Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przepis na porterówkę

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • Pancernik
    replied
    Kiedyś wspominałem o "Tygrysówce" (taka wariacja na bazie łódzkiego "Tygrysa" - piwa dla prawdziwych mężczyzn, tych, co to, wiecie, żują pszczoły... ).
    Otóż przeprowadziłem onegdaj taki eksperyment. Napój jest koloru miodowego, pije się nie najgorzej, ale brakuje mu pełni smaków i aromatów klasycznej porterówki.
    Jak ktoś chce - czymu niii..., ale ja na przyszłość pozostanę przy standardowej proporcji dwóch puszek portera z Łodzi plus jednej flaszki spirytu lubelskiego. No i dodatki...

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Na szczęście na dwanaście flaszek nie mam gara . Tzn. mam, ale, jak to się teraz mówi, "dedykowany" do bigosu. Trochę się boję, że mi się w takim saganie cukier przypali...

    Leave a comment:


  • leona
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
    Koledzy to pitu-pitu o laskach i ich zawartości , a ja wczoraj przygotowałem sześć półlitrówek na zimę. Na porterze łódzkim i spirytusie lubelskim .
    Dzisiaj rano, jak ostygło, nastąpił rozlew do krachli. Został mi jeden kieliszek ekstra, więc rozpocząłem niedzielę kawą i porterówką (po grzybobraniu). Lajf yz bjutyful...
    Sześć to nie dwanaście ale jakoś mi się skojarzyło
    Największy zbiór polskich kabaretów! Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Ani Mru Mru, Halama, Stuhr, Kryszak i wiele innych skeczy! Kabarety znane i mniej popularne! Skecze nowe i te starsze. Wszystko na Kabarety.TworzymyHistorie.pl! Zapraszamy!

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Koledzy to pitu-pitu o laskach i ich zawartości , a ja wczoraj przygotowałem sześć półlitrówek na zimę. Na porterze łódzkim i spirytusie lubelskim .
    Dzisiaj rano, jak ostygło, nastąpił rozlew do krachli. Został mi jeden kieliszek ekstra, więc rozpocząłem niedzielę kawą i porterówką (po grzybobraniu). Lajf yz bjutyful...

    Leave a comment:


  • leona
    replied
    Ziarenka, ziarenkami ale kiedyś oczyszczoną z nich laskę zalałem wódką to po kilku tygodniach miałem "waniliówkę". Aromat był dość intensywny i nawet kolor przypalanki złapało. Operacja była robiona na małej ilości, niecały słoiczek po musztardzie.

    A co do "risówki" to eksperyment uznałem za nie udany z powodu złego materiały wyjściowego. Mój RIS miał mało smaków palonych przez co nalewka wydawała się mdła i pusta.

    Leave a comment:


  • Doodeck
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Blackbeard Wyświetlenie odpowiedzi
    Pytanie nr 1 zrodziło się z tego, że internetowe porady/przepisy kulinarne najczęściej mówią o tym, żeby przekroić laskę wzdłuż i wydłubać miąższ.
    Racja. Cały aromat wanilii mieszka w tych malutkich ziarenkach wewnątrz laski.

    Leave a comment:


  • Blackbeard
    replied
    Wanilię i cynamon kupiłem w laskach i w takiej też postaci zamierzałem dodać. Pytanie nr 1 zrodziło się z tego, że internetowe porady/przepisy kulinarne najczęściej mówią o tym, żeby przekroić laskę wzdłuż i wydłubać miąższ. Co prawda z rzadka dotyczą one wytwarzania napitków alkoholowych, ale laika i tak ogarnęły wątpliwości.

    Eksperymentować oczywiście zamierzam, ale przy pierwszym wyrobie będę miał do dyspozycji około 1,25 l spirytusu i 5 porterów (4 rodzaje), więc nie zdołam wprowadzić w życie wszystkich swoich pomysłów.

    Przy okazji - chętnie poznałbym relację z tego eksperymentu:

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
    Przekonaliście mnie. Zrobię stoutówkę z domowego RISa. Jak Bozia da przyjechać, będzie do wglądu na Zuocie.

    Leave a comment:


  • leona
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Blackbeard Wyświetlenie odpowiedzi
    Mam dwa pytania do doświadczonych wytwórców.

    1. Czy stanie się coś złego, jeżeli laskę wanilii i cynamon dodam w kawałkach?
    2. Jaki rum sprawdza się najlepiej: biały, ciemny, aromatyzowany? Korci mnie żeby dodać Malibu kokosowego lub Bacardi Oakheart.

    Z góry dziękuję za odpowiedź/i.
    Ad1. Nie widzę różnicy we wrzuceniu laski w jednym albo w sześciu kawałkach chyba, że te kawałki cynamonu to będzie proszek.
    Ad2. Ja preferuję ciemny we wszystkich sytuacjach z piciem solo włącznie
    ale myślę, że eksperymenty to podstawa świadomego chałupniczego wytwórstwa alkoholu.

    Leave a comment:


  • Blackbeard
    replied
    Mam dwa pytania do doświadczonych wytwórców.

    1. Czy stanie się coś złego, jeżeli laskę wanilii i cynamon dodam w kawałkach?
    2. Jaki rum sprawdza się najlepiej: biały, ciemny, aromatyzowany? Korci mnie żeby dodać Malibu kokosowego lub Bacardi Oakheart.

    Z góry dziękuję za odpowiedź/i.

    Leave a comment:


  • Latarnik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Doodeck Wyświetlenie odpowiedzi
    Co to za wynalazek ten "wyciąg z wanilii" ?
    McCormick Pure Extract - Vanilla

    Leave a comment:


  • Doodeck
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
    i wyciagiem z wanilii.
    Co to za wynalazek ten "wyciąg z wanilii" ?

    Leave a comment:


  • Latarnik
    replied
    Wczoraj zrobilem porterowke na bazie zywieckiego, z brazowym cukrem trzcinowym i wyciagiem z wanilii.
    Porter 3 litry i spirytus 1,5 litra.
    Teraz potrzebna jest mi cierpliwosc

    Leave a comment:


  • leona
    replied
    Przekonaliście mnie. Zrobię stoutówkę z domowego RISa. Jak Bozia da przyjechać, będzie do wglądu na Zuocie.

    Leave a comment:


  • Pancernik
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chris1985 Wyświetlenie odpowiedzi
    A to porter musi być czy ze Stouta też można zrobić ??
    Jestem jeszcze na etapie roztrenowania się w porterówkach, ale o ile sam porter jest piwem ciężkim, to porterówka ma konsystencję jednak lekką, więc taki trunek na bazie stouta (z definicji trochę "wodnistego") mógłby być po prostu zakolorowaną wódą o kawowym posmaku... Mnie cały czas chodzi po czaszce "Tygrysówka" na bazie łódzkiego "Tygrysa"...

    Leave a comment:


  • chris1985
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik Wyświetlenie odpowiedzi
    Mysle, ze z Imperialnego powinna sie udac

    Rasowego Imperiala to szkoda by by mi było przerabiać na Porterówkę, zwlaszcza że te piwa są drogie i trudne do zdobycia.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎