l 14,5 blg oraz 21l 12blg.

    Gotowanie:
    10l 10g sybilli FWH na 60', w połowie chmielenia 100g pędów świerka, na 0' 30g i poszło do chłodzenia do miski na trawniku.

    21l 33g sybilli FWH, w połowie 150g pędów a po włączeniu chłodzenia 50g.

    I teraz zonk, po chłodzeniu pomiar pokazał odpowiednio 15 oraz 9 blg. Przy mojej wodzie ta ilość chmielu w tak lekkim piwie dałaby nieprzyjemną goryczkę więc wymieszałem tak, że uzyskałem 26l 11blg i jakieś 6l 12,5 blg, cały pomysł na uzyskanie dwóch zasadniczo różnych piw nie wypalił.

    No i jeszcze jedna sprawa, od dawna używam kociołków elektrycznych ala lidlowski, we wszystkich jest problem z gotowaniem bo albo nie jest w stanie zagotować i wtedy trzeba zewrzeć termostat albo histereza mechanicznych termostatów jest taka, że za mocno gotuje i ucieka z gara, myślałem o sterowniku, dokładnym termostacie ale koszty takiej inwestycji są bez sensu. Na Allecośtam kupiłem za 15 zyla regulator mocy, po zagotowaniu podłączam pod to kociołek, pokrętełkiem ustawiam żeby leciutko pyrkotało i zajmuje się swoimi sprawami .

    No i jeszcze jedno, zebrała się już większa grupa miłośników Świerkowego

    Zaloguj się do Facebooka, aby zacząć udostępniać różne rzeczy oraz łączyć się ze znajomymi, rodziną i ludźmi, których znasz.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Odliczamy...
    Attached Files

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Historyjek o Kveikach ciąg dalszy, po dwóch miesiącach zakwas zupełnie stracił swoje pierwotne właściwości, zupełnie leniwy jest, nie chce pracować w temperaturze pokojowej, chleby rosną tylko w ciepłym, hmmm, zupełnie jakby nie było w nim bakterii tylko drożdże. Dam do analizy aby być pewnym co i jak.

    A co do piw to trzeba będzie panel degustacyjny zrobić bo zupełnie nie wiem co myśleć, jakie efekty dało zastosowanie Hot Hedów a co mi się wydaje.

    No i jeszcze wielkie rozczarowanie, na Beer Geeku liczyłem na kilka piw na Kveikach a tylko trzy były a z tego dwa soury. Zupełnie nie łapię idei robienia kwasów na tych drożdżach.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
    I tak sobie stało, raz w zimnym, prawie zamarzało, raz w gorącym, pewnie z 30°C też miewało i za cholerę nie chciało się ułożyć. Wanilia a właściwie wanilina jakoś nie pasowała do całości aż ostatnio, po kolejnym, dziesiątym wrocławskim, grudniowym wieczorku porterowym znów zdegustowałem i szok, idealny porterek

    Trzy i pół roku potrzebował aby się zbalansować a myślałem, że nigdy nic dobrego z tego nie będzie.
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
    I jeszcze jedna ciekawostka związana z tym porterkiem. Aż się dziwię, że wyszło z tego takie dobre piwo. Teoretycznie nie miało prawa być pijalne.
    No ale cóż, znów praktyka wyje..ła teorię

    http://browar.biz/forum/showthread.p...473#post907473
    Ale heca, znalazłem jeszcze kilka butelek, prawie siedem lat od warzenia, kapsle już ze sporymi oznakami korozji, warunki przechowywania takie sobie, pod schodami , zapach porterowy, szlachetna śliwka dominuje, czyściusieńki.
    Smak, hmmmmm, śliweczka i nie wiele poza tym, może sensorycy coś by znaleźli ale dla mnie dominująca.

    Ogólne wrażenia, po tylu latach nieźle sie starzeje, w sposób charakterystyczny dla porterów domowych i nie oszukanych porterów komercyjnych, choć zbyt niski ekstrakt początkowy, w zasadzie poniżej porterowych standardów, daje zbytnią lekkość jak dla portera.

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Dwa dni podhodowany zakwas na Kveikach, drugi chlebek już dzisiaj. Poprzedni bardzo ładny wyszedł ale gorzki, drożdże zakrążkowałem i ta ilość chmielu wystarczyła aby dać paskudną goryczkę.

    Co ciekawe, chleb rośnie normalnie do pewnego momentu a jak już wyrośnie do brzegów foremki to zaczyna rosnąc w oczach, dosłownie, jakby dostał jakiegoś szalonego spida. Trzeba wtedy grzać piekarnik i piec. Co ciekawe mało rośnie już w czasie samego pieczenia.
    Jednokrotne złożenie wystarcza aby chlebek był bez "przestrzałów", oczka drobne, gęste.
    Na fotce krojony jeszcze mocno ciepły.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    W naszym browarze praca wre na całego, na tapecie bardzo dziwne drożdże Omega HotHead Ale OYL-057 czyli oryginalny Kveik z dalekiej Norwegii.

    Powstały piwa na nich piwa od lekkiej dziesiąteczki aż po 18 blg, od Pale ale, przez stouta aż do Mocnego Szkockiego. Fermentujemy w niskim zakresie temperatur, a dla tych drożdży w bardzo niskim czyli w temperaturach pokojowych. W planach lager na tych Kveikach.
    Na pełne oceny jeszcze czas, nie wiemy jak reagują na różne profile wody i niskie temperatury.

    Ale ciekawostką nie jest piwo tylko chleb. Chciałem wyhodować zakwas chlebowy, blend bardzo starego zakwasu z Kveikami. Po kilkunastu minutach od zmieszania łyżeczki zakwasu z łyżeczką drożdży i łyżką mąki żurkowej żytniej chciało wyleźć ze słoiczka więc zagniotłem pszenno-żytni, po pół godzinie złożyłem, dałem do wyrastania a za godzinę już nie miał miejsca w formie do rośnięcia
    Wywaliłem na deskę i nim się nagrzał piekarnik urosło o ok 1cm.
    Piecze się, ciekawe co wyjdzie.
    Wiedziałem, że Kveiki są żarłoczne ale to przerosło moje oczekiwania. Zakwas/blend też hoduję ale od razu wylądował w lodówce, niech bakterie też mają jakąś szansę .

    Leave a comment:


  • fidoangel
    replied
    Świerkowe 2016

    Mordo knigi mordo kniżkami a to właśnie tu, bezwzględnie, trzeba wkleić sprawozdanie z ostatniego warzenia.

    4 kg Pale ale wsypane do wody 70°C
    spadło do 65°C, podbicie 2l wrzątku do 69°C ->1,5h (spadło do 62°C)

    Chmielenie:
    15g Marynki/60'
    150g świerku na 30'
    50g świerku na 0'

    Wyszło jakieś 20-22l 10 blg. Wydajność pod zdechłym Azorkiem, chyba słód był stary.

    Brzeczkę pożarły Califofnia ale, gęstwa świeża, w dość wysokiej temp bo z 22°C ale myślę że to dobra temp dla tych drożdży i dla takiego piwa.

    Takie niskie blg to wyzwanie dla każdego piwa , zobaczymy za miesiąc czy da radę, już prawie miesiąc w kegu sobie siedzi. Leżakuje w temperaturze pokojowej.

    A tu filmik
    Tomasz Kopyra (http://blog.kopyra.com) odwiedza z kamerą piwowarów, aby zaprezentować ich najlepsze, najciekawsze przepisy. W pierwszym odcinku Darek Dudak (...

    Leave a comment:


  • amap
    replied
    Faktycznie zapiski robocze ;-)

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎